Над 500 000 души умират от усложнения при грип всяка година в света. До фатален край се стига вследствие на големия брой имунни реакции, предизвикани в организма от вируса. Те причиняват възпаление на белите дробове, чието изостряне разрушава белодробните алвеоли (малките мехурчета, които осъществяват газообмена между въздуха и кръвта).
Различни проучвания са показвали силна взаимовръзка между нивото на възпаление и смъртността. За да предотвратят развитието на тежките форми на грипа, екип учени от Националния институт за агрономически изследвания INRA и от университета "Клод Бернар" в Лион решават да изследват процесите, които се случват в инфектираните клетки.
Анализирайки развитието на болестта при мишки, те откриват клетъчния рецептор Par1, който е свързан с имунните реакции. След въвеждането на съответната молекула в организма тя не само спира възпалителния процес, но и блокира размножаването на вируса, т.е. води до оздравяване.
Новата молекула е тествана успешно върху мишки срещу няколко щама на вируса: H1N1 (причинител на т.нар. свински грип), H3N2 (причинител на сезонния грип) и H5N1 (високопатогенна форма на птичия грип). Тя е подействала дори три дни след заразяването на животните. В момента в университетската болница на Лион се провеждат тестове, за да се провери ефектът на молекулата при хората. Подробностите около откритието са публикувани в последния брой на списание The Journal of Clinical Investigation.
"Резултатите са многообещаващи", радва се Брюно Лина, отговорник от Националния справочен център по грипа, който се намира в Лион. Френските учени са подали заявление за патент, но предстоят още изследвания. Мечтата им е да могат да сложат край на тежката форма на грипа.
"Намирането на нова терапевтична стратегия срещу грипа се превърна в необходимост", подчертава Беатрис Рито от университета "Клод-Бернар", ръководил изследването.
Противогрипните продукти от типа на Tamiflu и Relenza, които в момента се намират на пазара, атакуват директно вируса. Те блокират невраминидазите – ключовите ензими на вирусните частици, които са отговорни за тяхното освобождаване и разпространение, и по този начин намаляват продължителността и тежестта на възпалението. Ефикасността на тези медикаменти обаче е ограничена, обяснява Рито. Едната причина е, че грипните вируси мутират много бързо и затова не се знае дали същите продукти биха били ефикасни срещу някой нов високопатогенен щам. Плюс това вирусите могат много бързо да развият резистентни на лекарствата форми.
Продукт, включващ новооткритата молекула, не би имал подобни проблеми, тъй като тя въздейства върху заразения организъм, а не върху вируса.
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар