Това е втората процедура срещу български рафинерии, след като през 2008 г. комисията установи картел между 14 предприятия, на които беше наложена глоба от 2 млн. лв. поради доказана договорка при определянето на крайните цени.
Сега юристите от комисията са се самосезирали във връзка с изводите от секторния анализ, изработен от КЗК за пазара на олио и слънчоглед през 2010 г., повдигащи съмнения за евентуални съглашения между трите компании.
В съобщението до медиите беше посочено, че процедурата се открива „във връзка с установени клаузи в договорите за дистрибуция, съдържащи вертикални ограничения на конкуренцията“.
Информацията за поредната процедура изненада изпълнителния директор на добричкото предприятие „Калиакра“ Цветан Илиев, който съобщи пред Investor.bg, че през 2010 г. компанията изобщо не е произвеждала олио.
„Не мога да коментирам решението, тъй като съм изненадан от подобно заключение“, поясни още Илиев.
Проверката на Investor.bg също не разкри данни, които да водят до съмнение за участие на добричката компания в подобно съглашение.
В обемистия секторен анализ от 72 страници са проучени пазарните дялове на производителите на маслодаен слънчоглед и на рафинериите, като подробно са изследвани и техните канали за дистрибуция на олиото.
В частта, посветена на „Калиакра“ АД, е подчертано дори, че компанията е изкупувала слънчоглед и е произвеждала олио до 2009 г. Въпреки че от рафинерията са декларирали, че нямат сключени договори с доставчици на маслодаен слънчоглед и с дистрибутори на олио, в крайното си заключение експертите поставят фирмата сред компаниите, за които има съмнения за ценови договорки.
На въпрос на Investor.bg от КЗК обясниха, че в процеса на разследването тепърва ще се установи дали трите компании са постигали картелно споразумение. Законово процедурата по разследването за картел няма ограничение за срока на приключването й, затова не е ясно кога комисията ще излезе с окончателното си становище.
Източник dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар