сряда, 17 август 2011 г.

"Тука има – тука нема" българи край Айфеловата кула




Около Айфеловата кула всеки ден гъмжи от измамници с „тука има – тука нема“, незаконни продавачи на дрънкулки, произведени в Китай, художници, мними глухонеми.
Полицаи с автомобили, на велосипеди или пеша, военни от антитерористичното звено или кавалеристи от Републиканската гвардия, които обикновено се грижат за сигурността на високопоставени държавни фигури, не помагат с нищо за прогонването на измамниците от най-посещавания монумент в света, пише Франс прес.
Обичайна гледка са кашони, обърнати с дъното нагоре като маса за игра. Играта се води от румънец или българин. Те разбъркват три пула от черна пластмаса, един от които има бяла страна и приканват минувачите да "спечелят", като посочат шайбата с бялата страна.
Наоколо висят четирима или петима съучастници, виждат се и няколко банкноти по 20 и 50 евро. За да привлекат наивници, съучастниците предлагат големи залози и печелят много. В играта се влиза с банкнота от 50 евро. След като примамят някой наивник, шарлатаните го оставят да спечели и после ускоряват ритъма. И когато играчът си мисли, че е проследил шайбата с бялата страна, се оказва, че е "сбъркал" и губи парите си, обяснява Франс прес.
Незаконните търговци, които идват от Африка на юг от Сахара, Индийския субконтинент и Централна Европа, се опитват да спечелят по някое евро от близо 6,7 милиона френски и чуждестранни туристи, които всяка година посещават емблемата на Париж, пише още в репортажа си АФП.
Пет пластмасови мини Айфелови кули за едно евро, шалчета и чанти с надписи "Париж", запалки с известния монумент се мъдрят върху сергия, която е разпъната върху плат, завързан за четирите ъгъла с канап, за да могат незаконните продавачи да приберат за няколко секунди стоката и да избягат от полицията. Те казват, че идват от Сенегал, Габон, Индия и Пакистан.
Няколко метра по-далеч, продължава АФП, две млади румънки обясняват с много жестове, че са глухонеми и показват подписка на "Асоциацията на глухонемите" с адрес в Лион на френски и английски. Те молят туристите да се подпишат срещу няколко евро в помощ на "глухонемите".
Туристите могат да се сдобият и със свой портрет върху парче картон срещу 20 евро, но получават бледо копие на себе си, пише още агенцията.

Източник dnes.bg


Няма коментари:

Публикуване на коментар