Скандалните разкрития направи в парламента депутатът от "Синята коалиция" Димо Гяуров.
По думите му методиката на Нешева била обвързана с вратички в Закона за здравето, според които до 25 на сто от събраните суми от глоби, санкции и лихви могат да се разходват за стимулиране на служителите в НЗОК.
Така според Гяуров само за миналата година по това перо служителите на касата получили над 2 млн. лв като допълнително материално стимулиране (ДМС).
Пак според методиката управителят и подуправителят на НЗОК получавали 1,5% от тези средства при разпределение: 60% за шефката и 40 на сто за заместничката й.
"По груби сметки през 2011 г. Нешева е получила около 30 000 лв., а заместничката й Мариана Василева 22 хиляди лева. Неморално е във време на икономическа криза, когато премиерът и членовете на кабинета отправят апели за всякакъв вид икономии, под масата министерствата и шефовете на ведомства да си раздават такива средства", каза Гяуров.
В писмо до медиите шефката на НЗОК Нели Нешева категорично отрече да е получавала 30 бона бонуси за 2011 година.
Тя твърди, че основанията, по които касата е изплатила ДМС-та на своите 2700 служители, извън заплатите им, са регламентирани в Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/.
По нейните изчисления средно месечно на един служител са изплатени по 126,68 лв.
Димо Гяуров обаче обяви, че данните му за бонуса на Нешева и на служителите на касата, са от писмо на здравния министър Стефан Константинов в отговор на питане, отправено от Ваньо Шарков.
Шарков вчера изнесе данни как здравната каса и министерство на здравеопазването са раздали за м.г. бонуси за близо 10 млн. лева. В правосъдното министерство добавките били общо 394 хиляди лева, а в просветното - 43 хиляди лева. Останалите министерства си замълчали за ДМС-тата.
Заради тези данни Димо Гяуров призова премиера и ръководството на ГЕРБ за почтеност.
"Нека излязат и да кажат смятат ли това за морално и законосъобразно", призова ги той.
Синият депутат бе категоричен, че и даването на помощи от субсидиите на политическите партии противоречи на закона въпреки днешното становище на Сметната палата, че този акт е допустим.
След наводненията в Хасково и Свиленград управляващите решиха да дарят 1 млн. лв. от субсидията си за пострадалите райони.
"Законът за политическите партии в чл. 29 изрично споменава какво може да бъде разпределението на средствата, придобити като дотации от държавата за политическите партии. Категоричен съм, че даването на помощи от субсидиите на политическите партии противоречи на закона", каза Гяуров.
Той смята, че тълкуванията, направени от шефа на Сметната палата Валери Димитров в писмото до Цветан Цветанов, са абсурдни.
"Тълкуване на нормативен акт от ранга на закон може да дава само Народното събрание", отсече Димо Гяуров.
Източник dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар