В цялата страна днес Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) започна кампания за популяризиране на проекта "Енергийно обновяване на българските домове", който осигурява 50% финансиране на обновяването на домовете. Ефект от санирането освен подобрения външен вид е между 40 и 60% намаляване на разход за енергия. Средната възвращаемост на вложените средства е между 6 и 8 години..
"Когато приключи този или следващият програмен период, може да предложим законови промени, които да не позволяват единичното саниране на отделни апартаменти. Иначе ще продължаваме да живеем в кръпки", коментира Павлова. Тя уточни, че и сега не се одобряват проекти, които включват частично саниране. Според нея в бъдеще главните архитекти не трябва да разрешават единично саниране на сградите.
"Външният вид на сградите като цяло в България е много лош. България е държавата с енергийно най-неефективни сгради и предприятия", каза Павлова.
До момента интерес към програмата за саниране на блоковете и жилищните кооперации са проявили обитателите на 28 сгради в столицата, като повечето от тях са до 6 етажа и до 20 апартамента, предимно в централната градска част.
Затова Столичната община предвижда стимули за собствениците в жилищни блокове, които да увеличат интереса към програмата. Те ще се освобождават от такса за издаване на строително разрешително за ремонтните дейности, ще получат безплатен проект за облагородяване на междублоковото пространство, с който могат да получат пари по линия на "Зелена София", и ще се освобождават от такса тротоарно право за определен период от време. Освен това всяка санирана сграда може да получи енергиен сертификат, който освобождава собствениците от данък сгради за период от 5 до 10 години – в зависимост от енергийния клас на сградата.
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар