Според изследването тази цената ще покрие само първоначалните загуби, като последстващите разходи ще зависят от това как ще се случи разпадът. В момента Брутният вътрешен продукт на 27-те европейски членки се равнява на около 12,3 трилиона евро (2010 г.).
Изследването, което беше цитирано и от президента на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, посочва, че Германия - най-голямата икономика в ЕС, ще загуби 3 на сто от икономиката си, както и един милион работни места.
"Политическия ефект от това ще е дори по-голям, защо ще унищожи перспективите пред бъдещето поколение", заяви Барозу пред германската неправителствена организация Die Europa Rode.
В реч в Берлин той припомни, че Европа ще загуби и международната си тежест, ако от континентален съюз се превърне в обединение от 6 или 12 държави.
Коментарите на президента на Еврокомисията идват дни, след като френският президент Никола Саркози разви идеята за разделяне на Европа на държави, които използват еврото, и останалите, като се създадат съответно съюзи на федерален и на конфедерален принцип.
В отговор на френската идея, която получи косвена подкрепа и от Лондон, Барозу заяви, че не само не бива да се допуска разделение на съюза, но че е недопустимо и да се изключват държави от еврозоната или пък да се поставят допълнителни условия на страните, които вече са обявили, че желаят да се присъединят към общата валута. Той заяви, че всички държави трябва да приемат еврото и че това е тяхно задължение по договора за членство.
Източник dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар