Такава реакция ще подкопае цялата система, която сме изградили в Европа, смята Ягланд. Ако една държава се откаже от системата и отхвърли юрисдикцията на Съда, и други страни ще я последват, твърди той.
Изказването на Ягланд е свързано с противоречивото искане на ЕСПЧ излежаващите присъди в британски затвори да получат право да гласуват. Задължението произтича от решение на ЕСПЧ от 2005 г., което защити правото на затворник, осъден за убийство, да гласува, припомня изданието.
През февруари 2011 г. британският научен център Policy Exchange призова Лондон да прекрати отношенията си с ЕСПЧ. Според разпространен от центъра доклад Съдът в Страсбург е престъпил допустимия праг на намеса в законодателните системи на държавите.
По думите на Ягланд реакцията на Обединеното кралство се дължи както на решението от 2005 г., така и на разпространяващия се евроскептицизъм. Той обаче приветства искането на британското правителство за реформи в ЕСПЧ. Има голяма необходимост от реформа, отбеляза Ягланд, който е и бивш премиер на Норвегия.
Вчера Торбьорн Ягланд се срещна с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Според норвежеца Барозу притежава баланса между идеализъм и реализъм в подхода си към диктаторите, които нарушават човешките права.
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар