Искането за създаването на такава комисия внесоха депутатите на "Ред, законност и справедливост".
В мотивите, с които иска формирането на парламентарния орган, Яне Янев обясни, че трябва да стане ясно дали е имало помилване по чисто субективни причини и политически причини.
Янев обясни, че 85 души, които са осъдени за длъжностни престъпления, напрактика са помилвани и тези хора от висшата държавна администрация може отново да се върнат на постовете си.
Лидерът на РЗС допълни, че хора с присъди над 10 години са били помилвани и само единици са били тези с присъди до една година.
Янев направи сравнение с помилванията по време на мандатите на американските и руския президент.
"За двата си мандата Джордж Буш е помилвал 189. За 2011 година Обама е помилвал 17 души, а Медведев за 2009 г. – 29 души. Държавните глави на двете суперсили са упражнявали правата си два пъти по-малко от нас", коментира лидерът на РЗС.
"Днес стана ясно, че въпросните укази изобщо не са преподписвани. Те не се публикуват в Държавен вестник или на интернет страницата на президентството. Когато някой е престъпник, се знае от всички. Когато държавният глава прецени, че той е преодолял престъпното у себе си, това вече е държавна тайна", аргументира искането за създаването на комисията Янев.
Той обясни, че сред другите цели на комисията е да установи как президентската институция е раздавала българско гражданство и дали е лишавала от него. Според него комисията не е следствие, трибунал или каквото и да било.
"Трябва да се преустановят корупционните практики, ако съществуват такива", допълни той.
След два опита на депутати от ДПС и "Коалиция за България" да отложат гледането на темата започнаха изказванията по същество. Според левицата и ДПС с темата вече се занимава Конституционният съд и с поставянето й в парламента депутатите ще изземат функциите на съда.
Четин Казак обясни, че конституционните съдии трябва да установят дали има укази на президент за възлагане на права на вицепрезидента и какви са правните последици от тях.
"По този въпрос има производство в Конституционния съд. Този въпрос вече е повдигнат на най-високо конституционно ниво. Така, че докато съдът не се е произнесъл по този въпрос, не е необходимо Народното събрание да го разглежда", коментира Казак.
Опонира му независимият депутат и член на РЗС Емил Василев.
"Проверих лично, няма входирано в деловодството на Конституционния съд такова искане от страна на ВАС, за което говореше Казак. Така, че на нас ни се прилага нещо с мотиви, които нямат нищо общо с обективната истина", коментира Василев.
И Мая Манолова обясни, че ако парламентът се заема с въпроса, ще си присвои разглеждането на въпрос, който е от компетенциите на Конституционния съд.
Емил Василев обяви обаче, че от самото начало на дебата се правят опити залата да бъде манипулирана от ляво.
"Заставате и лъжете, от това се почувствах засегнат, колежке, и моля да не го правите. За това от сега ви казвам, спрете да лъжете!", обърна се той към Манолова.
Червената юристка не му остана длъжна и отново излезе на трибуната: "Делото по случая на Първанов и Марин вече е в Конституционния съд. Ето....", започна да размахва листа от трибуната Манолова.
В този момент тя получи предупреждение от председателя на парламента Цецка Цачева.
"Ще ви отнема думата", закани се Цачева, но Манолова продължи да надвиква председателката: "Нека депутатите да преценят кой лъже дали аз или някой друг..."
От "Атака" обявиха, че ще гласуват за създаването на такава комисия с чиста съвест.
"Защото в миналия парламент сме искали изслушване на Георги Първанов и той не изпълни това искане нито дойде. Цветелин Кънчев беше помилван от същия този президент. Ако започнем да ровим, трябва да дойде до край и никой не трябва да бъде пощаден", коментира Станислав Станилов.
"Става дума за едно предложение от г-н Янев, което не цели нищо друго освен политическа изгода и дивидент", коментира на свой ред лидерът на левицата Сергей Станишев.
Той коментира и баланса на властите като обясни, че никъде в Конституцията не е дадено правото на НС да контролира президентската институция, която е равно отдалечена от останалите власти.
Заради споровете независимите депутати на Яне Янев поискаха парламентът да продължи да заседава извънредно този следобед, а впоследствие от РЗС редактираха предложението си и от комисията отпаднаха имената на Първанов и Марин.
По този начин констутуцията няма да бъде нарушена, аргументираха се те.
Така, след редакцията комисията остана да разследва помилванията и опрощаванията на дълговете от президенството.
Новото предложение бе подложено на гласуване и одобрено от мнозинството със 105 депутати "за", 46 против, 1 въздържал се.
Комисията ще е съставена от 13 депутати – 6 от които от ГЕРБ, двама от БСП и двама от ДПС, 1 от сините и 1 независим.
Източник dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар