четвъртък, 28 март 2013 г.

Румен Овчаров: Отказът ми от парламента не е драма, а е съгласуван със Сергей




Преглед на печата на 28 март 2013 година

Отказът ми от парламента не е драма, а е съгласуван със Сергей
"Отказът ми от парламента не е драма, а е съгласуван със Сергей" твърди в интервюто си за "24 часа" Румен Овчаров, бивш депутат от БСП. "Има сценарий за нови избори след 7-8 месеца, когато ще е готова партия около Плевнелиев и остатъците от ГЕРБ", смята г-н Овчаров. "Труд" констатира: "Отново напрежение в БСП". Социалистите силно негодуват срещу решението на лидера Сергей Станишев да даде втори места в листите на коалиционните партньори или на представителите на гражданската квота.


"Преса" публикува данни от американско изследване, които са взривили част от социологическата гилдия у нас и водещите партийни централи, според които ГЕРБ води с 30%, а БСП е втора с 16%. Такава огромна разлика при продължаващите протести и критики за управлението на държавата наистина нямат обяснение.

Вестникът предупреждава, че вотът е пред провал заради копирната техника, която трябва да се осигури за 12 000 изборни секции. Пред "Стандарт" Меглена Кунева, лидер на движението "България на гражданите", споделя прогнозата си, че нито БСП, нито ГЕРБ ще управляват след изборите. "Оставете бизнеса да диша и ще има работа. Не ни трябват калинки в листите, а хора с име", заключава г-жа Кунева.

"Пет пъти по-ниският депозит увеличи тройно желаещите за НС", коментира "Сега". Намаляването на депозита, който партиите плащат за изборите, и на броя на подписите, които трябва да съберат, доведе до бум на желаещите да участват във вота. До изтичането на крайния срок за подаване на документи в ЦИК вчера рекорден за последните повече от 10 г. брой партии заявиха желание да се явят на предсрочните избори - 71. В новия Изборен кодекс таксата за участие бе намалена от 50 000 на 10 000 лв., а подписите - от 15 000 на 7000.

Таксите, събирани от Министерството на външните работи за легализация на превод на документи, са незаконни. Това става ясно от писмо на постоянния секретар на министерството Иван Сираков до Министерския съвет, пише "Труд". Писмото е в отговор на няколко писма на преводачката от Варна Рени Стоянова, в които тя предлага заверката на преводите на документи, която е задължителна, да отпадне. За всеки документ хората плащат на МВнР такса от 15 до 30 лв. според срока, за който се прави заверката. Наредбата, която урежда отношенията между преводачите и министерството, е от 1958 г. и противоречи на няколко закона.

Източник dnes.bg


Няма коментари:

Публикуване на коментар