Желанието на София и Букурещ да станат възможно по-скоро част от Шенген се сблъсква с противопоставянето на Холандия, която настоява за реален напредък в борбата срещу корупцията и организираната престъпност и иска доказателства за ефективен контрол на външните граници. Правителството в Хага неведнъж обяви, че ще преговаря за шенгенското разширяване след два положителни мониторингови доклада.
Според първоначалната информация обаче докладът за напредъка на България, които Еврокомисията ще публикува през февруари, ще бъде неблагоприятен. Агенцията припомня, че е прието София и Букурещ да влязат заедно в Шенген, така че евентуални проблеми на едната държава, на практика ще накажат и другата.
Въпросът за присъединяването на България и Румъния към зоната без граничен не беше обсъден на неофициалната среща на министрите на вътрешните работи от ЕС днес в Копенхаген. Отчетените в доклада проблеми обаче бяха разкрити в столицата на Дания, която в момента е председател на ЕС.
Двете най-нови членки на ЕС обявиха присъединяването към Шенген за свой приоритет. Букурещ обвинява правителството в Хага, че е "заложник" на крайнодясната Партия на свободата, от чиято подкрепа зависи мнозинството на управляващата десноцентристка коалиция в парламента.
Позицията на Холандия отчайва българските ръководители, отбеляза "Франс прес". "Ние си вършим работата, ние пазим границата в съответствие с всички критерии, ние сме отговорни, следователно очакваме солидарност и спазване на правилата от нашите европейски приятели и партньори", заяви новият президент на България Росен Плевнелиев в интервю за агенцията.
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар