вторник, 22 март 2011 г.

Замразените цени на горивата за сметка на бюджета, пише “Сега”





Сега пише:
Замразените цени на горивата ще са за сметка на бюджета, пише “Сега”. Държавата смята да сключи споразумение с петролната компания "ЛУКойл България" за едномесечно замразяване на цените на горивата, като поеме част от разходите на компанията. Това станало ясно от изявление на премиера Борисов, който представи сделката като добра за данъкоплатците, без да обясни с колко ще се натовари бюджетът. Става дума поне за 100 милиона лева. Ангажиментът на държавата към "ЛУКойл" няма да е за месец, а дългосрочен.Борисов обоснова сделката, която вероятно утре ще стане факт, със собствената си загриженост за фиска. В интервю за ТВ 7 той представи бюджета на държавата като напълно зависим от данъчните постъпления на "ЛУКойл". Борисов обяви, че ако Бургаската рафинерия излезе за четири месеца в планов ремонт, на което има право по закон, приходите в хазната веднага ще паднат с 2 млрд. лв. и сметките на финансовия министър Дянков ще се провалят. Думите на Борисов за изключителната важност на петролната компания са в удивителен синхрон с позицията на "ЛУКойл", изразена в "отворено писмо" до министъра на икономиката, което се появи вчера като платена публикация в някои медии. Там се казва, че "групата "ЛУКойл" е най-големият инвеститор в България" и че от началото на годината тя е "реализирала" 40% от данъчните постъпления в хазната. Но в същото писмо се признава, че основният актив на групата - петролната рафинерия в Бургас, през последните 2 години работи на загуба. Това означава, че големите постъпления в бюджета не са от корпоративен данък, а са основно акцизи и ДДС. Т.е. заслугата е изцяло на българските потребители, които ги плащат, а компанията само ги удържа и ги внася, обяснява изданието.
 Дневник пише:
Министърът на икономиката Трайчо Трайков вече е в открит конфликт с най-голямата рафинерия в България - "Лукойл Нефтохим", в която има мажоритарно руско участие и златна акция на българското правителство, допълва “Дневник”. Трайков заяви, че "има легитимни въпроси, които държавата може да поставя на компаниите от гледна точка на конкуренцията и пазарна среда" и че очаква първо да получи отговори от "Лукойл" по темите, които е поставил. От пресцентъра му уточнили, че министърът е поискал анализ на структурата на ценообразуването на рафинерията.
 Труд пише:
Валентин Златев, генерален директор на “Лукойл България”, ще обсъжда днес с ръководството на руската компания майка в Москва молбата на Бойко Борисов за 1-месечен мораториум върху поскъпването на бензина и дизела, съобщава “Труд”. Руският нефтен гигант е публична компания. Затова решението за евентуален мораториум върху цените на горивата от българската рафинерия трябва да бъде съобразено с интересите на акционерите. Проблемът с високата цена на дизела ще се задълбочава, прогнозират обаче експерти. Причината е в ръста на потреблението, за който преработвателите в европейски мащаб не са подготвени. Всички рафинерии отчитат излишък на бензини и недостиг на дизел.
24 часа пише:
“24 часа” разкрива, че за 9 часа Бойко Борисов си е променил становището за водената в Либия военна операция. Сутринта премиерът заявил, че България не участва, защото тя няма формулирани цели. В подобна авантюра аз не бих пуснал нашите летци, обяснил Борисов. С това си изказване той опровергал военния министър Аню Ангелов, че българската военна авиация не участва в операция "Зората на Одисей”, тъй като нашите МиГ-29 и МиГ-21 са несъвместими. Това означава, че при военна операция те биват разпознавани като вражески от самолетите на останалите държави, участващи в операцията. Борисов се разминал и с външния министър Николай Младенов в оценката дали военната намеса в Либия е навременна. 9 ч по-късно правителствената пресслужба разпространила писмено изявление на Борисов. В него се твърди, че режимът на Кадафи е загубил легитимността си, тъй като е употребил несъразмерна военна сила срещу цивилното население на своята страна. “Сега, след като военните действия през последните дни и часове осакатиха военната машина на Кадафи, е време НАТО да поеме командването на операцията. България ще се включи в бъдещи действия на пакта и ЕС. Готови сме да участваме в прилагането на оръжейното ембарго с фрегата, както и в хуманитарни мисии", се казва в изявлението. В него започналата военна операция се нарича “легитимна, нужна и правилна”.
 Новинар пише:
“Новинар” цитира президента Георги Първанов да казва, че НАТО е трябвало да изработи единна позиция преди удара срещу Кадафи, а не след него. "Не бива да допускаме форматът "коалиция на желаещите" да се превръща в традиция. Това беше едно изключение за иракската война, а когато стане тенденция, си струва да се замислим за смисъла и състоянието на съюза", посочил Първанов. По думите му "тази военна акция е закъсняла, защото дълги години диктаторите се деляха на добри и лоши.”
 Стандарт пише:
Разнобой за Либия разклати натовските съюзници. Докато Англия, Франция и САЩ пращат самолети срещу Кадафи, твърди “Стандарт”. Германия и Турция са скептични за операцията. Вече трети ден Алиансът умува дали да се ангажира с бомбардировките в Джамахирията. Категоричният отказ на Анкара да участва засега проваля опитите НАТО да поведе командването на коалицията срещу диктатора.  Външните министри на Евросъюза също нямат единна позиция за започналата атака. Споровете са как да продължи операцията "Одисея Зора" и каква е крайната й цел.
Монитор пише: 
Записите от охранителните камери в столичните училища да се излъчват в интернет, обмислят в Столична община, съобщава “Монитор”. Предложението е на зам.-кмета по сигурността Иван Сотиров, а целта е родителите да могат да виждат какво се случва в училищните дворове. „Предстои да консултирам идеята с колегите, както и да се потърси мнението на обществеността. Вероятно ще има обструкции и критики, че се нарушават права, но според мен няма нищо лошо записите да са достъпни, тъй като те са най-вече от входовете, коридорите и дворовете”, обяснява Сотиров.
Източник: Kafene.net


Няма коментари:

Публикуване на коментар