Според данни от социологическо проучване, разпространени в неделя, 55% от отговорилите смятат, че не бива да се увеличават европейските антикризисни фондове, за да се помага на страни като Испания и Италия.
На тази позиция е Геерт Вилдерс, лидер на смятаната за популистка Партия на свободата, на чиято подкрепа в парламента се крепи правителството на малцинството. За да побучи одобрение от депутатите за увеличаване на антикризисните фондове в еврозоната, управляващата коалиция на либерали и християн-демократи ще трябва да търси подкрепу другаде.
Холандците не искат да плащат за спасяване на т.нар. периферни държави от еврозоната. В същото време през последната седмица усилено се заговори, че антикризисните фондове ще трябва да бъдат удвоени и може би дори утроени до близо 1.5 трилиона евро, за да се пресекат спекулациите по пазарите. Някой крайни изчисления стигат до необходимост от 2.4 трилиона евро.
Едва всеки трети (32%) в анкетата, проведена от агенция Maurice De Hond, вярва, че въпреки всички колебания, нещата в еврозоната накрая ще се оправят.
Приблизително толкова (29%) са отговорили, че еврозоната се разпада, но Холандия и други държави
ще продължат да използват единната валута.
Други 24% преценяват, че една или няколко страни ще напуснат еврозоната и ще се върнат към старите си валути.
"Тези резултати показват, че избирателите са все по-цинично настроени към събитията в еврозоната", коментират от Maurice De Hond.
Запитани дали преди 15 години Холандия е трябвало да се съгласи да приеме еврото, 56% отговарят с "не". Подкрепа за единната европейска валута днес изказват 39%.
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар