По думите на говорителя на преговорите в София през 2010 година едно от условията на българския премиер Бойко Борисов е било да не се допускат разходи от държавния бюджет за проекта АЕЦ ”Белене”. През ноември същата година в Москва”Росатом” предложила да построи атомната централа фактически чрез привличането на собствени ресурси, изтъква Новиков.
Българската страна в зависимост от пакета, който е оставила за себе си (51 процента), би покрила съответния дял от разходите от приходите от продажба на произведената от електроцентралата електроенергия за около 19 години.
Така според говорителя нямало да бъде похарчен нито един лев от държавния бюджет.
При преговорите в Москва през 2010 година обаче българската страна заявила, че от момента, в който централата заработи в България, всички приходи ще трябва да постъпват в държавния бюджет, посочва говорителят на ”Росатом”, цитиран от БТА.
"Ние предлагахме да построим АЕЦ, която да генерира електроенергия, която да се продава и от приходите да се плати на всички участници в проекта", допълва той, като отбелязва, че решението да не се работи по тази схема е взело правителството на Бойко Борисов.
По думите му през 2010 година цената за строежа на двата реактора е била 6,297 милиарда евро и не е правилно в стойността на централата да се включва съпътстващата инфраструктура - електрическата мрежа или градът, който трябва да бъде построен, пише БТА.
Темата колко струва втората атомна централа е особено актуален с приближаването на реферндума.
Премиерът Борисов вчера обяви, че енергийният министър Делян Добрев е намерил кашон с документи, който показва, че цената на ”Белене” е около 10 млрд. евро и обвини лидерът на БСП Сергей Станишев, че съзнателно лъже, че сумата е около 5 млрд. евро.
Днес Станишев отрече и припомни, че ”Росатом” е дала цена от около 6.3 млрд. евро, която по думите на червеният лидер е можело да бъде смъкната.
По-късно през деня Добрев пак показа документи, които доказвали лъжата на Станишев.
Източник dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар