Писмото на дипломата е по повод готвено посещение на тогавашния министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров в САЩ. В грамата се посочва, че макар условията по сделката да не изглеждат обременяващи, дължината на ангажимента, както и потайността около сключването на договора повдигат въпроса за какво България се е "предала" при сключването на тази сделка. "Отговорът почти сигурно е изграждането на новата атомна електроцентрала в Белене на р. Дунав, възложено на консорциум - собственост на "Газпром", посочва Байърли.
Американският дипломат предупреждава, хората които ще имат срещи с Овчаров, че той е "загадъчна и противоречива фигура - свързана с корупцията и руските енергийни интереси". Посланикът все пак признава, че икономическия и енергиен министър е привърженик на по-либерална икономическа политика, за разлика от много от неговите колеги социалисти.
"Той (Румен Овчаров, б.а.) има политическите и умствени способности да подбира най-добрите играчи на масата, но е предпазлив и потаен. В лични срещи, лице в лице, той може да бъде едновременно и очарователeн и отблъскващ", завършва описанието на Овчаров Джон Байърли.
Според дипломата "конфликт на интереси " ще бъде най-мекия начин да се опишат отношенията на бившия икономически министър с български и руския частен сектор. "Въпреки това, за разлика от някои други министри в това правителство, ние нямаме доклади за участието на Овчаров в корупция, пряко засягаща американски компании", признава дипломатът.
Джон Байърли (крайният вляво) с Румен Овчаров (крайният вдясно) в Марица Изток 1 през юни 2006 година
Байърли изтъква и силните позиции на министъра на енергетиката в кабинета, като казва: "В определена степен той е облагодетелстван лично от позицията си в правителството и изглежда, че това е най-вече заради топлите му отношения с различни руски енергийни интереси и български посредници, участващи заедно в сключването на големи сделки".
Посланикът на САЩ изразява надежди, че визитата на Румен Овчаров в Щатите ще даде възможност на САЩ да натиснат за по-големи усилия в борбата с корупцията и пиратството срещу интелектуална собственост, за модернизиране на регулаторна среда, за повече прозрачност в управлението и за разнообразие на енергийните доставки.
"Парадоксално, като личност, отговорна за привличането на външните инвестиции, Овчаров разбира ясно, че корупцията, както и схващането, че тя е широко разпространена, вреди на икономиката на страната. Неговите събеседници във Вашингтон следва да наблегнат особено, че за да привлече американски инвеститори, България се нуждае от нещо повече от образована работната сила и ниска цена на труда. Необходима е прозрачност в бизнеса и в правителство. Необходими са съдилищата, които да решават правните спорове справедливо и в кратки срокове и е необходимо да се насърчават по-ефективно чуждестранните инвеститори", анализира Байърли.
Той все пак признава, че България е не лошо място за предприемчиви американски инвеститори, като нивото на корупцията варира от сектор в сектор, а за големите играчи е по-лесно в сравнение с малките. Съветът на дипломата е да се стои далеч от някои министри в правителството.
Източник dnevnik.bg
Ключови думи: Посланик Байърли, АЕЦ Белене
Няма коментари:
Публикуване на коментар