четвъртък, 30 юни 2011 г.

От БАН искат 110 млн. лв. субсидия за 2012 г.




От началото на реформите в БАН през 2010 г. до момента учените и персоналът са с 900 души по-малко, съобщи председателят акад. Никола Съботинов пред БТА.
По думите му назначаването на млади учени е "спряло от началото на 2010 г., когато започна намаляването на бюджета на БАН – на два пъти с по десет процента".
В момента в Академията работят 6700 души.
„След приетите от тази година промени в Закона за БАН не сме получили засега никакви допълнителни средства и държавната ни субсидия за 2011 година си остава 59 милиона лева“, отбеляза акад. Съботинов.
На 4 юли ще има извънредно заседание на Съвета на настоятелите на БАН с "единствена точка – финансовото състояние на академията до края на 2011 година", съобщи той.
По думите му, "за да се закърпи това тежко положение, са необходими до края на тази година 25 милиона лева за институтите на БАН".
Някои институти на БАН "са се разпределили" на намалена работна заплата и средната работна заплата в академията в момента е около 530 лева.
Това е средната заплата на всички работещи в БАН – на учените, на техническия и на инженерния персонал, уточни академикът.
През 2010 г. – отново заради липса на средства, учените в много институти на БАН работеха с намалено работно време или излизаха в неплатен отпуск.
Попитан през тази година дали ще бъдат отново приложени подобни мерки, акад. Съботинов отговори: "Засега още не сме минали в този режим, но предстои".
Според него 70 процента от бюджетната субсидия на академията стига само за изплащане на заплатите и затова се търсят външни източници на финансиране.
"Ние си изкарваме допълнително собствени приходи за наука и научни изследвания, но за да поддържаме тази инфраструктура и много дейности с национален характер, са ни необходими тези около 110 милиона лева", заяви акад. Съботинов.
Обвиняват ни, "че БАН не си получава парите от наем на имотите, а в момента водим много дела за напуснали наематели, тъй като кризата ги е ударила, всички и навсякъде – в София и в страната", коментира академикът.
По думите му не достигат средства за синоптичните прогнози на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ-БАН).
Той отбеляза, че за субсидията на БАН за 2012 г. учените ще търсят съдействие от председателя на Народното събрание Цецка Цачева и от народните представители.
"По новия закон академията е пряко свързана с парламента – той се грижи за нас и БАН представи отчета си за 2010 г.", каза акад. Съботинов.

Източник dnes.bg


Няма коментари:

Публикуване на коментар