Резултатите от визитата могат да послужат за основа на дебатите между парламента и правителството по темата за достъпа на български и румънски работници до местния трудов пазар, се казва в съобщението.
Делегацията включва членове на пет политически партии, представени във Втората Камара, и ще се срещне с представители на централната и местната власт, холандски компании, които работят в България, както и с безработни, информира електронното издание.
Наскоро Амстердам реши да въведе по-строги ограничения за достъпа до трудовия си пазар. Правилата, които влязоха в сила от 1 юли, предвиждат граждани на България и Румъния, както и на страни извън Европейския съюз, да получават разрешителни за работа в Холандия само в "изключителни случаи". Брюксел веднага обяви, че ще следи сериозно прилагането на това решение, но така или иначе, то вече действа.
Страната е една от десетте държави в ЕС, които запазиха ограниченията за наемането на работници от България и Румъния за максималния срок - до 1 януари 2014 г. Те са в сила освен това в Белгия, Германия, Ирландия, Франция, Италия, Люксембург, Австрия, Великобритания и Малта.
Холандия е и един от най-големите противници на разширяването на Шенген.
През пролетта, когато решението за рестрикциите беше обявено, холандски собственици на оранжерии протестираха с аргумента, че то се взима без предварително предупреждение и ще ги засегне неблагоприятно. Тогава официалните власти изнесоха данни, според които работни визи за временна заетост в земеделието са издадени на 2734 румънци и 866 българи, което означавало, че 97% от сезонните работници са без разрешително.
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар