На първо място може да се говори за биологични причини. Сърдечни заболявания, употребата на алкохол, антидепресанти и други препарати могат да намалят нивото на тестостерона. Затова при първите признаци на намалена сексуална активност трябва да се обръщате към лекар.
Вторият момент е емоционалният. Често сексуалната активност е свързана със самооценката на мъжа. В тежка икономическа ситуация, ако съществува страх от уволнение, загубата на либидото не е учудваща.
Третото са отношенията. Гневът, обидата, общата неудовлетвореност от отношенията оставят отпечатък върху сексуалния живот. При това може да се създаде парадоксална ситуация: физически мъжът иска, но психически и емоционално – не. Тогава сексуалната енергия просто преминава в друго русло (интрижка встрани, мастурбация, посещение на стриптийз клуб). До голяма степен според експерта вината е и на порнографията, която „глези“ съзнанието на мъжа, разваляйки реалните му отношенията с жените.
Отделен въпрос е самият механизъм на възбуждане. Едно от последните изследвания е показало, че сексуалният отговор при жените зависи директно от емоционалната близост и общата удовлетвореност от отношенията. При мъжете пък обратното, чувството на емоционален комфорт убива сексуалното влечение. На мъжете постоянно им е необходима нова стимулация, пише NEWSru.
Йън Кернер подчертава, че при възникване на ситуация, когато ритъмът на сексуална възбуда на партньорите не съвпада, те влизат в омагьосан кръг. А премълчаването на проблема може да постави кръст на отношенията.
Източник dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар