Според вицепремиера ще се промени и принципът на актуализиране на пенсиите. Според последните промени в Кодекса за социално осигуряване, които прие само преди няколко месеца парламентът, индексирането на пенсиите става само с процент, равен на инфлационния индекс. Днес Дянков обясни, че увеличаването на пенсиите ще става, като се взима предвид както инфлацията, така и ръстът на производителността на труда. "Над това увеличение може да има и се надявам да има и допълнително увеличение на пенсиите, което ще дойде в бюджет 2013", заяви Дянков.
На днешното си заседание Министерски съвет промени Закона за Сребърния фонд. "До 30 % от Сребърния фонд ще може да се инвестират в държавни ценни книжа през тази година и този процент плавно ще се увеличава, като през следващата ще е 40%. Парите от фонда ще могат да се използват от 2028 година. Другите промени в закона са такива, каквито първоначално бяха предложени на обсъждане", обясни Дянков.
Той коментира и решението на кабинета от миналата седмица, с което се даде мандат на Министерството на финансите да започне процедура за разглеждане на възможностите за купуване на еврооблигации. "Процедурата е проста. Изпращат се писма - покани към банки, участвали в пазара на еврооблигации в последните три години. Изпратени са писма към 11 банки, като общо 17 банки са участвали в пазара на еврооблигации в цяла Европа в последните 3 години, но шест от тях първоначално бяха изключени, защото не са имали интерес към българския пазар. 11 са първоначалните кандидати за банка, която ще води еврооблигацията.
Банките трябва да ни пратят техните ценови предложения, на базата на тези първоначални предложения ще изберем 3-4 банки, които ще участват във втори тур, който ще е с продължителност около една седмица. Стремим се да постигнем възможно най-изгодната цена за България. Може би до две седмици вече ще сме избрали 1-2 банки, които да водят еврооблигацията" , заяви Дянков. Страната ни иска еврооблигации от 5 или 7 години.
Източник actualno.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар