четвъртък, 9 февруари 2012 г.

Виното ще се произвежда само от винено грозде




До тон грозде на човек за преработка на домашно вино или ракия позволиха депутатите с приетите на първо четене промени в Закона за виното и спиртните напитки.

Ако семейството е петчленно всеки член на домакинството ще има право да преработи за себе си до тон грозде, обясни изпълнителният директор на Агенцията по "Лозата и виното" Красимир Коев.

Той допълни, че най-честите нарушения, които агенцията открива са именно от количествата за лична консумация.

"Можеш да си направиш и 5 тона, ако сте 5-членно семейство, но нямате право да продавате без да сте се регистрирали. Защото има много злоупотребяват. Имали сме случаи по 50-60 тона вино в ей такива "семейства", допълни Коев.

Продажбата на ароматизирани вина пък ще бъде забранена.

Държавата реши, че вино може да се произвежда само от винено грозде. Затова контролните органи на Агенцията по "Лозата и виното" ще проверяват дали върху етикетите на спиртните напитки, пуснати в търговската мрежа, няма подвеждащо съдържание.

"Решихме, че виното ще се произвежда само от винено грозде. Да няма малинови вина, ягодови вина и подобни вина. Ако някой смята, че по някакъв начин сме го ощетили, сега е моментът между двете четения на закона в залата да си даде своите предложения", обърна се към производителите на вино изпълнителният директор на агенцията.

Коев все пак подчерта, че при писането на закона държавата се е ръководила от интереса на потребителите: "За да не се бърка потребителят постоянно. Защото понякога с огромни букви да е написано на етикета нещо, а с много ситен шрифт да бъде написано, че е ароматизирано вино с аромат на вино на еди кой си сорт. Което е абсолютна заблуда".

При производството на вино, ракия и мастика ще се спазват стандарти. За ракията ще бъде упомената, че се произвежда от грозде, а минималното съдържание на алкохол в нея е 40 градуса. Законодателите обаче оставиха забраната за засаждане на лозя у нас, наложена от евридирективите.

При нарушения масивите на нарушителите ще бъдат изкоренявани, а глобата е 12 хиляди евро.

В момента в България има 75 хил. хектара са лозя.

"Имаме и резерв, който може да се използва. Той е някъде около 30 хиляди хектара", обясни Красимир Коев.

Източник dnes.bg


Няма коментари:

Публикуване на коментар