Операторите, които не пречистват мръсните води, ще дължат по 4 ст. на кубичен метър използвана вода вместо сегашните 2 ст. Допълнително ще се плащат и по 2.5 ст. на куб. метър изхвърлени отпадни води. В зависимост от съдържанието им към дължимата сума ще се добавят и други такси.
ВиК дружествата, които имат пречиствателни станции, пък ще плащат по нова, по-ниска тарифа. Те ще дължат на държавата 1.5 ст. на куб. метър вместо досегашните 2 ст. И за тях обаче важат таксите за заустване на отпадни води, но те ще са по-ниски заради по-ниското съдържание на вредни вещества. Таксите за замърсяване на водите от канализацията ще се удвояват, ако отпадните води изтичат в морето, предвижда още предложената от екоминистерството тарифа.
България трябваше да е изградила пречиствателни станции в градовете с над 10 хил. жители до края на миналата година, каквито са изискванията на оперативна програма "Околна среда". В 70 от общо 124 агломерации обаче няма такива.
Според информацията на "24 часа" с предлаганата тарифа всички водноелектрически централи в България ще трябва да бъдат оборудвани с водомери, за да се знае какво количество вода ползват за производството на електричество. На база данните от водомерите държавата ще събира такса от централите. Тя ще е в размер на 0.0016 лв. на куб. метър. В точния размер такста щяла да бъде отразена и големината на централата.
Изградените хидросъоръжения, в които не може да се монтира водомер, ще плащат на база държавни изчисления колко вода е нужна за производството на 1 киловатчас ток.
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар