Българският енергиен холдинг и гръцката компания ДЕПА се ангажираха пред министър Трайков да завършат строителството на междусистемната газова връзка България – Гърция през 2013 г., а не през 2014 г., както е предвидено по Пътната карта. Второто условие за осъществяване на доставките за България е сключването на междуправителствено споразумение между Азербайджан и Турция за транзита на природен газ.
"Тези доставки са важни за България, защото гарантират алтернативни източници и маршрути за доставка на газ. Важни са и за цяла Югоизточна Европа заради създаването на конкуренция, която води до по-ниски цени за потребителя. Азербайджан също е заинтересован, тъй като намира нови пазари", подчерта Трайков.
Алиев заяви готовността на Азербайджан да търси и други възможности, освен "Набуко". В момента се обсъждат различни проекти - за пренос на компресиран газ до България, както и за втечнен природен газ до Украйна и Румъния. Газ от Азербайджан за България и региона може да потече и по интерконектора с Турция, както и чрез доставки на компресиран газ от грузинското до българското крайбрежие през Черно море, за което ще стартира предпроектно проучване.
Министър Алиев и президентът на азербайджанската държавна компания за нефт и газ СОКАР Ровнаг Абдулаев потвърдиха количеството от 1 млрд. куб. метра природен газ за България, независимо от количествата предназначени за проекта "Набуко" Министър Трайков покани СОКАР да навлезе с инвестиции в България – самостоятелно или чрез съвместна компания, в сферите, в които има значителен опит - изграждане, рехабилитация и модернизиране на газохранилища, газификация и газоразпределение, нефтопреработка и други.
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар