четвъртък, 28 февруари 2013 г.

Защо БСП бърза с изборите?




ГЕРБ мислеха, че ще са на власт до 2025 г., смята проф. Драгомир Драганов

Защо БСП бърза с изборите?
Защо БСП бърза с изборите, коментира в "24 часа" проф. Драгомир Драганов. Според него те са единствените подготвени, които могат в кратки срокове да си мобилизират структурите. Всички други са в насипно състояние.


А ГЕРБ смятаха, че ще управляват до 2025 г. и се бяха отдали на веселие и разграбване.

Протестът роди нещо много странно - опозиция и на опозицията. Засега протестът казва какво не иска и заради това БСП бърза - за да не осъзнае какво иска. Ако не го осъзнае в кратките срокове до 12 май, когато ще са предсрочните избори, всичко си върви постарому.

Резултатите от изборите ще бъдат появата на формулата 2+1: две големи - една вляво и една вдясно - БСП и ГЕРБ, плюс още една - ДПС. След изборите ще има опит за преразпределяне на заграбеното, прогнозира Драганов.

Източник dnes.bg


Между Борисов и Плевнелиев вече няма диалог




Преглед на печата на 1 март 2013 г.

Служебният кабинет да не издъни хазната
"Между Борисов и Плевнелиев вече няма диалог", е озаглавено интервюто в "Преса" с евродепутата Илияна Йотова.


Тя отбелязва, че президентът беше изключително неприятно изненадан от оставката на премиера. Когато предприемаш такава сериозна стъпка, редно е да се уведомяват институциите. Според Йотова в момента президентът Росен Плевнелиев рискува да остане безсъюзници. Рискува да остане без съюзник в лицето на гражданското общество, защото очевидно не знае какво да им предложи.

Той започва все повече да губи респект и в политически партии от опозицията, защото за всички е видно, че се опитва да бави нещата, да търси някакви варианти на протакане. Причините може да са две. От една страна, той е под огромния натиск на различни крила от ГЕРБ. От друга, няма никакъв диалог с министър-председателя и с ръководството на правителството в оставка. Фактът, че много хора в момента отказват да бъдат министри в този служебен кабинет след управлението на ГЕРБ, не е просто диагноза, това е присъда.

"Служебният кабинет да не издъни хазната", казва в интервю за "Стандарт" Любомир Филипов, един от петимата участници във финансовия съвет, консултиращ правителството на Стефан Софиянски през 1997 г. Според него основният проблем, който служебното правителство трябва да решава, е изпълнението на закона за бюджета в тоя му вид, в който е приет от Народното събрание. В тези условия е много важно изпълнение на предвидените приходи, тъй като има реална опасност в положение на междувластие да има пробив в приходната част. Друга важна задача е да се поддържа сегашното ниво на фискалния резерв. Голямо предизвикателство е своевременното осигуряване на парите, които са предвидени в бюджета, за увеличение на пенсиите и изпълнение на останалите социални плащания. Филипов прогнозира, че натискът от улицата срещу обедняването ще продължи.

"Вехти номера в нов целофан", коментира "Стандарт". Падането на кабинета "Борисов" точно сега изненада партийните щабове. Те трябва на пожар да редят своите листи за следващия парламент. Протестите разпердушиниха политическите пасианси на старите шамани. Избуява очакване, че под прожекторите ще изскочат нов тип политици. Те трябва да са добри специалисти и експерти, адекватни на ситуацията. Защото същността на протеста е в голямата пропаст, която разделя хората от улицата и уж техните избраници в парламента. Те говорят на различен език, а народът вече усети силата си. И няма да се поколебае пак да излезе на улицата, ако се окаже, че в новия парламент уж има нови лица, но те са същите безполезни фикуси като старите.

"Фатално ще е за "Козлодуй" целият й ток да отива за бита, а НЕК да не плаща", предупреждава в интервю за "24 часа" Валентин Николов, изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй". Той изразява готовност централата да даде всичкия си ток на потребителите, но поставя под въпрос гарантирането на безопасността, както и инвестиционната политика, за да се удължи животът на 5-и и 6-и блок. За битовите потребители цената от АЕЦ е 44 лв. за мегаватчас, а себестойността е 54 лв. Всеки може да сметне - 14 млрд. киловатчаса произвежда "Козлодуй" при цена под себестойност. При това положение няма да има ефекти, а ще има дефекти. В момента НЕК дължи на "Козлодуй" 300 млн. лв. и централата не може да черпи ресурса, който е създала, за да стимулира потребителите и да гарантира безопасността.

"Работници сменят учителите в 11-и и 12-и клас", обявява в интервю за "Труд" заместник-министърът на образованието Милена Дамянова. Тя посочва, че тази година ще има 245 професионални паралелки в областите машиностроене, електротехника, хранителна и минна промишленост, селско и горско стопанство. Това са сектори, които са най-нежелани от учениците, но които след това гарантират работни места. Часовете, в които се преподава професия, ще се съставят по конкретните изисквания на работодателите. До 11-и клас теорията и учебната практика ще се водят от учителите. В 11-и и 12-и клас практиката и теорията ще се водят от работодателите - инженери, икономисти, водещи работници, обяснява Дамянова. Тя очаква бизнесът да се включи в модела на партньорство с гимназиите.

Източник dnes.bg


сряда, 27 февруари 2013 г.

В Народното събрание Росен Плевнелиев ще обяви дата за предстоящи избори днес




Държавният глава ще направи обръщение към нацията в 10.00 часа

В Народното събрание Росен Плевнелиев ще обяви дата за предстоящи избори днес
Президентът Росен Плевнелиев ще направи обръщение от трибуната на Народното събрание в 10.00 часа, съобщи БНТ. Очаква се държавният глава да отправи ясни послания с конкретни действия, които правителството в оставка трябва да предприеме заради протестите в цялата страна.


В речта си Плевнелиев ще обяви и датата за предсрочни парламентарни избори. Това се очаква след като на Консултативния съвет за национална сигурност на 26 февруари беше постигнато пълно съгласие за провеждането им.

Мандатът за съставяне на временно правителство вече бе върнат от ГЕРБ и БСП. На 1 март държавният глава ще го връчи на третата по големина политическа сила - ДПС, откъдето също заявиха, че няма да съставят кабинет. Ако този трети отказ се случи, президентът е длъжен да сформира служебно правителство, както и да издаде указ за разпускане на Народното събрание и да насрочи дата за предстоящи избори.

В пленарната зала е поканен и патриарх Неофит. Редовното заседание на парламента ще започне час по-рано с първото четене на промени в закона за ДДС.

В програмата е включен и проект на решение за покана на разширена мисия наблюдатели от ОССЕ и ПАСЕ на предстоящите парламентарни избори. В дневния ред е и второто четене на изменения в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. /НК, ИРС/.

Източник dnes.bg


Темите в печата днес




Преглед на печата за 28 февруари

ГЕРБ е правителство на монополите...
"Германски политик поиска връщане на визовия режим заради българи", алармира "Сега". Това стана по време на дискусия, излъчена по германската обществена телевизия АRD, относно пристигащите в страната имигранти. Дебатът бе организиран, след като Асоциацията на германските градове разкри трудностите, пред които местните власти са изправени заради пристигащите бедни ромски семейства от България и Румъния.
Политикът от Християнсоциалния съюз (ХСС) Вилфрид Шарнгал поиска Германия спешно да възстанови визите заради прииждащите имигранти от България и Румъния. Според него за всичките проблеми на страната е виновен ЕС. "Брюксел ни вкара в този проблем", заяви Вилфрид Шарнгал. Междувременно Франция прогони 350 роми, главно български граждани, самонастанили се в две сгради в Бордо.

Министрите на труда и социалната политика на страните от ЕС ще обсъждат на 28 февруари в Брюксел ограниченията за българските и румънските работници на пазара на труда в ЕС - става ясно от писмо на еврокомисаря по заетост, социални въпроси и социално приобщаване Ласло Андор до българските евродепутати социалисти. В началото на февруари лидерите на българската и на румънската делегация в групата на социалистите, подкрепени и от председателя й Ханес Свобода, написаха писмо до шефа на ЕК Жозе Мануел Барозу, в което изразиха тревога от кампанията, която Великобритания провежда срещу жителите на двете държави. Те призоваха ЕС да не позволява удължаване на ограниченията, които изтичат в края на тази година.

"Водя БСП към победа, няма да съм премиер", заяви лидерът на левицата, като върна мандата за съставяне на правителство, с това заглавие "Дума" отразява събитието.

"Всеки от нас трябва да загърби личната си амбиция и интерес. В напрегнатата ситуация днес в България е необходимо партийният интерес да бъде поставен на втори план", заяви Станишев. Той категорично отрече, че възнамерява да "абдикира" от БСП. "Имам амбицията да водя партията към убедителна победа на изборите, за да реализираме нашите идеи. Страната има нужда от правителство с ясна програма, което ще започне да гради нова социална България", подчерта соцлидерът. Според него левицата трябва да търси национално съгласие и обединение на експерти, за да се изведе страната от кризата. БСП смята, че ГЕРБ са откраднали 47 млн. лв. от "Тракия", информира изданието. "Магистралите са най-големият провал на Борисов", обяви левицата. Общият ефект от престъпната схема на управляващите е над 47 млн. лв. в джобовете им, а подаръкът за изпълнителя - "Сдружение Тракия IV"- е за около 4 000 000 лв. Това обяви на брифинг в парламента депутатът Димчо Михалевски. На изпроводяк доминираният от десните партии парламент гласува като за последно против доказаната с референдума воля на мнозинството българи - и спря "окончателно" проекта "Белене".

Иван Костов заявява в интервю пред "Труд": "ГЕРБ е правителство на монополите. Предупредих, че ако не отговорим на исканията на хората, кризата няма да бъде преодоляна." А за "Стандарт" лидерът на ДСБ прогнозира като пределно мрачен вариант: "Най-опасно е монополите да си уредят премиер!".

"Ако Бойко Борисов се оттегли или го убият, което не е невъзможно, президентът Плевнелиев ще загуби стабилността си", заявява в интервю за "24 часа" Димитър Попов, премиер на България през 1990 г. "Президентът е амбициозен - ще се опита да създаде около себе си мощна структура от интелектуалци. Не сме готови да се противопоставим на монополите - не знаем кой стои зад тях - казват били 40 души. БКП бе раздала 2,2 млрд. долара на съпартийци да направят фирми в Западна Европа. Луканов поиска да ги върнат - и го убиха", излага своята теза бившият премиер. Всекидневникът отразява и позицията на главния прокурор Сотир Цацаров, категорично утвърждаваща: "В "Буда" няма престъпление, прокуратурата не участва в мръсни игри, за да обслужва нечия конюнктура. Случаят "Мишо Бирата" ще се провери."

Патриарх Неофит е посетил премиера в оставка Бойко Борисов в болница "Лозенец", съобщава "Новинар". Борисов бе приет на лечение там заради високо кръвно. По време на срещата министър-председателят в оставка е пожелал успех на предстоятеля на Българската православна църква в новата му мисия и е изразил вярата си, че църквата ще продължи да заема изключително важно място в процеса на развитието на съвременна България. На вътрешните си страници "Дума" обявява: "Протестиращи правят правителство в сянка". Това се е случило на обществена дискусия в София, на която са присъствали 150 души.

Правителството в сянка щяло да бъде постоянно действащо, за да дава алтернативни предложения и да чува народния глас. "Ще се финансира на доброволческа основа и ще отказва външно финансиране, за да се пази от обвързаности. Правителството на протестиращите ще има интернет платформа, чрез която ще се провеждат онлайн референдуми, и управляващите ще са задължени да се съобразяват с желанието на обикновените граждани", разясни Славчев. На критиките към протестиращите, че не знаят какво искат, Славчев отговори, че е точно обратното и ще го покажат. По думите му новата структура ще е хоризонтална и ще разчита на равнопоставеност на членовете си.

Протестиращите смятат, че най-подходящ за премиер в тази ситуация е националният омбудсман Константин Пенчев. Той обаче каза, че има мандат, който възнамерява да изпълни, и че в тази позиция е много полезен за хората.

Констатацията на "Сега" е: "Служебните кабинети идват, когато по-зле няма накъде. И са обречени на успех". Те управляват кратко и понеже пристигат като спасители в критични моменти, каквото и да направят, печелят симпатии. Двете служебни правителства в новата ни история - на Ренета Инджова и на Стефан Софиянски, си тръгнаха с рейтинг, по-висок от стартовия. И двете се отличават с решителност и въпреки че са на власт има-няма 3 месеца, успяват да върнат доверието в държавността. Независимо от факта, че някои техни ходове и до днес будят противоречиви коментари и критики.

"Токът поевтинява светкавично", съобщава "Труд". Такъв сценарий за намаляване на цените на тока в рамките само на 1 ден - 28 февруари, разви икономическият министър в оставка Делян Добрев в парламента вчера. Така електроенергията може да поевтинее още от 1 март, обяви Добрев. "ДКЕВР усилено работи по това как да се намали цената на тока. Два са основните начина: от една страна, намаляване на квотата за скъпите централи и увеличаване на тази от АЕЦ "Козлодуй", и от друга - намаляване на признатите технологични загуби на ЕРП-ата от 15 на 10%. Със заповед цени не падат трайно. Това означава, че намалението, което би се получило сега, трябва да бъде компенсирано в следващия регулаторен период", поясни Добрев. Според източници на "Труд" поевтиняването ще е между 6,5 и 11 на сто според групите клиенти и часовите зони.

Парламентът вчера окончателно зачеркна изграждането на нова ядрена централа в Белене. Решението бе взето със 114 гласа "за" и 40 "против" и след ожесточен четиричасов дебат. Представителите на БСП и "Атака" обявиха, че следващият парламент ще преразгледа това решение.

Според "Сега": "Свалянето на цените на тока заприлича на фарс". Трите власти прибягват до панически мерки, за да потушат гражданското недоволство. Опитите на държавните институции да се справят с високите сметки за ток се изродиха в нещо средно между екшън и фарс. Вчера жандармерията обсади централите на трите електроразпределителни предприятия (ЕРП), а главният прокурор препоръча на министъра на икономиката Делян Добрев да свали цените на тока по експресна процедура. Народното събрание прие на един дъх - като съчета първо и второ четене, промените в Закона за енергетиката, които ще позволят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да променя тарифите за електроенергия, когато поиска, а не веднъж годишно, както е сега. Депутатите решиха, че поправките трябва да бъдат обнародвани спешно в "Държавен вестник" - в извънреден брой още днес. А според министър Добрев ДКЕВР може да одобри по-ниските цени светкавично, така че да влязат в сила още на 1 март.

Енергийните преписки и дела, стопирани от скандалната прокурорка Галина Тонева, ще бъдат възобновени, информира "Новинар". Главният прокурор Сотир Цацаров е отменил заповед номер 14 на Тонева, с която, без да е спазен принципът на случайния подбор, са дадени на конкретни прокурори дела срещу НЕК, БЕХ, Мариците и за АЕЦ "Белене"."Капитал Daily" допълва енергийната тема лаконично: "Държавата панически сваля цената на тока".

Проверка на "Телеграф" е открила фрапиращи данни във финансовите отчети на енергодружествата. Въпреки кризата ЧЕЗ отчита 240% ръст на печалбите си за 2012 г. спрямо 2011 г. От своя страна, по повод стартираните проверки на прокуратурата и НАП, от ЧЕЗ и ЕВН са изразили становище, че нямат повод за притеснения, защото са спазвали законите.

"Стандарт" разширява границите на коментарите за тока с новината: "Свалят тока, вдигат заплатите". На Консултативния съвет за национална сигурност президентът Росен Плевнелиев е питал един по един присъстващите възможно ли е увеличение на минималната работна заплата с 10%. Финансовият министър в оставка Симеон Дянков и лидерът на ДСБ - Иван Костов - са отговорили с "да". От ГЕРБ не е имало ясно становище. От своя страна, от КНСБ ще настояват на Обществения съвет в петък, който ще се проведе при президента, участниците да се консолидират около мерките за компенсиране на доходите на хората.

Лекарите искат оставката на д-р Цеков с 284 гласа "за", съобщава "Новинар". Просрочените задължения на лечебните заведения са около 148 млн. лв., съобщават от Министерството на финансите. Междувременно Здравната каса обяви, че по клинични пътеки болниците са получили допълнително близо 8,3 млн. лв. или общо 101 млн. лв. Изплатен е пълният обем на средствата за дейностите на личните лекари, на специалистите и на зъболекарите. Парите са с 25% повече спрямо предварително утвърдените разчети. На фона на нарастващото недоволство на лекарите спрямо предлаганите от касата лимити шефът на НЗОК д-р Пламен Цеков се обяви за връщането на миналогодишния вариант на финансиране на общопрактикуващите лекари. Според него по този начин ще се сложи край на кризата с липсата на направления."Болници, загубени в просрочия", е заглавието коментар на "Капитал Daily". Държавните имат относително постоянно ниво на забавените плащания, докато при общинските просрочията се увеличават.

Проф. Милан Миланов, ръководител на Централната реанимация в"Пирогов", твърди пред "Преса": "Здравната каса е чудовище!" Като пряк отговор е интервюто на управителя на Националната здравноосигурителна каса д-р Пламен Цеков, който пред "Телеграф"заявява: "Ако лекарите мислят, че съм проблем, ще си тръгна!."

Според психиатъра Христо Хинков да се превърнеш във факла не решава проблема. "Верижните самоубийства може да продължат, защото е задействан ефектът на спусъка. А на улицата има масова дифузна тревожност", анализира пред "24 часа" д-р Хинков. На страниците на вестника американският икономист от ирански произход Нуриел Рубини дава оценка, според която: "Политическата стабилност е ключова цел за България. Макроикономическата рамка на страната е стабилна, публичният дълг - нисък, налице е стабилна валута, малък дефицит, ниска инфлация, стабилни банковаи финансова системи."

"Първо сметките, после законите", препоръчва правилната поредност в решаването на проблемите анализът на "Труд". Думите са като парите. Много ли са, девалвират. Най-употребяваната дума днес е "гражданин". От месец институциите ни са жертва на прогресираща парализа. Въпросът със сметките виси, задават се следващите, а в интернет изобилства от манифести с неизменна точка първа: "Да подменим политиците с граждани". Съветът на всекидневника е: "Срещу монополите - избор, не контрол".

За "Капитал ": "Рецептата е - върховенство на закона и гражданска активност". Проблемът е в усвоената до съвършенство имитация на спазване на гражданските права - имитиран достъп до информация, имитиран достъп до правосъдие, имитирано гражданско участие. Систематично се нарушават елементарни норми на морала, а търпението на гражданите е достигнало критична точка. Неправителственият сектор е скептичен към "пенкилера" промяна на конституцията.

Източник dnes.bg


вторник, 26 февруари 2013 г.

Борисов е добре, днес най-вероятно ще бъде изписан




Премиерът в оставка вдигнал кръвно заради стреса

Премиерът в оставка вдигнал кръвно заради стреса
Състоянието на премиера Бойко Борисов, който беше приет в понеделник в Правителствена болница с хипертонична криза, е нормално, съобщи шефът на болницата проф. Любомир Спасов.


Той уточни, че на Борисов ще бъдат направени контролни изследвания и най-вероятно днес на обяд ще бъде изписан. Спасов уточни, че премиерът в оставка е бил приет в болницата с хипертонична криза, а не в прединфарктно състояние. Стресът и напрежението най-вероятно са довели до влошеното здравословно състояние на премиера в оставка. Сега кръвното му налягане било нормализирано.

Спасов уточни, че Борисов дълго време взима медикаменти заради исхемична болест на сърцето и сега те ще бъдат оптимизирани.
При постъпването си в здравното заведение в понеделник следобед Борисов се е оплаквал от силно главоболие и повръщане. Освен високо кръвно – 190 на 110, Борисов имал и ускорен пулс. Два дни Борисов е бил на системи.

Премиерът е посъветван от Спасов да не спортува и да ограничи физическата си активност за няколко дни.

Източник dnes.bg


понеделник, 25 февруари 2013 г.

Осъзнават ли протестиращите какво искат?




Сякаш идва време за протест срещу протеста

Сякаш идва време за протест срещу протеста
Протестът е хубаво нещо – както обаче често се случва, много хубаво не е на хубаво. България има нужда от промяна, това е ясно. Политическата класа със сигурност осъзнава това, но удобно си затваря очите за проблема и насочва енергията си в оплюване на опонента, а не в градивна посока.


Виждахме това от ГЕРБ – близо четири години; виждаме това от повечето партии в опозиция, особено от онези с твърд електорат, гарантиращ парламентарно представителство независимо от издигнатите предложения и поставените политически цели.

Разбираемо е това, че напрежението изби и протестите придобиха масов характер. Настроенията са революционни, протестиращите са на гребена на вълната и поставят искане след искане. Към всички – президент, правителство, парламент, държавни агенции. Само към църквата още няма искания, но и такива не биха били изненада с оглед огромното количество активи, които тя притежава.

Постепенно протестът изгуби своя фокус. От борба срещу монополите той се превърна в борба срещу политическата система, с което протестиращите сами се вкараха в капан. Правителството подаде оставка и след това стана ясно, че няма кой да изпълни исканията на народа (колкото и условно да е това обобщение).

Не мисля, че е нужно да се коментират предложения като „въвеждане на данък простотия“, тъчскрийн на всеки ученически чин или указ на президента за премахване на ДДС върху цената на тока. Обаче има толкова много глупости, изговорени през последните дни, че все по-ясно изкристализира идеята да се организират протести срещу протестиращите.

Абсурдните искания

Правителство на президента, но и неразпускане на Народното събрание

По Конституция това е невъзможно. А основният закон не се променя толкова лесно – макар по БНТ организаторка на протестите категочично да заяви, че парламентът има предостатъчно време в рамките на два дни да промени Конституцията.

Премахване на клаузата „гарантирана печалба на монополите“

Едва ли може да се предложи по-добър начин за регулиране на монополите (независимо от какъв тип), освен залагане на норма на печалба и фиксиране на продажната цена. Причината – без фиксирана печалба монополът ще може да преследва неограничена такава – каквато е целта на всяка една компания, а без контрол върху цената потребителите могат да бъдат притиснати до стената.

Проблемът с монополите е контролът върху техните разходи, за да се види как и къде изтичат приходите им. Винаги е възможно освен това да се договарят по-ниски нива на гарантираната печалба.

Антидотът срещу монопол е либерализация. А протестиращите сякаш не натискат в тази посока.

Национализация

Протестиращите не вярват в държавата, но вярват, че одържавяването ще реши проблемите. Този с монополите със сигурност няма да успее – справка „Топлофикация София“ и аферите на Вальо Топлото. Решението е контрол.

Пряк избор на магистрати и членове на ВСС и гражданска квота

В съдебната система има ред други проблеми. Самият ВСС трябва да бъде съставен само и единствено от юристи с богат опит и безупречна репутация. Гражданите нямат място в такава институция, но пък може да се помисли за промяна на квотите, с които се излъчват членовете на органа.

Чу се дори идеята за свободен избор на ВСС от гражданите. А някой помисли ли как ще се правят изборните кампании и откъде ще идва тяхното финансиране?

Политическите партии да нямат държавна субсидия

По-добра от политическата система до момента няма измислена и това не е случайно. Замисълът на партиите е те да бъдат организирано представителство на хора, споделящи общи ценности и нагласи. Дори сегашните протестиращи ще трябва да се организират в нещо като партия, за да могат да защитят исканията си.

Тук се връща отново въпросът за финансирането – не отваряме ли вратата за корпоративна намеса и неограничено влияние?

Прекратяване на делата срещу длъжници на ВиК, Топлофикация, ЕРП

Въпросът тук е защо трябва да се опрощава дълг на някой, който е консумирал услуга. Ами на коректните платци ще им се възстановят ли платените суми? Или отново тарикатите ще излязат печеливши?

Трябва да има преразглеждане на механизмите на ценообразуване и формиране на сметките. За всички. Това е изводът от проблемите с високите сметки.

Има и още изключително спорни въпроси, свързани с така наречения граждански контрол. Защото парламентарната демокрация е именно граждански контрол – чрез избора на НАРОДНИ представители, които да защитават интереса на избирателите си.

От средите на протестиращите се чуват изключителни абсурди като право на законодателна инициатива на гражданите. Това би затлачило политическия протест допълнително – именно защото ще липсва отчетност и защото законопроектите трябва да се внасят от депутати – същите тези, които са избрани с гласовете на хората.

Изобщо исканията показват, че сме много далеч от истината. За съжаление.

Истинската борба трябва да е насочена към хората. Към тяхната активна позиция, към техния натиск върху парламента и партиите. Истинската борба трябва да е за реформа в образованието, за влизане на нови лица в парламента, а не за отрицание на всичко.

Идват избори – протестиращите не припознават никого като свой защитник и затова трябва да се организират и да се явят на изборите със своята платформа. Тогава ще се види кой колко подкрепа има.

Каквото и да си говорим, протестите са добра заявка за формирането на така бленуваното и с години очаквано гражданско общество.

Защо ли обаче си мисля, че когато дойде време да се запретнат ръкави и да се работи, това гражданско общество ще се върне към безличния си и непретенциозен начин на живот, а протестите отново ще са у дома, пред телевизора, с ракията и салатата и редовната доза „ех, ако аз се заема, веднага ще оправя нещата. Ама не ми се занимава“.

Е, не е ли време за протест срещу протестиращите?

Източник dnes.bg


Консултативния съвет за национална сигурност




Президентът Росен Плевнелиев
Президентът Росен Плевнелиев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност. Темата е "Рискове и заплахи за сигурността и стабилността в страната, произтичащи от политическата и социална криза", пише БТА.


Срещата е насрочена за 26 февруари от 13.00 часа на "Дондуков" 2. Задачата на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) е да гарантира сигурността на гражданите, както и да докаже, че институциите у нас могат да работят адекватно, въпреки неспиращите протести. Това заяви именно държавният глава на пресконференция на 25 февруари. Росен Плевнелиев апелира всички институции да полагат усилия в интерес на гражданите.

Източник dnes.bg


"Не искаме някои хора от партиите! Покажете, че вие се променяте чрез хората, които ще излъчите"




Преглед на печата на 26 февруари

Краят на протестите - до седмица
Още седмица ще кипят страсти, прогнозира в интервю за "Труд" кризисния психолог Христо Монов. "Нищо не пречи тази седмица представителите на различните социални, икономически, всякакви групи, да седнат и започнат едно нормално говорене, за да си изяснят какво какво искат и как то може да бъде постигнато.
Кризата даде голям шанс и на партиите да се вгледат в себе си. Мисля, че по-умните лидери и по-умните партии ще го направят. Протестът им каза нещо много важно. Лозунгът "Ние не искаме партиите!" трябва да бъде преведен като "Не искаме някои хора от партиите! Покажете, че вие се променяте чрез хората, които ще излъчите". Смятам, че тогава хората ще се отнесат по друг начин към партиите", обобщава Монов.

В същото време, според "Сега" исканията на протестиращите варират между реалното и абсурдното. Кой, как и дали могат да се изпълнят те - това е големият въпрос, след като обединеният граждански комитет връчи на президента Росен Плевнелиев списък с 23 идеи, информира по темата изданието. Сред тях са: да се свика Велико народно събрание,сегашният парламент да продължи да действа с програмно правителство, да бъде въведена изцяло мажоритарна избирателна система, да се одържавят предприятията за комунални услуги, да има гражданска квота във всички регулаторни органи, да се прекратят делата срещу длъжниците за ток, парно и вода и др.

Властта е пред решаването на драматичен казус - дали да се прави програмно правителство, или президентът да разпусне Народното събрание и да назначи максимално бързо служебен кабинет, коментира под глава "24 часа". Вчера започна въртележката с връчването на мандати за съставянето на правителство. По конституция първа беше ГЕРБ. Премиерът в оставка и лидер на партията Бойко Борисов получи мандат, който върна буквално след 10 секунди.

С остър публичен конфликт между президента Росен Плевнелиев и премиера в оставка Бойко Борисов бе белязано връщане на проучвателния мандат, отразява под глава "Сега". В 20-минутна предизвикателна реч Борисов на няколко пъти откровено обиди държавния глава. Плевнелиев бе видимо подразнен и макар и плахо, показа, че не е склонен да се съобразява вече със съветите и плановете на лидера на ГЕРБ. Борисов постави под съмнение способността на президента да състави служебно правителство. С изкуствена загриженост той обясни на Плевнелиев, че трудно ще намери хора за всички постове.

Броени дни остават до назначаването на служебно правителство, а Плевнелиев не може да си намери министри, твърди на първа страница "Труд". Причината - голяма част от поканените отказват с мотива, че не желаят да носят отговорност за стореното от ГЕРБ заради два месеца съмнителна слава. Друга част от обсъжданите имена президентът отхвърлил сам, защото му били твърде приближени и обществото можело да го държи по-късно отговорен за действията им.

3 пъти молят Кристалина да е премиер, допълва по темата "Стандарт". Вариантът еврокомисарят Кристалина Георгиева да стане служебен премиер все повече печели поддръжници. На срещата с Плевнелиев вчера лидерите на двата синдиката КНСБ и КТ "Подкрепа" също са посочили името на българската еврокомисарка
като спасител в кризисното положение. На страниците на "24 часа" експерти извеждат плюсовете и минусите на служебното и програмното правителство. Политологът Димитър Аврамов посочва, че най-разумното решение е да се състави служебен кабинет. Най-нормалното нещо е да очакваме предсрочни избори. Тук обаче има едно "но". Със сигурност политическите партии са разбрали, че карат на тъмно без фарове, и сега започват дребните сметки на кого какво му е по-изгодно.

Подобно на Аврамов и социологът Живко Георгиев смята, че изходът от кризата е в служебното правителство. Директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров коментира в интервю: "Животът се развива, светът се променя, няма свещени крави и мисля, че известни корекции на конституцията в демократичен смисъл са напълно възможни. Корекции като превръщането на България в президентска република. Като историк познавам народопсихологията на българите и знам, че животът им през тези 14 века винаги е бил подчинен на силен лидер - хан, цар, император, султан, княз, цар. Тодор Живков на практика беше един неограничен от почти нищо диктатор. Развитието ни след 10 ноември 1989 г. - всяка дошла на власт партия превръщаше България в премиерска република. Ако някой каже, че нещо в страната е станало без знанието на Иван Костов, Доган, царя, Станишев, силно ще се излъже", казва Димитров.

Пред "Телеграф" социологът Антоний Гълъбов защитава тезата, че по-малко вредно би било ако се състави експертно правителство. По думите му трябва да се започне веднага с конкретно решаване на проблеми. "Предсрочните избори отлагат решаването на проблемите и то с 6-7 месеца. Така че от гледна точка на спешност и решаване на проблемите с монополите би било по-полезно да се започне още веднага", смята Гълъбов. Недоволните по улиците уредяха, констатира "Труд".

"Осиротелият популизъм" и "В България демокрацията умря, преди да се роди". Това са заглавията над анализите в изданието на по-задна страница. Според коментара на Бойко Пенчев пожарът на протестите е знак за провала на политическия елит на Прехода. Но също и знак за провала на гражданското ни общество. Междувременно Светослав Ставрев споделя: "Ще бъде колосален успех на социалните протести днес, ако доведат до тотално хигиенизиране на политическата сцена".

Закъсняват ли новите лидери? Отговор на този въпрос дава в своя анализ за "Труд" политологът Първан Симеонов. "Част от днешните нови лица скоро ще заживеят медиен живот и ще бъдат припознати като водачи. Трябва да внимават да не се превърнат в отрицание на самите себе си. Защото само в последните десетилетия поне три пъти пожелавахме съвсем нови лидери. И после пожелахме да ги "ометем", коментира Симеонов.

"Трябва да излезе ново поколение политици", призовава от страниците на "Стандарт" директорът на Историческия институт на БАН Георги Марков. "Все се надявам, че една част от нашите умни момчета и момичета ще се върнат от Западна Европа и Северна Америка. Както някога са се върнали Стоилов, Радославов, Данев, Ляпчев и т.н. - кой завършил Сорбоната, кой - Хайделбергския университет. Те са се връщали да строят нова България.

Политиците от прехода са изхабени и безпомощни, трябват нови лица с нова политика. Старите не трябва да ги показват по телевизията, те дразнят хората", смята Марков. По повод появилите се леви лозунги за национализация той изтъква: "Има ги и на Запад. Във Франция има добре представена Комунистическа партия, в Чехия също. В едно общество трябва да има и комунисти, които настояват за национализация. Но аз предупреждавах, че не биваше да се приватизират ЕРП-та. Предупреждавам сега и за БДЖ. В Германия също железниците са на загуба, но те ги поддържат, защото изпълняват социални функции. Не всичко трябва да се продава."

"Обществото отказва да живее в мегапродукция", е заглавието над интервю в "Преса" със социалният антрополог Харалан Александров. По думите му на първо време трябва да бъде подкрепен президентът, независимо дали го харесваме или не, за да може да сформира "някакво що-годе работещо правителство", което да подготви изборите. "Но най-належащата задача е да започнем толкова дълго отлагания, изкривяван, подменян, и запушван разговор за смисъла на властта, за основанията на нейната легитимност. Това е по същество разговор за етиката на човешките отношения, които правят възможен живота ни в общността", уточнява Александров.

"И ДКЕВР ни напусна", е водещото заглавие за "Телеграф". Ръководството на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/ колективно е подало оставка тихомълком още миналата седмица. Тя идва в момент, в който всички очаквания за сваляне на сметките за ток са насочени именно към регулатора. Междувременно Комисията за защита на конкуренцията обяви, че ще глоби "Топлофикация-София" с 338 хиляди лева заради злоупотреба с господстващото положение.

Токът на митрополитския храм "Света Марина" в Пловдив ще бъде спрян от EVN, алармира под глава "Дума". До тази крайна мярка се стига заради неплатена януарска сметка, която е в размер на 2940 лева. Това е четири пъти повече от досегашните сметки за употребена електроенергия, твърди касиерът на храма Пламен Кисьов. Той няма обяснение за скока, тъй като консумацията в храма за отопление и осветление е почти една и съща месеци наред. Декемврийската фактура на храма е била 723 лева и е платена.

АЕЦ "Козлодуй" може да фалира заради погрешни опити на държавата рязко да намали цената на тока за бита, алармира под глава "Преса". Включването на цялата енергия от централата в по-евтините доставки за населението ще доведе до несъстоятелност. В същото време паническата промяна във формулата за определяне на тарифите ще извади 12 000 миньори на уличен бунт. Причината е, че те захранват със суровина топлоцентралите, които правят по-скъпо електричество. При положение че то не се продава на домакинствата, мините ще съкращават хора.

Чака ни режим на тока, ако се сложи мораториум върху сметките от последните три месеца, предупреждават синдикалисти. В интервю за "Сега" Гергана Жулева, изпълнителен директор на"Програма Достъп до информация", съветва: "От това, което наблюдавам покрай протестите, се налага изводът, че доставчицитена ток и парно трябва да бъдат по-прозрачни. Да не говорим, че доброто предоставяне на информация е свързано и с разясняване и с по-добро комуникиране с клиентите. Сега обаче всичко излезе извън контрол и очевидно ще трябва да се инвестира много в разясняването и информирането. Но въпросът е и в контрола от страна на държавата. Държавният регулатор е този, който трябва да предоставя информация."

На по-луксозни коли са се качили повечето от депутатите по време на мандата си. Тенденцията за нови и лъскави лимузини се забелязва във всички групи, показва проверка на "24 часа" на парламентарния паркинг. "Волво S60" кара Румен Иванов от ГЕРБ. Взел го на лизинг преди 2 г. за около 54 хил. лв.

Източник dnes.bg


Борисов върна мандата




В сряда Плевнелиев връчва мандата на БСП

В президентството е и премиерът в оставка Бойко Борисов.
ГЕРБ е върнала мандата за съставяне на правителство на президента Росен Плевнелиев веднага след връчването му. Срещата на президента с ГЕРБ продължава, очакват се изявления.

В президентството е и премиерът в оставка Бойко Борисов.


Държавният глава връчи първия мандат на най-голямата група в Народното събрание, предстои проучвателен мандат да бъде връчен на БСП.

В сряда президентът Росен Плевнелиев ще връчи мандат за съставяне на правителство на следващата по големина група в парламента – БСП.

Плевнелиев заяви, че актуалната политическа ситуация е напрегната, намираме се в политическа криза.
Всички ние работим за стабилност и за резултати в интерес на нацията и на хората, увери той.

Държавният глава апелира всички институции да полагат усилия в интерес на гражданите. В четвъртък Росен Плевнелиев ще направи изявление от парламентарната трибуна. Утре ще се проведе Консултативен съвет по национална сигурност при президента.
След като миналата седмица президентът Росен Плевнелиев проведе консултации с парламентарно представените политически сили, държавният глава обяви, че вървим към служебен кабинет.

Плевнелиев тогава обяви, че ще връчи в понеделник мандат за съставяне на нов кабинет на ГЕРБ, после на БСП и после на ДПС.

БСП и ДПС вече декларираха, че няма да правят правителство в рамките на този парламент, нито ще участват в служебен кабинет.

Възможни дати за провеждане на следващи избори са краят на април до средата на май, стана ясно миналата седмица след срещата при държавния глава.

Източник dnes.bg


неделя, 24 февруари 2013 г.

Пресата днес: "Разбунтуваното гето на Европа"




Преглед на печата на 25 февруари 2013 година

"Разбунтуваното гето на Европа", коментира "Стандарт"
"Разрухата ще е голяма, ако президентът сбърка", предупреждава в интервю за "Преса " Георги Първанов, президент (2002-2012 г.). Според него най-важното е президентът Росен Плевнелиев да осъзнае своята роля на основен стожер на политическата стабилност в страната. Няма по-важна задача в условия на служебно правителство от това да запази стабилността,защото дори не знаем каква е цената, която ще бъде платена при сценарий за нестабилност.
В служебния кабинет трябва да влязат добри професионалисти, по възможност необвързани с партиите, за да няма ревност, за да няма подозрение и в крайна сметка да няма манипулация. Една грешна стъпка на президента може да компрометира единствената институция, действаща в момента, и на която всички възлагаме надежда. "Ако се направи порочно кабинетът, ако се напише списък на кабинета от другата страна на "Дондуков" (Министерския съвет, б.р.), ако изборите се правят по модела от 2011 г. - тогава не смея да прогнозирам докъде може да стигне разрухата на държавността", посочва Първанов.

Българите показаха кой е суверенът и дадоха ясна заявка за нов обществен договор, пише "Сега". Обединени срещу бедността, корупцията, монополите и неработещата държава, десетки хиляди граждани заляха улиците на страната в безпрецедентен за последните 10 години национален протест. Недоволството срещу статуквото събра хора с различни виждания, но единни - те желаят промяна, макар и не много ясно каква. Все пак протестиращите показаха, че властта не е привилегия и произтича от народа. Националният протест се случи въпреки опасенията за политически провокации. Без посочени поименно лидери, без политически речи, протестите се оказаха масови и убедителни. При правителство в оставка хората потърсиха сметка от всички - партии, съдебна система, банки, монополи. Те показаха, че няма да отстъпят от желанието за повече гражданско участие и контрол - дори това да се окаже поредната химера на прехода.

"Нужен е не нов месия, а нов модел", коментира в "Сега" Атанас Семов, доц. д-р на юридическите науки. Според него решаването на проблемите минава през Велико народно събрание и нова конституция. В нея всички ключови управленски решения трябва да се одобряват с референдум, а за най-важните да се изисква 50% избирателна активност. Трябва радикално да се намали ролята на партиите - 100 депутати в 100 избирателни района средно с 50 000 избиратели. Големият състав на парламента създава само анонимна безнаказаност и безконтролност. Да се премахнат или намалят политическите квоти в неполитическите органи (като Висшия съдебен съвет). Отговорността трябва да се персонализира - чрез 100% мажоритарен избор. Всеки провален избраник трябва да може да се отзовава. По-голяма власт трябва да имат едноличните изборни органи (кметове и президент). Имунитетите трябва да се премахнат - те създават само чувство за безнаказаност, отдавна не пазят от произвол, тъй като той се прави въпреки тях. По-важна от представителната демокрация е ефективната демокрация, заключава Семов.

"Искаме чудо. Веднага!", коментира в "Сега" Емил Хърсев, доктор по икономика. Изглежда протестиращите сами се изненадаха, че по под техните викове правителството взе, че се свали от власт и дръпна шалтера на парламента. Вече няма пред кого да поставим и най-семплото прошение. Но въпреки това ни залива порой от искания. Едно от друго по-абсурдни. За няколко дни чухме толкова тежки глупости, че ако се сбъднат дори 10% от тях, ще преживеем държавна катастрофа по-дълбока и от краха на народната република. "Боя се, че под натиск от улицата ще се приемат набързо решения, за които ще съжаляваме. Като мажоритарната изборна система. Притеснява ме също, че сред хилядите искания липсват тъкмо онези, които бих поставил в челната дузина: час по-скоро да се платят дължимите просрочени заплати и данъци, да се сложи ред и контрол в управлението на държавното и общинско имущество, да се създадат добри условия за българския бизнес", посочва Хърсев.

"Да отделим възможното от невъзможното", коментира "Дума". Днес всички протестират срещу това, което стана през последните23 години. В България бе въведена т.нар. пазарна икономика, което е само другата дума за капитализма. И последиците бяха неизбежни. В движение бяха разгромени нашето земеделие и нашата промишленост. Стотици хиляди граждани, останали без работа, се смъкнаха на социалното дъно. Голяма част от тях се превърнаха и в политически аутсайдери. В едно капиталистическо общество не хората, а парите преди всичко решават политическите проблеми. С пари могат да бъдат купени не само отделни политици, но и цели политически партии. Ето защо, ако искаме да има промяна в политиката, трябва преди това да извършим промяна в икономиката. Най-малкото, което можем да направим в тази насока, е да върнем държавата в икономическия живот на обществото. Държавата трябва да се превърне в активен стопански субект, за да ни даде това, което частният бизнес не ни дава. Това е най-простото, но и най-доброто на този етап решение на натрупалите се мъчителни проблеми.

"Разбунтуваното гето на Европа", коментира "Стандарт". От исканията, които ескалираха в уличните протести само вчера, става ясно, че обществото ни е безпощадно объркано за онова, което става в него. Разбунтуваното гето на Европейския съюз, наречено България, иска промяна на политическото статукво. Защото не знае какво друго да иска. Защото темата за оядените политици маскира факта, че пари в държавата вече няма. И дори да свикаме пет кръгли маси, те няма да ни платят сметките за ток. Революцията през 1997 година свърши с валутен борд наложен отвън. Логично е тази да свърши със спешна намеса на ЕС - защото по всичко личи, че какъвто и обществен договор да преподпишем сами, ако изобщо успеем да го направим, той ще изтрае твърде кратко. Просто нямаме ресурс да се справим сами - и това най-вероятно се знаеше още от самото ни влизане в ЕС, заложило непосилно високите цени на съюза срещу мизерните ни доходи.

"Търси се премиер технократ без политически амбиции", коментира "24 часа". Според автора правилният вариант в сегашната обстановка е сформиране на служебно правителство и бързо провеждане на нови избори. Личностите на премиера и на министъра на финансите ще са решаващи. Първият трябва да гарантира социалния мир, вторият - икономическата стабилност. Премиерът трябва да е уважаван човек технократ, без особени политически амбиции, който да е готов да изпълни една неблагодарна задача. Поради неяснотата за изхода на следващите избори правителството не трябва да се натоварва с големи очаквания и надежди за смяна на политика.

"Бизнесът не обича политическата нестабилност", заявява пред електронното издание "Класа" Иван Бойков, зам.-председател на Асоциацията на индустриалния капитал. В политическата нестабилност винаги е имало риск, а в България винаги е имало риск и преди, и след избори. Рискът е заради това, защото институциите са слаби и много зависят от управляващите, откъдето и се калкулира рискът. Никой не знае накъде ще тръгне държавата, какви мерки ще се предприемат, дали няма да се променя законодателството. Точно затова бизнесът не обича това безвремие на политическа нестабилност. И не обича изборите, защото трябва да се пренастройва. Доверието е основен фактор за дейността на предприемачеството и то се изгражда от разговор с партньори. А на нашия бизнес е най-големият партньор е държавата. Оттук-нататък при всички положения ще има сътресения,прогнозира Бойков.

"Държавата да замрази най-солените цени", предлага в интервю за "Стандарт" доц. Красимир Ангарски, министър на икономиката в служебното правителство с премиер Стефан Софиянски (1997 г.). По думите му силна програма и силен екип са еднакво важни за успешната работа на държавата през следващите няколко месеца. Лошото е, че малко организации и институции могат да напишат качествена и работеща програма. А от това, как ще се решат наболелите проблеми, заради които хората излязоха на улицата, ще зависят и изборите, и развитието на страната в бъдеще. Трябва да се направи новото антимонополно законодателство. Дотогава временно държавата може да замрази и дори да намали цените, които се оспорват най-много, докато се въведе справедливо и прозрачно ценообразуване. Да се спрат всички разходи на средства от бюджета и да се харчи само за най-необходимото. Народното събрание, преди да се разпусне окончателно, да даде право на служебния кабинет да сключва международни договори, ако се наложи заеми, тъй като може да възникне патова ситуация заради плащания или в случай че се налага да се продължи действието на служебния кабинет.

Русенският митрополит Неофит е новият български патриарх. Българската православна църква избра един изключително достоен архиерей за нов български патриарх - довчерашният Русенски митрополит Неофит, казва в интервю за "24 часа" проф. Калин Янакиев. В най-близката ни история той е първият канонично, демократично и чисто проведен избор на патриарх. Неофит е консервативно настроен духовник, силно привързан към Църквата. Янакиев очаква с избора на новия патриарх символичният авторитет на БПЦ да се покачи силно.

"Две чудеса в Църквата за един ден", коментира "Труд". Църквата ни избра новия български патриарх и забеляза болките на народа. В един ден, когато страната е обзета от протести, а държавата е пред нови избори, в БПЦ се случи нещо, което дава надежда за промяна. Въпреки интригите до последно, въпреки опитите съборът да бъде осуетен в името на лични сметки, владиците намериха сили да се обединят и да излъчат най-достойния. Към него дядо Йоаникий Сливенски отправи ключово послание, от което се видя, че Църквата забелязва какво става по улиците. Йоаникий говори за бедността, безработицата, размириците, бедстващите майки, лутащите се младежи и обърканите възрастни хора. И за първи път патриарх благослови протестиращите. Очакванията към него са в посока отваряне на висшия клир към свещениците, а чрез тях и към миряните.

Източник dnes.bg


Българите казаха "Не" на бедността и корупцията




Чужди медии за протестните шествия в страната

Десетки хиляди хора участваха в гневни протестни шествия из България, след като оставката на правителството не успя да уталожи общественото недоволство от бедността и корупцията, пише ирландският вестник "Айриш таймс".


Демонстранти в много градове настояха вчера не само за по-малки енергийни сметки, но и за промяна в политическата култура и твърди действия срещу корупцията сред елита, добавя вестникът. България е най-бедната страна в Европейския съюз със средна месечна заплата около 400 евро и типична пенсия от 130 евро.

Очаква се президентът Росен Плевнелиев да назначи служебно правителство тази седмица и да определи дата за предсрочни избори, но мнозина протестиращи настояха той да не разпуска парламента и да назначи правителство, способно да извърши значителни реформи, добавя "Айриш таймс".

Българите казаха не на бедността и корупцията, предаде Евронюз. Десетки хиляди българи се мобилизираха в неделя в София и големите градове с искане за нова конституция и контрол на гражданското общество над институциите. Протестите започнаха преди две седмици срещу високите сметки за електричество. Тази аполитична мобилизация, организирана в социалните мрежи, няма прецедент в България, посочва Евронюз.

Електричеството остави България без правителство, пише руският вестник "Комерсант", според който "властите се опитаха да вземат мерки за собственото си спасение - цените бяха бързо намалени, а правителството на партията ГЕРБ начело с Бойко Борисов обвини за повишаването на цените чужди енергийни компании, на първо място чешката ЧЕЗ". "Гръмък скандал в ЕС и българско-чешки конфликт не се случиха само защото правителството подаде оставка, преди да подпише документ за "наказване" на компанията", продължава "Комерсант". "Според експерти избирателите, спомняйки си множеството случаи, когато Борисов и партията му първоначално са говорили едно, а после са се обръщали на 180 градуса, изгубиха всякакво доверие и към министър-председателя, и към правителството, и към управляващата партия. На Борисов бе припомнено, че именно той се противопостави на строителството на АЕЦ „Белене“. По мнението на избирателите именно Борисов, а не чуждите енергийни компании, са ги обрекли на високи цени на електроенергията и на нисък жизнен стандарт", пише "Комерсант".

За протестите в България информира и телевизия Ал Джазира.

Източник dnes.bg


Народът иска работещ парламент и експертен кабинет




За това ще уговаря днес лидерите на парламентарните партии президентът Росен Плевнелиев
Кабинетът на спасението, който трябва да овладее протестите, няма да е служебен, а експертен. За това ще уговаря днес лидерите на парламентарните партии президентът Росен Плевнелиев, пише "Стандарт".


Вчера разбунтувалите се софиянци връчиха на държавния глава своите искания към властта. Бой по монополите и работещ парламент, а не спешни избори, настоява улицата. Ако това не се случи, митингът ще щурмува "Дондуков" 2. Досега Плевнелиев и партиите обсъждаха вариант за служебен кабинет, но това вече няма да удържи разрастващия се бунт, който вчера напълни площадите на 40 града, пише изданието.

За премиер от дни се спряга финансистът Андрей Делчев, като в усилията си да овладее политическата и икономическа криза той ще бъде подпомаган от Саша Безуханова, посочва „Стандарт“. Програмно правителство с необвързани експерти и едновременно работещ парламент към момента е най-добрият и дори единствен вариант за овладяване на кризата, категорични са на "Дондуков" 2. В същото време обаче партиите снощи продължаваха да твърдят, че отиват на избори.

Според „Труд“ и „24 часа“ пък Екатерина Захариева е най-обсъждана за служебен премиер.
Екатерина Захариева беше зам.-министър на регионалното развитие при Плевнелиев, а сега е главен секретар на президента, пише "24 часа". Тя е магистър по право. За финансов министър сериозно било обсъждано името на подуправителя на БНБ Калин Христов, който преди дни отрече. Според слуховете Плевнелиев е сондирал мнения и за банкера Светослав Божилов, който преди време бе в управителния съвет на фондация “Отворено общество - България”, а по-късно бе съакционер на СИБАНК. Пред колегите си президентът няколко пъти повторил, че е готов да даде време на протестиращите да се регистрират, ако искат да участват в изборите.

Президентът Росен Плевнелиев вероятно ще назначи част от своите съветници и секретари в бъдещия служебен кабинет, посочва от своя страна "Труд". Най-споменаваното име за министър-председател е на Екатерина Захариева. Друг служител на президенството - шефът на кабинета Цветлин Йовчев, е вероятният бъдещ вътрешен министър. Той е най-запознатият човек от екипа на Плевнелиев с работата на службите. Името му е обсъждано и за премиер, но тъй като дългият му стаж в контраразузнаването би породил обществени критики, засега плановете са да е само министър или най-много силов вицепремиер.

В правосъдното министерство вероятно ще се премести един от юридическите секретари на Плевнелиев. Това вероятно ще е Росен Кожухаров. Като бивш шеф на дирекция във Външно и бивш консул в Милано той обаче може да бъде поставен начело и на дипломатическото ведомство.

За социалното министерство президентът също има подходящ човек - секретарят му Деяна Костадинова бе съветничка на Бойко Борисов по социалните въпроси, а по-късно и заместничка на Тотю Младенов.

Тепърва ще се търси удачен титуляр за агроведомството. Убедителна кандидатура за там е Румен Порожанов, шеф на Държавен фонд "Земеделие", който успя да сложи ред в земеделските европрограми. Той е човек на Дянков.

Президентът ще насрочи избори на 12 или 19 май, а служебния кабинет ще обяви в дните между 4 и 9 март, пише още "24 часа". Държавният глава го е уточнил и с екипа си от съветници на заседание в събота. Плевнелиев бил склонен да бави указа си за парламентарните избори, за да даде възможност на протестиращите да се регистрират за участие във вота, ако решат.

Източник dnes.bg


събота, 23 февруари 2013 г.

Цялата страна се вдига за пореден път на протест




Страната ни ще бъде подкрепена и от българите в чужбина

Страната ни ще бъде подкрепена и от българите в чужбина
България отново се вдига на протест срещу монополите. В София протестът ще тръгне в два лъча. Единият ще тръгне в 11.00 часа от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, а другият – от Орлов мост. Двата лъча ще се съберат заедно пред парламента.


Очаква се в днешния мирен протест в София да се включат много хора, в това число и от близките области. На граждански форум в София в събота протестиращи поискаха незабавна среща с президента Росен Плевнелиев без участието на партии. В петък Плевнелиев каза, че е поканен да присъства на митинга и ще уважи протестиращите в столицата.

Срещата при президента трябва да бъде при ясно формулирани цели и задачи и в нея да не участват представители на политически партии, а само представители на гражданските комитети. Сред исканията на протестиращите са още разсекретяване и анулиране на договорите с монополите, мораториум върху декемврийските сметки, докато тече разследването, разпускане на ДКЕВР без сваляне на наказателнатаотговорност на управлявалите го до този момент, да се осигури 50 % гражданско участие в този тип структури, да се премахне ДДС върху електроенергията, незабавно въвеждане на електронното правителство, отпадане на имунитета на народните представители за действие или бездействие, право на отзоваване на депутатите.
Организационните комитети на протестиращите от 25 града от страната излязоха с единни искания по време на общонационална среща в Сливен. Днес исканията ще бъдат прочетени пред протестиращите и ще бъдат съгласувани. След това ще бъдат входирани при президента. Сред исканията са продължаване на работата на сега действащия парламент, създаване на програмен кабинет, създаване на обществен съвет от експерти и задължителна гражданска квота 50%, създаване на договор между обществения съвет и програмния кабинет за изпълняване на исканията на гражданите, промяна на изборния закон, преминаване от правопропорционална към мажоритарна изборна система, възможност за отзоваване на депутати и граждански квоти във всички държавни регулаторни органи и други. Протести са предвидени в редица градове на страната.

Във връзка с мащабните протести в цялата страна от седмици насам, и предстоящия днес протест, в десетки градове в страната, българите в чужбина също организират демонстрации под надслов „Да подкрепим хората в родината!”, предаде "Фокус". Мирни демонстрации са организирани във Виена, Мюнхен, Дъблин, Лондон, Дюселдорф, Франкфурт, Атина, Берлин и Мадрид. Те ще се проведат пред посолствата на Република България в съответните градове. Мирни демонстрации са организирани и в Рим, Барселона, Валенсия, Париж, Копенхаген и Тел Авив.

Столична дирекция на вътрешните работи призовава гражданите да се разграничават от прояви на агресия, както и да се дистанцират от провокации, съобщиха от пресцентъра на МВР. Ако някой стане свидетели на ескалиране на напрежение или на различни нередности, може веднага да подава сигнали към полицейските служители или на тел. 112 – така ще бъде навременно предотвратено разрастването на нежелани за всички прояви, призовават от МВР.

Източник dnes.bg


петък, 22 февруари 2013 г.

Бойко Борисов живее в постоянна заплаха, търси се премиер, ДПС дава Борисов на прокурор...




Преглед на печата на 23 февруари 2012 година

Бойко Борисов живее в постоянна заплаха, търси се премиер, ДПС дава Борисов на прокурор...
В живота на Бойко Борисов заплахите са ежедневие, но той не ги афишира", казва в интервю за "24 часа" председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев. Той обяснява, че докато е бил главен секретар на МВР, Борисов получавал много заплахи за живота си от престъпните структури.


"Върхушката на ДПС е единствената, която говори за напрежение и заплаха за етничекия мир в страната. Българи и мюсюлмани по места се разбират прекрасно", категоричен е Велчев. И допълва, че ДПС не е партия, а силна икономическа империя.


Ежедневникът представя и позицията на председателя на ДПС Лютви Местан, който поиска вчера, с писмо до президента, да получи достъп до секретния доклад, цитиран от Борисов: "Или разсекретяване, или Борисов на прокурор", категоричен е Местан.

В разузнавателния доклад със сигнала за готвеното покушение срещу Бойко Борисов името на Ахмед Доган се споменава наистина, но я няма точно думата "поръчител", разясняват хора от службите.
По въпроса "Преса" твърди: "Сигналите за атентат срещу премиера са фалшиви". Генерали опровергават
министър-председателя. ДПС дава Борисов на главния прокурор.

"Труд" алармира на първата си страница: "Повече от 40 закона пред провал". Вчера по спешност парламентът избра за конституционен съдия зам.-председателя на Върховния касационен
съд Гроздан Илиев, издигнат от ГЕРБ. Във вторник НС ще решава съдбата на АЕЦ "Белене", след провалилия се заради ниска активност ядрен референдум. Темата на вестника оповестява, че новият служебен кабинет, ще ревизира ГЕРБ.

На вътрешните си страници изданието информира за временното отстраняване от постакмет на Несебър на Николай Димитров (независим), обвинен за строителство и разкопаване в защитената територия на терена до несебърския квартал "Черно море", около който гръмна скандала Дюнигейт. Това е постановил в петък Бургаският окръжен съд.

Цялото политическо ръководство на МВР и шефът на ГДБОП Станимир Флоров да бъдат отстранени от служебния кабинет, настоя лидерът на БСП Сергей Станишев на консултациите при президента.
Само така може да стане факт постигнатото общо съгласие за провеждане на честни и демократични избори, които ще се проведатмежду края на април и средата на май, разяснява "Дума".

"Стандарт" изказва предположението, че премиер на бъдещото служебно правителство ще е Андрей Делчев, председател на Българската петролна и газова асоциация. В публичното пространство се споменават още две известни имена като предводители на sos кабинета: това на Саша Безуханова, директор за публичния сектор на "Хюлиет- Пакард" в Централна и Източна Европа и всички развиващи се пазари в общо 63 държави, и името на политолога Иван Кръстев, председател на УС на Център за либерални стратегии и изследовател в Института по хуманитарни и социални науки във Виена (IWM Vienna).

"24 часа" търси още на първа страница отговор на въпроса: "Какво иска улицата?" Съботният очерк на изданието очертава границите, в които се разполага този отговор: Велико народно събрание и нова конституция; по-малко депутати - от 240 на 100 или 120; мажоритарни избори, при които народът има народни представители, а не партиите; механизъм за отзоваване на народните представители; възможност за отнемане на имунитета на депутатите; най-много до 2 мандата на депутат; пряк избор на съдии, прокурори и полицейски началници, което ще елиминира ВСС - много компрометиран в последните години орган. Изданието оповестява и адресата на следващото недоволство - банките.

Надсловът на протеста срещу тях е: "Срещу банковия произвол и безхаберието на БНБ", насрочен за неделя, пред стъпалата на централната банка.

"Забравете фразата "не може", когато става дума за благото на хората", призовава в интервюто си за "24 часа" омбудсманът на Републиката Константин Пенчев. "Хората има за какво да протестират и да са по улиците - в криза, безработица, бедност - не може да липсва яснота как се формират сметките. С години е пренебрегвана възможността гражданите да искат промяна на общите условия в договорите с всички монополи и банките. Уж са равнопоставени страни по договорите, но общите условия се пишат едностранно от монополите и банките и хората нямат право на мнение, не могат да искат промяната им", обяснява омбудсманът.

Лицата на протеста се събират на тайно място днес - оповестява "Труд" - за да обсъдят общи искания към държавата, парламента и президента.

"Роми, военни, превозвачи излизат на улицата", информира "Сега". Днес организатори от цялата страна се събират в Сливен, за да обединят исканията си, а в неделя се очакват най-масовите протести от началото на кризата. Групата на протестиращите се разраства във всички посоки - вчера срещу "умните" електромери протестираха пловдивските роми.

Днес в 10 ч. в София мирно патриотично протестно шествие ще проведат военните от легия "Раковски". Превозвачи пък се възползваха от критичната обстановка и заплашиха, че също ще протестират, ако не се удължи срокът за поставяне на фискални апарати в автобусите. Той изтича на 31 март и веднъж вече беше удължаван. Така, започналите като протести на пострадалите от монополите и срещу високите сметки за ток и парно, окончателно ще се превърнат в протести на всички и срещу всичко. Ромите в Пловдив искат смяна на електромерите и изтеглянето на EVN. Те ще протестират днес и в неделя заедно с общите протести.

Източник dnes.bg


Росен Плевнелиев ще подкрепи протеста в неделя




Всички ние трябва да знаем за какво се борим, заяви държавният глава

Всички ние трябва да знаем за какво се борим, заяви държавният глава
Президентът Росен Плевнелиев ще присъства на протестния митинг в неделя в столицата. В предаването "Панорама" на БНТ президентът Росен Плевнелиев каза, че е поканен да присъства на митинга и ще уважи протестиращите, но след това очаква да се започне работа.

Държавният глава покани протестиращите и на обществен съвет, на който да изложат исканията си.


"Ще отида, за да ги чуя, но и те да ме чуят! Българският народ е мъдър. По време на изборите имах възможност да говоря с хората. Те си обичат държавата и искат нещата да се случват по-добре.", уверен е Плевнелиев.

"От мен могат да очакват добронамереност и почтеност. Моята рецепта е да работя за доверие, за развитие.", добави президентът. Според него има дефицит на справедливост и много неизпълнени обещания.

"Днешното решение е шанс да бъдат върнати хората, да бъдат чути, да могат хората да си припознаят държавата. Проблемите ще бъдат посочени. Вярвам, че те ще бъдат решавани, а не умножавани", увери Плевнелиев.

За решаването на проблемите президентът заяви, че първо трябва да се постигне съгласие. "Това означава, че всички ние трябва да знаем за какво се борим", каза още той.

Плевнелиев обясни и каква е причината да смята, че решението на Бойко Борисов за подаване на оставката на правителството не е най-правилното.

"По време на криза е добре парламентът и правителството да работят. Моето изказване беше един призив. По време на криза е важно да се носи отговорност, важно е да се знае кой носи тази отговорност", допълни той.

Днешните консултации показаха, че доверието в този парламент е изчерпано и в понеделник ще връча мандата на ПП ГЕРБ, след това - БСП, после - ДПС и вървим към процедура, обясни президентът Плевнелиев. Констутицята ни пази и ни дава ясно посоката. Трябва да работим така, че всеки да съзнава своята отговорност. Може да има само един победител и това е нацията. Всеки работи за това - децата му да останат тук и да живеят и работят в България, категоричен беше той.

Плевнелиев не посочи име за евентуален премиер на служебното правителство, защото са минали само два дни, откакто е станало ясно, че кабинетът подава оставка. Плевнелиев обаче беше категоричен, че ще търси професионалисти, които да могат да свършат работата, без да се интересува от партийната им принадлежност.

"Не очаквам всички да харесат служебното правителство. В момента има много проблеми и важни теми, които то ще трябва да реши. Убеден съм, че част от министрите няма да бъдат веднага одобрени, но аз заставам, нося си кръста и ще търся компетентни хора", заяви Плевнелиев.

Велико народно събрание трябва да се подготви в рамките на 1 година. За него не може да се вземе решение от днес за утре. Аз ще чакам, ще отворя вратите, ще говорим по всички теми, каза президентът. Държавата е тук. Тя не си тръгва заедно с правителството, коментира Плевнелиев и не отрече, че ще има напрежение и кризи. За мен обаче е най-важен резултатът, подчерта той.

Източник dnes.bg


четвъртък, 21 февруари 2013 г.

Протестите срещу монополите и партиите не стихват




В редица градове протестираха с нови и стари искания

Протестите срещу монополите и партиите не стихват
Протестиращи блокираха "Орлов мост" в София за около половин час тази вечер. По-рано протестиращите преминаха по булевард "Цар Освободител" край Народното събрание и спряха пред Президентството. Там те настояха за среща с президента Росен Плевнелиев, която не се състоя, предаде БТА.

Участниците в шествието скандираха "Долу мафията!" и се обявиха срещу всички политически партии. Протестът премина спокойно без стълкновения с полицията.

Мирният протест в Русе тази вечер прерасна в гражданско неподчинение. Началото беше поставено с шествие по централната улица "Александровска", което достигна до сградата на общината. През цялото време протестиращите скандираха "Българи, юнаци", "Мафия". Издигнати бяха плакати с надписи "Искаме експертно правителство", "Монополите - вън от България". Исканията на протестиращите бяха за нова конституция, Велико Народно събрание, мажоритарни избори и експертно правителство.

По-късно част от тях - предимно младежи, се отправиха по бул. "Цар Освободител", като затвориха кръговото кръстовище край областната полицейска дирекция в централната част на града.

След като направиха една обиколка, младежи седнаха на пътното платно на един от входовете и изходите му и така блокираха движението по бул. "Липник". Впоследствие групичка от протестиращи се отправи отново по бул. "Цар Освободител", но този път към Кооперативния пазар, като младежите вървяха в средата на пътното платно. След това тръгнаха по международния булевард "България" с намерение да блокират ГКПП "Дунав мост".

Свикване на Велико Народно събрание, промени в Конституцията и намаляване на броя на депутатите поне наполовина са част от исканията, около които се обединиха днес протестиращите във Варна. Протестът започна със събрание за избор на легитимен инициативен комитет, което така и не стана, а някои от членовете на стария бяха освиркани.

След много спорове на висок глас събралите се все пак се обединиха около конкретни искания, които никой не конкретизира на кого и как ще бъдат представени. Хората изразиха одобрение да бъде намалена цената на тока, а виновните за състоянието на българската енергетика да бъдат дадени на съд. Освен това бе одобрена идеята да бъдат преразгледани всички концесионни договори в страната. Протестът продължи традиционно под формата на шествие по централните булеварди във Варна. Нямаше напрежение между полицаите и множеството.

С аплодисменти към органите на реда и с призив за спазване на обществения ред в Пазарджик започна протестното шествие срещу монополите. Над 500 души обходиха централните улици на града се спряха пред сградата на ЕВН. Протестиращите за пореден път изразиха своето недоволство от високите сметки за ток и скандираха "Мафия" и "Стига геноцид". Пред офиса на електроразпределителното дружество бе издигнат транспарант с надпис "Те погребаха България". Протестът премина без напрежение при засилено полицейско присъствие.

Протестиращите в Бургас ще направят конкретни искания. Това бе обявено тази вечер пред сградата на ЕВН в крайморския град. Малко по-рано днес бе сформиран Граждански инициативен комитет от деветима души. Този комитет ще изготви конкретни искания и ще организира протестите оттук нататък.

Акцията тази вечер премина спокойно при засилено полицейско присъствие. Очаква се в следващите дни да бъде изготвена декларация. В нея протестиращите ще опишат конкретно причините за своето недоволство и ще я изпратят до президента. Комитетът от деветима души се обяви и за свикването на Велико Народно събрание, за промяна в Конституцията и за промяна на броя на депутатите. Подкрепя се и идеята за мажоритарни избори с гражданско участие. Комитетът възнамерява да се свърже с други организатори на протести в страната.

Няколко десетки души се събраха на поредния протест срещу ЧЕЗ и монополите в Благоевград тази вечер, преминал мирно.

300-400 души се събраха на шествие по централните улици на Плевен.

Близо 200 жители на Враца се събраха пред сградата на Общината на пореден протест срещу високите сметки, монополите, мизерията и ниския жизнен стандарт.

Около 200 души се събраха днес на централния площад "Свобода" и в Търговище на протест срещу монополите. Протестът продължи по-малко от час. Под разветите трибагреници се четяха плакати: "ЕРП-та държавни - монополите вън", "Докога кражби от чужди и свои?". Утре на площада ще се съберат представители на младежки структури от града и региона.

Източник dnes.bg


Пресата днес: Кабинетът Борисов, избори, нова конституция, уличната партия...




Защо се сгромоляса кабинетът "Борисов"


Защо се сгромоляса кабинетът "Борисов"
"Защо се сгромоляса кабинетът на Борисов", коментира "Сега". За близо 4 години кабинетът "Борисов" спечели една-единствена битка - успя да наложи строга финансова дисциплина, при това в трудни времена. Но изгуби всички останали - с монополите и "октоподите", с безработицата и бедността, с разпада в образованието и здравеопазването, с бюрокрацията и чиновническите привилегии. Големият грях на кабинета "Борисов" е, че не освободи бизнеса от оковите, които му тежат. Той така и не разбра, че не държавата, не министри, комисии и чиновници, а предприемачите са моторът на икономическото развитие.


Популизмът и страхът на премиера да не сбърка, както и слабите екипи в министерствата обрекоха в зародиш идеите за реформи. Най-реформаторското според Борисов правителство не успя да доведе докрай нито една реформа. За слабата политика на изпълнителната власт допринесе и напълно обезличеният парламент, който замазваше проблемите и обслужваше частни интереси. Най-големият провал на управлението на ГЕРБ е в сферата на правосъдието и вътрешния ред. Той е още по-гръмовен заради тежките обещания на "полицейския дует" Бойко Борисов и Цветан Цветанов да бъде смачкана организираната престъпност, да се накаже корупцията по високите етажи, да се конфискува придобитото по престъпен начин имане, да се вкара България в Шенген, да бъде свален мониторингът на Европейската комисия. На финала резултатите са плачевни.

Речта на президента Росен Плевнелиев след приемането на оставката на кабинета показва насочване към умерено активна позиция, коментира "Труд". Плевнелиев критикува Борисов, че не си завърши мандата; подчерта, че е бил изненадан; посочи, че е било отговорно да остане докрая; критикува партиите, че не дават решение на въпроса за монополите; категорично се противопостави на свикването на Велико народно събрание; предложи иновацията "обществен съвет" при служебното правителство, в който да влязат и граждански представители; иновативно е и организирането на общи консултации с партиите, с което те се превръщат в твърде публичен форум; посочи и своето решение на кризата с монополите - либерализацията. Удари часът на президента. Речта му показва, че Плевнелиев го осъзнава. Но истинското позициониране ще стане ясно при избора на служебен премиер, назначаването на правителството и дистанцията по отношение както на улицата, така и на Борисов, така и на олигарсите.

"Улицата да си намери своите политици", казва в интервю за "Стандарт" омбудсманът Константин Пенчев. Според него безспорно хората от улицата биха могли да формират политиката. За да могат обаче да станат мащабни промени, хората трябва да имат представителство в парламента. Но те не вярват на партиите, поне на съществуващите. С тези предсрочни избори протестиращите няма да имат технологично време да направят партии. Сигурно ще се родят нови лица, но те няма да могат пряко от улицата да влязат в парламента. Колкото и мръсна дума да е политиката, те трябва да правят политика, отбелязва Пенчев. Той прогнозира, че следващият парламент ще се парцелира. Коалициите ще са много сложни. И има опасност те да станат безпринципни. А ние имаме нужда от много сериозни реформи. Ако правителството е многопартийно, ще има страшна съпротива, много недоволни. А отложените реформи ще извадят хората пак на улицата, предупреждава Пенчев.

"Партията" на протеста ще се казва "Васил Левски", пише на първа страница "24 часа". Протестиращите организират съвещание на всички инициативни комитети от страната, за да обсъдят и изберат национален комитет. Това заяви вчера Иван Петров, един от лидерите на недоволните във Варна. Вероятно този комитет ще се казва "Васил Левски". Има сред нас хора, които са готови да следват принципа на Апостола "Държавната работа - над всичко", посочи Петров. Той не е доволен от оставката на кабинета, защото така няма пред кого да поставят своите основни искания. Според други организатори на протести в страната срещата може да стане в неделя и да роди новата "партия" на протеста.

"Въпросът за нова конституция не може да бъде решен на крак", казва в интервю в "Новинар" Димитър Гочев, бивш конституционен съдия. Според него въпросът е изобщо дали трябва да има нова конституция и в какво направление трябва да бъде тя. Протестиращите искат да се смени политическият модел. Какво означава това? Да се премине към президентска република, или да се забранят политическите партии? Премахването на политическите партии е стъпка към диктатура, каквато ни е позната от двадесетте и тридесетте години на миналия век, предупреждава Гочев. Начинът на водене на политика е единствено чрез партиите.Ето защо те не могат да бъдат премахнати нито забранени. Хората на улицата не бива да диктуват дневния ред на обществото. Те са излезли не заради високите сметки за ток и парно, а заради лошото си финансово състояние. Затова трябва да се вземат такива мерки, които да решат социалните проблеми на мнозинството от българския народ, допълва Гочев.

В "Монитор" политологът Емил Кошлуков коментира какъв е изходът от сегашната ситуация. По думите му кризата е икономическа, тя не е политическа. За политическа криза приказват онези, които искат власт. Грешен е начинът, по който си избираме политическия елит. Но това не е проблем на Великото народно събрание, това е проблем на избирателната система. Ние имаме парламент, както всички качествени държави. Както всички 27 държави в ЕС. Ние имаме Конституционен съд, имаме прокуратура, както всичките останали. И ако погледнем конституцията и сложим до нея френската, белгийската и германската, ще видим, че разликите са малко. Нямаме разлика в системата. И трябва да си зададем въпроса: защо след като правим като тях, не получаваме резултати като тях. И проблемите ги знаем много добре: те се наричат корупция, тъмен лобизъм, картели, монополи и

В интервю за "24 часа" лидерът на ДСБ Иван Костов допуска възможност да подкрепи правителство на ГЕРБ "без тези двамата театрални режисьори Борисов и Цветанов". И обяснява: "Те са абсолютно компрометирани в очите на хората. Те няма да се справят, ще продължат със същата политика, ще хвърлят пешкира пак на ринга след няколко месеца, ще се откажат от властта отново. Това са абсолютно ненадеждни хора. Но едновременно с това в ГЕРБ има и авторитетни хора с високо обществено доверие като Кристалина Георгиева. Големият въпрос обаче е дали тя би се съгласила."

"24 часа" посочва четири неща, които не трябва да се променят никога, каквото и да става на улицата и който и да е на власт след изборите. Първо, свещената частна собственост. Призивите за национализация на ЕРП-тата, които текат и някак си се приемат с радост от широки групи и се подемат от безотговорни политици, са повече от опасни. Второ, валутният борд. Той е единственото нещо, което гарантира финансовата сигурност. Валутният борд е обезпечение на парите. Трето, членството ни в Европейския съюз - най-хубавото нещо, случвало се в Третата българска държава. Четвърто, плоският данък, който е справедлив и лесен за администриране и изкара огромна част от икономиката на светло.

Източник dnes.bg


Над 10 по-сериозни заплахи за живота на Борисов




Три от сигналите идват от Сърбия

Три от сигналите идват от Сърбия
Повече от 10 са сериозните заплахи към Бойко Борисов през кариерата му, съобщава "Труд". Три от сигналите за смъртна опасност на Борисов постъпват от Сърбия в нашите спецслужби. Първите два са от 2003 г. и 2004 г. и са свързани с мафиота Сретен Йосич. Той е издирван от Интерпол и заловен в България през 2002 г. Предаден е на властите в Холандия. Заплахата е адресирана до главния секретар на МВР Бойко Борисов и холандския прокурор Кооф Плой, поискал екстрадицията на Йосич.


МВР започва през 2002 г. разработка на Йосич под името "Лале", в която попада и Милчо Бонев-Бай Миле. Нашенецът е близък до СИК, оцелял е при бомбен атентат през 2001 г. и убит заедно с още петима души през 2004 г.

Ченгетата засичат разговор на Йосич с Бай Миле. Нашият бос казва: "Бойко взе парите и до Варненеца нищо не е стигнало." Разговорът е бил проведен един ден преди задържането на Йосич в София и екстрадирането му в Холандия. Така и до днес не е ясно нито кой е Бойко, нито кой е Варненеца, нито за какви пари и от какъв бизнес става дума.

Третата "сръбска" заплаха за Борисов е от юни 2005 г. Тогава от службата за борба с организираната престъпност на Сърбия съобщават, че членове на т.нар. Земунски клан готвят атентат срещу главсека на нашето МВР

Две са по-сериозните заплахи към Бойко Борисов от страна на наши групировки. За първата става известно в края на 2001 г., когато в хотел "Хаят" край Солун убийството на Борисов планират Константин Димитров-Косьо Самоковеца и Мето Илиенски от ВИС, заедно със Стоил Славов от СИК. Срещата е засечена от гръцки антимафиоти, които предават информацията на нашите. Самоковеца е покойник от 2006 г., и Славов - от 2004 г., а Мето е безследно изчезнал от 2003 г.

Втората подобна среща е от февруари 2002 г., когато тези и още мутри се събират във вила на Витоша и правят заговор за отстрел на Борисов заради разбит контрабанден канал.

Като сериозна от НСО възприемат и заплахата за бомба срещу Борисов и Цветан Цветанов, отправена само дни след изборите през юли 2009 г., когато ГЕРБ става водеща политическа сила. Наред с всички тези закани срещу Борисов, той е получавал още десетки, а по негови думи "хиляди".

Източник dnes.bg


сряда, 20 февруари 2013 г.

Оставката на Борисов разедини обществото




"Алфа рисърч": 50% са "за" оттеглянето му, 47% са "против"

"Алфа рисърч": 50% са "за" оттеглянето му, 47% са "против"
Настроенията в обществото са силно поляризирани по отношение на оставката на премиера Бойко Борисов, сочи експресно изследване, проведено от "Алфа рисърч".

"50% от хората считат, че правителството е трябвало да подаде оставка, 47 на сто отговарят с "не", а едва 3% нямат мнение", заяви социологът Боряна Димитрова от "Алфа рисърч" пред БНТ.


Зад тези цифри стоят симпатизантите на различни политически сили с ясно изразени политически симпатии. Около 75% или три-четвърти от симпатизантите на БСП, "Атака" и ДПС твърдо стоят зад тезата, че правителството е трябвало да подаде оставка. Почти огледална е картината при симпатизантите на ГЕРБ, 75% от които твърдят, че кабинетът не е трябвало да депозира оставката си.

Наблюдават се изключително полярни позиции след негласуващите, сред привържениците на други политически сили, като "Движение България на гражданите" и ДСБ - там симпатизантите са разделени наполовина.

85% от анкетираните одобряват протестите в страната. Срещу монополите и ниските доходи са застанали 89 на сто от запитаните, а смяна на правителството са поискали 21%.

На въпроса кой е най-добрият вариант за страната след оставката, 73% застават зад идеята за служебно правителство назначено от президента, 17 на сто са за правителство с мандат на ГЕРБ.

На ясно очерталите се предсрочни парламентарни избори 66% от запитаните твърдо заявяват, че ще гласуват. "Трябва да сме наясно, че независимо от хода на протестите, независимо от това, което се случваше през всичките тези дни, обществото остава в едни разделени, паритетни позиции", обобщи Димитрова.

Източник dnes.bg