"България няма да е доволна от докладите", които ще бъдат представени днес, казват от Брюксел.
Налице е голяма крачка назад, защото за първи път, откакто е на власт правителството на Бойко Борисов, ЕК не забелязва "политическа воля" за борба с организираната престъпност и корупцията на високо равнище.
Лошата оценка на ЕК ще позволи на Холандия да потвърди отказа си да пусне България в Шенгенската зона. Главни виновници за негативния образ на страната ни са МВР и Висшият съдебен съвет (ВСС).
Европейските експерти са смаяни и от словесната война между МВР и ВСС, която води до още по-голяма непрозрачност на съдебната система и не помага за борбата с престъпността.
Общият извод, който се повтаря от доклад в доклад (вече десет), е, че в България "няма убедителни резултати", т.е. осъдителни присъди за мафиотски босове и корумпирани висши политици.
Освен това "във всички случаи, свързани с измама на средства от ЕС, внесени в съда през 2011 г., наказателната отговорност се заменя с административни глоби по искане на прокуратурата".
Сини и червени поотделно разкритикуваха начина, по който властта се справя с бедствията, пише "Труд". Соцлидерът и бивш премиер Сергей Станишев нарече действията на управляващите "пожарни".
Станишев каза, че институциите си "прехвърляли топката на отговорността". Според него случилото се показало, че закриването на Министерството на извънредните ситуации е било управленска грешка и било взето конюнктурно.
"Преминаването на "Бедствия и аварии" към МВР беше стъпка в лоша посока", заяви пък лидерът на СДС Мартин Димитров. Според него Цветан Цветанов очевидно не се справя.
Според СДС пряко отговорни за язовирите трябва да са областните управители.
В интервю за изданието министър Мирослав Найденов излага своето виждане за състоянието на язовирите: "Кметове само печелят от язовирите, няма грижа за съоръженията и трябва да се сложи край на практиката, заради няколко кг риба - да се изживява национален траур".
Просветното министерство обяви ваканция до края на седмицата, предвид сложната и непредвидима метеорологична обстановка, оповестява заповедта на министър Игнатов "24 часа".
Студът пълни болниците с инсулти, констатира "24 часа". Мръзнем ли - кръвното скача, а това е един от механизмите за получаване на исхемичен мозъчен инсулт, подчертава доц. Красимир Генов, началник на клиниката по неврология към ВМА.
В Правителствена болница предстои проверка на всички чернодробни и бъбречни трансплантации - от 2007 до 2010г. Родители на деца, починали след присаждане на черен дроб в тази болница, ще сезират прокуратурата за нарушения, които според тях, са довели до смъртта на малките.
Д-р Димитър Димитров, директор на "Св. Анна", анализира пред "Монитор", че за първи път тази година болниците са без дългове, а клиниките правят чудеса от героизъм, за да лекуват и съпътстващите заболявания.
Това е в резултат на прогнозните тримесечни бюджети, за които Управителният съвет на касата и Българският лекарски съюз дават възможност, при доказана необходимост, да се прехвърлят 10% от средствата от това за следващото тримесечие.
Така вече не се налага пациентите да бъдат връщани. В малките общински болници преструктурирането върви трудно, защото се опитват да лекуват неща, които не могат, и това е остатък от миналото. Да се държат такива болници с претенции, но без покритие, е чисто безхаберие и безотговорност", е убеждението на д-р Димитров.
Източник dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар