От министерството и Националната агенция за приходите (НАП) признаха, че все повече компании се опитват да бавят плащанията на този данък и прибягват до счетоводни трикове. В НАП вече е сформирана група, която да набележи проверки и ревизии в рискови дружества. Проблемът с по-малките приходи от осигуровки и корпоративен данък трябва да се компенсира с по-голяма събираемост на ДДС - около 200 млн. лв. отгоре.
Оптимизмът на ведомството на Дянков идвал от последните прогнози за летния туристически сезон и земеделската продукция за тази година. Има добра тенденция и при ДДС, която се дължи на засилен внос на индустриално оборудване, но не е ясно колко дълго ще продължи. Допълнително 85-100 млн. лв. държавата трябва да получи и от продажби на активи на комбината "Кремиковци" след обявяването му в несъстоятелност. Тази сума най-вероятно ще бъде преведена на НАП за несъбраните в миналото вземания, след като активите бяха продадени на 12 април за 316 млн. лв.
Така преизпълнението на едни приходи трябва да компенсира голяма част от лошата събираемост на други. Очакваният краен резултат е около 100 млн. лв. на минус пред декември (виж графиката). Във ведомството на Дянков са ядосани на НАП заради доста по-песимистичната й прогноза, която изтече в медиите миналата седмица, съобщиха източници на "Дневник". Според агенцията неизпълнението на приходите ще е доста по-голямо - с 570 млн. лв. над планирания минус.
Във финансовото министерство смятат, че още е много рано за такива черни предвиждания. През 2009 г., когато се знаеше, че предстои задълбочаване на рецесията, отново директорът на НАП Красимир Стефанов предупреди, че има голям риск от "издънване на бюджета", който в крайна сметка не се случи в такива размери.
От Министерството на финансите признават, че само лошата събираемост на осигуровките ги е изненадала тази година. По данни на Националния осигурителен институт тя се дължи на голямата безработица, сивата икономика и нежеланието на самоосигуряващите се да плащат максималните вноски.
Увеличение на пенсиите е възможно само ако се повишат осигуровките или при по-големи реформи в пенсионната система, коментираха от Министерството на финансите. Това е причината ведомството да обяви, че няма да има актуализация поне до 2013 г. Освен ако изборите тази година не променят тези планове, коментираха експерти.
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар