Вчера лично министърът на храните Мирослав Найденов наля масло в огъня на цените. На заседание при президента Росен Плевнелиев той обяви, че очаква хлябът да поскъпне - по обективни причини. Найденов подчерта, че заради рекордните цени на зърното, тока и горивата ще се получи верижно поскъпване - тъй като растат разходите на животновъдите и това автоматично ще доведе и до скок в цените на млякото и месото.
Междувременно по българските бензиностанции горивата достигнаха нови, високи стойности. Литър дизел вече се продава по 2.71-2.75 лв., а масовият бензин - по 2.64-2.65 лв. за литър. Освен скъпия суров петрол виновник за скъпите горива е доларът. През последните дни щатската валута, в която се търгува петролът, бие жестоко еврото и вече се разменя у нас за над 1.60 лева.
Хляб, месо, сирене и мляко поскъпват, пише „Дума“. Мирослав Найденов даде картбланш на увеличението точно 20 дни, след като нарече евентуалния скок на цените спекула.
След поскъпването на хляба се очаква повишение на цените и на месото, колбасите, млякото и млечните продукти. Това става ясно от изявление на Мирослав Найденов, разпространено от Министерството на земеделието и храните вчера. Има обективни предпоставки за повишаване цената на хляба заради рекордната цена на пшеницата и поскъпването на енергоносителите, заяви Найденов.
Така министърът сам опроверга себе си, тъй като точно преди 20 дни - на 4 юли, той категорично заяви, че "няма основание за поскъпване на хляба заради по-високата цена на тока" и дори обяви, че "евентуално поскъпване на това основание би било спекулативно".
Междувременно председателят на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в Добрич Тошко Няголов заяви, че увеличението на цената на хляба е около 10% и прогнозира, че в началото на август поскъпването вече ще е с 15%. Също вчера месопреработвателите поискаха ДДС върху храните да се намали на 10%, за да се предотврати вдигането на цените на месните продукти.
"Язовирите са пълни, а чешмите - сухи". 38-градусова жега, препълнени язовири и абсолютно сухи чешми. Това е картината в почти половин България. В разгара на лятото всеки трети българин е без вода, в магазините най-купуваната стока е минералната вода, майки и баби мъкнат кофи от кладенци, за да къпят бебетата, установи проверка на "24 часа" по ВиК дружествата. На много места хората се страхуват и от зарази. В същото време обаче от строителното министерство съобщиха, че от режим са засегнати 2,3% от населените места, където живеели само 1,7% от потребителите. Това били 51 общини в 18 области. Това е парадокс.
"Празен резервоар - празна урна", прогнозира анализ на "Труд". Неизбежната инфлация, към която води случилото се през жежкия юли, ще се сблъска със замразените от три години доходи на мнозинството българи. В подкрепа на този извод Константин Тренчев, президент на КТ "Подкрепа", споделя: "Съжалявам, че останах в България! Ние сме тежко несолидарен народ. Ние нямаме кауза като общество, нямаме перспектива като общество“.
Министърът на туризма на Израел Стас Мисежников пита в интервю за "24 часа": "България да отговори може ли да е с Иран на една маса в ООН. Не е достатъчно само да се заклейми един такъв терористичен акт. Не е достатъчно дори и да бъдат разкрити извършителите и поръчителите. Много важно е да застанем заедно пред лицето на общия ни враг. Невероятно е, че международната общност седи на една маса в ООН с една терористична държава. Как можем да работим заедно с тях? И това е един труден отговор, който България трябва да даде", заяви израелският министър.
Източник dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар