четвъртък, 30 юни 2011 г.

Избори 2011: Апатия и умора!




Общественото настроение преди изборите е настроение на апатия и умора, обществената незаинтересованост расте всеки ден, единодушни са политологът доц. Антоний Тодоров и социологът Живко Георгиев.
Те участваха днес в дебат в Националния пресклуб на БТА за политическата ситуация в страната преди изборите. Организатори са Фондация "Фридрих Еберт" и Институтът за политически и правни изследвания.
Според Тодоров са очевидни слабостта на политическите партии и конфликтът на техните местни организации помежду им, и с партийните им централи.
Партиите имат проблем с мобилизирането на собствените си привърженици, посочи Тодоров и добави, че симпатизантите стават все по-нелоялни. Ако има ефект от съживяването на икономиката, то той няма да съвпадне с тези избори, което не е в интерес на кандидатите за местна власт, отбеляза Тодоров.
Според него нелоялността на кметовете към партиите, които са ги излъчили, се засилва и е свързана с икономическата криза. По думите на Живко Георгиев масовото усещане на несигурност и задълбочаващата се икономическа криза се задълбочава, поради което обществените оценки към правителството клонят към "среден 3".
Сред хората битува масовото усещане, че ГЕРБ не се справя с управлението, но не се знае това неудовлетворение как ще се реализира на изборите - като протестен или като наказателен вот, коментира социологът.
Никога досега не е имало такава криза на партиите и неспособност да излъчат адекватни кандидатури за държавен глава, изтъкна проф. Георги Карасимеонов от Института за политически и правни изследвания.
Според експертите Меглена Кунева като кандидат президент има шанс да привлече част от интелектуалният елит на страната. Карасимеонов посочи, че на тези избори пред ГЕРБ стои дилемата да намери кандидат за президент, който от една страна да спечели изборите, а от друга да е послушен на изпълнителната власт.
Намирането на това съчетание не е лесна задача, коментира политологът. Според него стилът на забавяне на цялостния процес по обявяване на кандидатурите за изборите от страна на ГЕРБ не са от полза за демокрацията. Това говори за неуважение към демократичния процес и към парламентаризма.
По думите на Карасимеонов ако на президентските избори спечели ГЕРБ, е важен въпросът ще съумее ли президентът да осъществи ролята на гарант на националното единство и ще се преодолее ли конфликтният модел на отношенията между президент и премиер като е сега.

Източник actualno.com


Няма коментари:

Публикуване на коментар