събота, 26 март 2011 г.

Еврокомисарят по екологията: Не сме отписали завода за боклук на София




Не е изключено строежът на завода за преработка на отпадъци, който София подготвя от години,  да бъде финансиран с европейски средства, въпреки натрупаното забавяне и неяснотите в проекта. Това стана ясно в четвъртък от изказване на еврокомисаря по околната среда Янез Поточник пред журналисти.

Столичната община кандидатства за 81 млн. евро по оперативна програма "Околна среда", с които смята да изгради завода – най-скъпия от трите елемента на софийската система за управление на отпадъците. Миналата година Европейската комисия одобри депото за сметта, която не може да се преработи, и компостиращата инсталация за зелени отпадъци, но счете проекта на завода за твърде скъп и поиска преразглеждането му. Консорциумът на фирмите "Станилов" и "Хайлит, който миналия юни спечели търга на общината, предложи съоръжението да се построи за близо 209 млн. лв.

"Със сигурност искаме вашата страна да реши проблема, който е критичен за София, чрез фондовете за солидарност", каза словенският еврокомисар в отговор на въпрос на "Дневник" дали Брюксел все пак ще подкрепи проекта. "Въпросът не е дали тези средства трябва да бъдат взети по линия на европейската кохезионна политика. Всъщност въпросът е как всички критерии, които имаме, ще бъдат изпълнени. Това трябва да бъде уредено и с Европейската инвестиционна банка", допълни Поточник, като уточни че в ЕК водещата роля по казуса е на генерална дирекция "Регионална политика".

Еврокомисарят обаче не изключи напълно и възможността София да загуби парите. "На теория тази опция е възможна за всеки проект в Европа. Ако нещо не е наред, парите могат да бъдат върнати в общия европейски бюджет", посочи той. "Сега българските власти и Европейската комисия трябва да търсят решение, с което по ефективен начин да се изразходват парите и да се реши проблемът на София".

Поточник е в Будапеща за неформална среща с екоминистрите на дръжавите-членки, на която представи някои моменти от т. нар. План за водите на ЕС (Water Blueprint). Идеята е общността да използва по-ефективно топящите се водни запаси. Високото потребление на вода в земеделието и замърсяването на водоемите са сред основните проблеми, поради които се налага и реформа в Общата селскостопанска политика, коментира шефът на Европейската агенция по околна среда Жаклин Макглейд. Водният план ще бъде завършен през 2012 г.

Източник dnevnik.bg


Няма коментари:

Публикуване на коментар