петък, 19 октомври 2012 г.

Преглед на печата: "Наказателния вот срещу ГЕРБ ще е свиреп..."




Битката за наказателния вот срещу ГЕРБ ще е свирепа
Битката за наказателния вот срещу ГЕРБ ще е свирепа, прогнозира в интервю за "24 часа" Харалан Александров, социален антрополог. Според него при неизбежното олевяване, което върви с обедняването и липсата на перспектива, естественият печеливш е БСП.


През последните дни станахме свидетели на няколко победи на БСП на частичните местни избори в сравнително малки населени места, и това не е случайно - отчаянието и гневът в разорената провинция са страшни, хората искат възмездие за излъганите си надежди, обяснява той.

По негови думи доколко БСП ще успее да се възползва от това, е друг въпрос. Според соцшалния антрополог Бойко Борисов все още демонстрира завидна популистка кондиция и неуморно флиртува с тълпата, докато лидерството на Сергей Станишев се разгръща в другия крой на политическия регистър - то е интелектуално, дистанцирано и самоиронично - но тъкмо той получи възможно най-високото признание в рамките на ЕС (избирането му за председател на ПЕС - б.р.). Ще е иронично, ако без особени усилия, седейки отстрани и подхилвайки се злорадо, БСП вземе, че обере протестния вот, казва Александров пред ”24 часа”.

Главният прокурор Борис Велчев е поискал да бъде свален имунитетът на двама депутати от ДПС - Гюнай Сефер и Митхат Табаков, акцентира "Труд". Велчев потвърди, че е внесъл искане в парламента защитата на двамата да падне, за да бъдат пратени на съд по две дела за злоупотреби при обществени поръчки. Става дума за проекти, по които е плащано, без да се извършва дейност. Конституцията позволява те да се откажат от имунитета си сами.

"Срещу всеки лев БАН печели още 7", посочва в интервю за "Стандарт" главният научен секретар на БАН проф. Стефан Хаджитодоров. "В последните четири години се забелязва една трайна тенденция - собствените приходи на БАН са в пряка зависимост от приходите ни от държавна субсидия, отбелязва професорът.

По негови думи колкото повече е субсидията, толкова повече са собствените приходи. Ние сме направили анализ, който показва, че при един вложен лев за съфинансиране от нас могат да бъдат привлечени 6-7 лева. Тоест 6-7 пъти се печели от всеки вложен лев в проекти за научни изследвания. И това нещо е крайно време да се разбере от нашите политици - когато се влагат пари за научни изследвания, те имат възвръщаемост, обяснява Хаджитодоров пред ”Стандрат”.

"Бавно Движещи се Железници", е водещо заглавие в "Капитал". Досегашният модел на "развитие" на БДЖ върви пред очите ни към своя край, пише вестникът. Доскоро този край се забелязваше в отчетите на дружеството. Сега вече е на показ за всички. Това е следствие от дълги години липса на реформи и отлагане на болезнени решения, страхливи политици, вкоренена зависимост от държавата, сбъркани инвестиции, лошо управление и още куп други фактори.

Източник dnes.bg


Няма коментари:

Публикуване на коментар