В Брюксел се състоя презентация на проекта за газопровода „Южен поток”. В нея участваха министърът на енергетиката на Русия Сергей Шматко, ръководителят на „Газпром” Алексей Миллер, генералният директор на компанията „Южен поток” Марсел Крамер, еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер, както и директорите на концерните „Ени” и BASF.
Цел на презентацията беше подробното представяне на проекта за бъдещото снабдяване на ЕС с газ, както и отговаряне на въпросите на европейските чиновници, депутати от Европарламента, представители на енергийни и инвестиционни компании, дипломати и журналисти.
Русия се надява ЕС да предостави статут на приоритетен проект за „Южен поток” в рамките на програмата на Трансевропейските транспортни мрежи, заяви руският министър на енергетиката Сергей Шматко по време на презентацията на проекта в сградата на Европейската комисия в Брюксел.
„Очевидно е, че Русия като доставчик и Европа като потребител на енергоресурси са крайно заинтересовани от ефективна, надеждна и диверсифицирана система за транспортиране и доставяне на газ. Жизнено важно е доставките да не зависят от единствен маршрут за транспортиране”, коментира Шматко.
Руският министър подчерта, че Русия и ЕС „със съвместни усилия постигнаха огромен напредък в първия етап на диверсификация”.
Според Шматко след като проектът „Северен поток” справедливо е бил приет за приоритетен от ЕС, същите критерии трябва да бъдат приложени и при разглеждането на „Южен поток”. Русия и ЕС може да подпишат споразумение за газопровода „Южен поток”. Конкретни договорености може да бъдат постигнати през есента, съобщи руският министър на енергетиката Сергей Шматко.Руският министър подчерта, че Русия и ЕС „със съвместни усилия постигнаха огромен напредък в първия етап на диверсификация”.
„Предложихме да бъде подписано споразумение, което ще позволи да бъдат реализирани мащабни инфраструктурни магистрални проекти, отчитайки техните особености. Договорихме се скоро да започнат консултации, а конкретни резултати може да има през есента”, каза Шматко по време на презентацията на проекта „Южен поток” в Европейската комисия.
„Днес потвърдихме намерението си за създаването на съвместен консултативен газов съвет, който ще се занимава с изработването на единни подходи и анализ на ситуацията на газовия пазар в Европа”, каза още Шматко.
Проектът „Южен поток” няма проблеми с финансирането, тъй като има стопроцентова гаранция за обемите за тръбопровода и дългосрочни договорености за реализиране на доставките, съобщи в сряда председателят на управителния съвет на „Газпром” Алексей Милер.
„Няма и няма да има никакви проблеми с финансирането на проекта „Южен поток”. Имаме 100 % гаранция за запълването на тръбата и уговорки за дългосрочни договори”, заяви Милер.
„Южен поток” е търговски проект. Нямаме нужда от субсидии, а просто от признание като един от проектите на ЕС за доставка на газ”, заяви днес генералният директор на компанията „Южен поток” Марсел Крамер в Брюксел. От своя страна еврокомисарят за енергетиката Гюнтер Йотингер заяви: „Вие не сте ни приоритет”. Той отказа да даде поръчителството на ЕК за проекта, чиято цел според него е политическа.
Йотингер разкритикува и монопола на компанията „Газпром” върху износа на природен газ от Русия.
„Иска ми се да преминем към свят без бариери и граници, в който експортните монополи да бъдат изключени”, заяви Йотингер в хода на презентация на проекта за тръбопровода „Южен поток” в Брюксел.
Европейската комисия няма да въвежда неоправдани ограничения пред газопровода „Южен поток”, заяви еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер.
„Иска ми се да преминем към свят без бариери и граници, в който експортните монополи да бъдат изключени”, заяви Йотингер в хода на презентация на проекта за тръбопровода „Южен поток” в Брюксел.
Европейската комисия няма да въвежда неоправдани ограничения пред газопровода „Южен поток”, заяви еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер.
„Няма да измисляме никакви бюрократични пречки и неоправдани ограничения. Ще бъдем честни партньори”, каза Йотингер по време на презентацията на проекта „Южен поток” в Брюксел.
По „Южен поток” се предвижда да се доставя руски природен газ за Европа през Черно море, в обем 30-63 млрд. куб. метра газ годишно. Строителството трябва да започне през 2013 година, а тръбопроводът да бъде пуснат в експлоатация през 2015 година, съобщи агенция "Фокус".
Морският участък ще бъде с дължина 900 км от Русия до Варна. За сухопътния участък са предвидени два маршрута – от България и Гърция към Италия и от България през Сърбия, Унгария, Словения до Австрия. Планира се и изграждането на няколко разклонения. Проектът е разглеждан като конкурентен на фаворизирания от ЕС и ЕК тръбопровод "Набуко", предвиждащ доставянето на природен газ за Европа от Централна Азия.По „Южен поток” се предвижда да се доставя руски природен газ за Европа през Черно море, в обем 30-63 млрд. куб. метра газ годишно. Строителството трябва да започне през 2013 година, а тръбопроводът да бъде пуснат в експлоатация през 2015 година, съобщи агенция "Фокус".
Източник dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар