петък, 4 ноември 2011 г.

Реформи в БДЖ: 2000 души на улицата. Веднага!




Мащабни реформи в железниците обявиха от БДЖ: съкращаване на 2000 души, спиране на 150 влака, увеличаване на цените на билетите, ускоряване на продажбата на ненужни активи, ускоряване на продажбата на "Товарни превози".



Това предвижда планът за спасение на Холдинга, представен от председателя на Съвета на директорите на "Холдинг БДЖ" Владимир Владимиров и изпълнителният директор на дружеството Йордан Недев.

"Основната цел, която си поставяме, е през 2012 г. БДЖ да не е на загуба. Втората цел е да заделим по-голям вътрешен ресурс, за да успеем да погасим една част от задълженията, преди всичко към банките кредитори"“, обясни Владимиров.

По думите му БДЖ досега е реализирало 4 млн. лв. приходи, а до края на годината трябва да бъдат реализирани още 7 - 8 млн. лв.

Според него около 25 - 30 млн. лв. трябва да бъдат реализирани в първото полугодие на следващата година, затова в момента се описват ненужните активи, които трябва да бъдат продадени до юли.

Съкращават 2000 души. Веднага! Без преговори!

"Имаме две възможности - или освобождаваме 2000 служители, или водим дружеството към фалит и си отиват 13 000 души", категоричен бе Владимир Владимиров.

Освобождаванета започват веднага. На улицата ще останат 1/4 от административния персонал, и част от работниците в ремонти дейности и поддръжка.

Масовото съкращение щяло да бъде извършено по абсолютно законен начин, увери той.

"Вече има изготвени поименни списъци, които са предоставени на директорите на отделните звена в БДЖ", обясни Владимиров.

"На работниците ше бъдат предложени по 6 крупни заплати, за да напуснат. Който няма желание да напусне, ще се действа според Кодекса на труда", категоричен председателя на Съвета на директорите на "Холдинг БДЖ".

За част от съкранетните – 110 души, ще бъде осигурена работа от "Метрополитен", уточни изпълнителният директор на БДЖ Йордан Недев.

Останалите остават на грижите на социалното министерство за евентуална преквалификация или намиране на временна работа.

След края на тази оптимизация в БДЖ трябва да останат на работа 11 000 души.

"Всеки, който работи тук, ще работи на пълен работен ден и ще изкарва парите, които му се полагат", заяви Недев.

"Мерките не подлежат на преговори. Синдикатите вече са информирани, с плановете е запознато и финансовото министерство", уточниха от ръководството на железниците.

Спират 150 влака

БДЖ спира от движение и 150 влака. На практика това означава оптимизиране на движението,защото реално няма да се закриват влакови линии, а ще намалее броят на влаковете, които се движат по губещите маршрути.

Със спирането на тези влакове, ще бъдат спестени 22 млн. лв. на годишна база.

"С тези пари ще се погасяват задължения към банките кредитори", обясни изпълнителният директор на "Холдинг БДЖ" Йордан Недев.

Като пример за губеща линия той посочи Септември – Добринище, която губи по 7 млн. лв. годишно, но няма да бъде спряна, защото няма алтернативен транспорт по маршрута.

В същото време влакът Пловдив – Асеновград е печеливш. По линията обаче също ще има оптимизация - ще бъде намален интензитетът на пътуване.

Вдигат цената на билетчето

"Дружеството е във фалит. Няма дружество във фалит, коeто може да направи радикална промяна в услугата, без да увеличи цените. Цените на билетите за последен път са увеличавани през 1 юли 2008 г.", обясни Владимир Владимиров.

Средно с 9% ще бъдат увеличени цените на билетите на влаковете, субсидирани от държавата. Новите цени ще влязат в сила от 1 януари.

Билетите за бизнес влаковете също ще поскъпнат с 15 на сто, и то още от 1 декември.

Според председателя на Съвета на директорите на "Холдинг БДЖ" Владимир Владимиров цените на билетите в БДЖ са много по-ниски от тези на автобусите, и затова системата може да понесе подобно увеличение.

Освен това дори след промяната им, те ще са с 25% по-ниски от автобусните. Двупосочните билети ще са с още по-конкурентни цени, защото ще са с 40 на сто по-евтини.

Отчита се и спад в пътникопотока с 3 млн. пътуващи на годишна база, но тук все още няма анализ дали това не се дължи единствено на качеството на услугата. За 5 години БДЖ е загубило 10% от пътниците си, отчетоха от дружеството.

Приватизацията на "Товарни превози"

За приватизацията на "Товарни превози" заговориха преди месеци новият министър Ивайло Московски и новият директор на БДЖ – Йордан Недев.

Според ръководството на жп холдинга продажбата на звеното е необходимо, защото за последните 5 години оборотите от товарна дейснот са спаднали наполовина.

Източник dnes.bg


Няма коментари:

Публикуване на коментар