От 1-ви до 5-ти май пък са дните, през които държавата ще финансира дейността си с кредити или с други думи това е предварително предвидения в Бюджет 2013 дефицит. За данъкоплатците това ще се окажат дни за „отработване“ в полза на държавата.
Методологията как да бъде изчислен денят, в който нацията изпълнява своите задължения към хазната, е проста – сравняват се консолидираните приходи (без помощите) в държавния бюджет с брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Използват се само официалните данни на правителството. Помощите не се включват, тъй като те са основно европейски средства, а не идват от джобовете на българските данъкоплатци.
Според изчисленията на ИПИ през 2013 година българите ще изработят средно по 233 млн. лева за един календарен ден. Или поне така е заложено в Бюджет 2013. Следователно необходими са 120 дни, за да бъдат изработени предвидените близо 27 млрд. лева приходи в бюджета. Петте дни за отработване трябва да донесат още 1,1 млрд. лева, колкото е заложеният бюджетен дефицит.
Разбира се тези сметки са доста условни – през 2010 година например бюджетен дефицит се появи много по-рано от предвиденото и всички предварителни изчисления, дори и базирани на официални данни, бяха погрешни.
Денят на свободата от правителството настъпва различно за различните хора – за представителите на средната класа, вероятно датата ще се падне през летните месеци. Те ще понесат и основната тежест на данъка върху доходите от лихви по банковите депозитите. За неработещите или фирмите в „сивия сектор“ Tax Freedom Day ще настъпи много по-рано.
В България денят на свобода от правителството настъпва по традиция през месец май. През последните години той настъпва по-рано заради кризата – приходите са по-ниски, а в бюджета се залага дефицит. През миналата година Tax Freedom Day настъпи на 20 април, но пък през 2011 година дата се падна на 4 май.
Източник dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар