Василев посочи още, че в някои части от страната производителите на енергия от възобновяеми енергийни източници са предизвикали физиката и са отчитали производство от 32 часа в денонощието слънцегреене. "На територията на едно от електроразпределителните дружества има 50 такива производители", заяви още служебният министър.
За някои от ВЕИ-мощностите инвестициите за изграждане са толкова големи, че не могат да бъдат изплатени за целия живот на мощността. Именно това налага и въвеждането на стимули от държавата, заложено и в европейското законодателство.
През последните години обаче страните от ЕС са установили, че тези стимули са прекалено големи и започва намаляването им. В Германия например, дори и при дългосрочни договори, има намаление с 30% на стимулите, стана ясно от думите на министъра.
Василев смята, че либерализацията на енергийния пазар ще донесе прозрачност и дисциплина. Производителите ще трябва да посочат цената си, за да могат потребителите да изберат доставчик, аргументира се той.
В момента целта на служебното правителство е да балансира ценообразуването така, че да има баланс между интересите на производителите и потребителите. Въвеждането на двустепенни тарифи в сметките за електричество крие потенциал за кражби и опити за заобикаляне, смята още служебният министър. За него по-добър ефект би имало разширяването на програмата за енергийни помощи за бедните семейства.
Във вторник председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Евгения Харитонова коментира, че е в ръцете на Асен Василев да намали таксата за пренос на енергия с 6 лева. Служебният министър обаче коментира, че това ще е временно и би означавало, че тези суми ще бъдат платени след 1 юли.
Относно предложенията на БСП за въвеждане на прогресивно подоходно облагане Василев изказа съмнения, че това би подобрило състоянието, защото изисква по-голям капацитет за събираемост и контрол на данъчните приходи. Според него прогнозируемата данъчна среда тепърва започва да дава плодове - Coca Cola например премества целия си back-офис за Западна Европа, т.е счетоводство и други финансови отдели, в България.
За Василев тази инвестиция у нас е благодарение на образованите специалисти и стабилната данъчна среда и затова тя не би трябвало да бъде променяна. "А не всяко правителство да прави каквото му скимне, дойде ли на власт", допълни той.
Източник dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар