В този контекст тя обвини колежката си Мира Радева, че е спечелила непрозрачно обществена поръчка. Преди десетина дни агенцията на Радева излезе с проучване, поръчано от ПР агенцията на „Витоша ски”, в което протестиращите на „Орлов мост” бяха определени като хора с объркани глави.
При представянето на изследването си Янева обяви, че е стигнала до този извод, след като е говорила със сина си, който също участвал в протестите. Объркването пък идвало от факта, че хората не били добре информирани за ползите и ограниченията във вече върнатия Закон за горите, за което Радева укори правителството и общините, че не са си свършили работата.
"Ден-два след това агенцията на Мира Радева получи поръчка от Министерството на образованието, младежта и науката за изследване на ефекта от младежките политики. Това случайно съвпадение ли е?", запита Боряна Димитрова.
"За да се разграничи истината от лъжата, хората трябва да следят внимателно имената на агенциите", заяви на свой ред Кольо Колев. Според него на предишните избори е имало две агенции, които са лъжели "нонстоп".
"Изследването (за Закона за горите – бел. ред.) е коректно и изключително важно, защото показва гледната точка на една група хора", защити се Мира Радева.
Тя се почувства огорчена от колежката си Боряна Димитрова, която я била изкаляла заради една обществена поръчка.
„За мен е важно не кой колко печели, а дали има връзка между едно услужливо изследване и поръчката", отговори Димитрова и продължи: "На 4 юли, когато беше номинацията на Росен Плевнелиев за президент, от сутринта до номинирането му вечерта в медиите имаше над 93 цитирания на агенцията на Мира Радева "Ако изборите бяха днес ... ", заяви Боряна Димитрова.
Освен че се скараха в студиото, социолозите коментираха предложението на депутата Яне Янев да се знае кой финансира изследванията, както са осветлени начините на финансиране на партиите.
Според Янев проучванията не само, че влияят върху общественото мнение, но и предрешават много процеси. "Водили сме консултации с ГЕРБ и ще внесем проект за поправка в закона", заяви Яне Янев.
Според Мира Радева обаче огласяването на данните за финансиране не може да стане, защото го забранява кодексът на международната организация ЕЗОМАР, в която нашите агенции са членове.
"Законовата промяна би могла да засегне и политическите партии. Например те да огласят от изследванията на коя агенция се информират", заяви Мира Радева.
По данните в Сметната палата обаче може спокойно да се провери коя партия на коя социологическа агенция е платила за изследване.
Източник dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар