По този начин 37-годишната компютърна специалистка, родена в Уасау, щата Уисконсин, се превръща в една от малкото дами, заемащи челния пост в компания от Силициевата долина – меката на технологичните фирми, отбелязва BBC.
Мейър завършва с отличие Станфордския университет, като специализира изкуствен интелект. Според биографията й, публикувана в Yahoo, е бакалавър по символни системи и магистър по компютърни науки. Докато е в Станфорд, играе балет в "Лешникотрошачката" и в същото време води лекции по програмиране на повече от 3000 студенти. По-късно за тази си дейност получава две престижни награди за принос към университетското преподаване. През 2008 г. става почетен доктор по инженерство на Технологичния институт в Илинойс.
Присъединява се към Google през 1999 г., когато те прохождат на пазара, като става техният 20-и служител и първата им жена инженер. Оттогава играе основна роля в развитието на културата на компанията. Острият й усет към дизайна и естетическото й виждане са ключови за превръщането на Google в една от най-големите интернет корпорации на планетата.
Най-важният принос на Мейър е изграждането на визията и "душата" на настоящата начална страница на търсачката с минималистичната й атмосфера, широкото бяло пространство и ярките сини, червени, жълти и зелени цветове. Този изчистен стил е отражение на светоусещането й и извън офиса. В интервю пред вестник New York Times тя споделя, че понякога хората, които идват на гости в луксозния й дом на последния етаж, объркано питат: "Апартаментът ти ли изглежда като Google или Google изглежда като апартамента ти?"
Другото важно наследство, което оставя във вече бившата си компания, е основаната от Мейър програма за асоциирани продуктови мениджъри. Благодарение на нея са наети над 300 от бъдещите лидери във фирмата, а самата програма е считана от индустрията за идеалния стандарт за превръщане на завършилите студенти по компютърни науки във висши ръководни кадри.
През 13-те години, прекарани в Google, Мейър заема многобройни позиции, включително софтуерен инженер, дизайнер, продуктов мениджър и изработва над 100 добре познати функции и продукта. Играе знакова роля в Google search, като от няколкостотин хиляди го извежда до над един милиард търсения дневно. Ръководи развитието на някои от най-успешните услуги на компанията като търсенето на изображения, книги и продукти, туулбара и iGoogle. Чертае пътя и на централни продукти като Google News и Gmail.
В последните години заема поста вицепрезидент на локализационните услуги, които включват Google Maps, Google Earth, Zagat, Street View и др. и организира програмата Google Doodle, чрез която на началната страница на търсачката се "честват" специалните празници по света.
Освен всичко това Мейър беше едно от публичните лица на компанията за изминалото десетилетие. Чест говорител на пресконференции, тя внесе много чар в света на техническите специалисти.
За себе си самата тя казва пред CNN: "Човек може да е добър в технологиите и да харесва модата и изкуството. Може да е добър в технологиите и да бъде атлет. Може да е добър в технологиите и да бъде майка. Всичко зависи от теб." През януари напористата дама обяви, че чака дете, което очевидно не е притеснило Yahoo и не е попречило на привличането й като изпълнителен директор.
Често питана какво мисли за ролята на жените в нейната сфера, Мейър заявява, че полът няма никакво значение за това, което правиш, а единственото важно нещо е страстта. "Аз съм един технологичен маниак", е нейното признание.
Мейър, която понякога наричат "the Googirl" (момичето Гугъл), със сигурно си е проправила свой собствен път, вплитайки често на пръв поглед коренно различни светове и интереси в едно. Например, тя обожава кексчета и веднъж дори направила електронна таблица, за да определи перфектната рецепта.
Мейър е носителка на следните отличия: наградата "Matrix", присъждана от фондацията New York Women in Communications (Ню-Йоркските жени в комуникацията), признанието за "Млад глобален лидер" от Световния икономически форум и за "Жена на годината" от списание "Glamour". Четири поредни години американското бизнес списание "Fortune" я поставя сред 50-те най-влиятелни жени в бизнеса, включително когато е на 33 и става най-младата жена, включвана някога в класацията.
Тя членува в борда на директорите на най-голямата верига магазини за търговия на дребно Wal-Mart Stores. Член е и на бордовете на няколко нетърговски дружества: San Francisco Museum of Modern Art (Музей за модерно изкуство на Сан Франциско), the San Francisco Ballet (Балетът на Сан Франциско), и the New York City Ballet (Градският балет на Ню Йорк).
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар