Половината от количеството ще се осигури от САЩ, а останалото - от Япония, Германия, Франция и Испания. Цените на петрола веднага тръгнаха надолу - в Лондон сорт брент се понижи за кратко с 8 долара до 106.5 за барел, след което спадът се ограничи до 5 долара, а американският лек петрол падна около 4-5 долара до 91 за барел.
Решението на агенцията идва, след като на 8 юни ОПЕК отказа да повиши добивите въпреки апела на МЕА. По време на интервенцията ще бъдат пускани по 2 млн. барела на ден, с което ще се запълнят нарушените доставки от Либия, които са около 1.2 млн. на ден. Поевтиняването на петрола трябва да се пренесе и в цените на горивата със закъснение от няколко дни.
От агенцията посочват, че това ще е първична интервенция, което означава, че ако тя не постигне достатъчен ефект, ще бъде отпуснато допълнително количество. В момента само резервите на САЩ са 727 млн. барела. Агенцията мотивира акцията си с факта, че високите цени на нефта са заплаха за крехкото възстановяване на глобалната икономика.
"Предприехме тези действия в отговор на нарушеното предлагане от Либия и други страни, което оказва влияние върху глобалното възстановяване", заяви министърът на енергетиката на САЩ Стивън Чу и допълни: "Ще продължим да наблюдаваме ситуацията на пазара и ако се наложи, ще предприемем допълнителни мерки."
Докладът на МЕА за миналата година показа, че разходите за внос на петрол на 34-те най-развити държави в света са се увеличили до 790 млрд. долара от 200 млрд. в края на 2009 г. заради поскъпването на суровината, което води до понижение на БВП от около 0.5%.
Действията на МЕА през последните месеци са безпрецедентни. През май тя поиска ОПЕК да повиши добивите, за да успокои цените на петрола, като по този начин наруши принципа си да не коментира пазара. Това е третата й директна намеса след създаването й през 1974 г. като балансьор на политиката на ОПЕК.
Първата беше през 1991 г. заради операцията "Пустинна буря" в Персийския залив. Отваряне на резервите имаше и през 2005 г. след урагана "Катрина" в САЩ, припомня "Файненшъл таймс". Действията на организацията са и срещу спекулантите на пазара, като желанието й е да ги изтласка от пазара и да го предпази от формирането на балон заради очаквания за недостиг в доставките, коментира "Ройтерс".
"Наистина съм изненадан от действията на МЕА, тъй като всеки твърдеше, че има достатъчно запаси. Това ще поддържа цената на американския петрол под 100 долара. Това е, което искаме", коментира Робърт Монтефуско, брокер в Sucden Financial, пред "Ройтерс".
Новината за интервенцията на енергийната агенция дойде малко след като петролът беше започнал да поевтинява заради опасенията, че глобалното търсене ще се понижи. Причината - заявленията за помощи при безработица в САЩ се оказаха повече от очакваното, а икономическата активност в Европа се оказа по-слаба.
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар