вторник, 8 януари 2013 г.

Преглед на печата




Преглед на печата на 9 януари 2013 г.

Преглед на печата на 9 януари 2013 г.
"Малката заплата вдига детските", съобщава "Стандарт". Размерът на помощите за деца ще се определя след индивидуална оценка на нуждите на всяко домакинство. Идеята е на зам.-министъра на труда Валентина Симеонова. "Ако едно семейство има общ доход от 700 лв., а друго има 400, то второто ще взема по-големи детски от първото, въпреки че и двете са под прага и имат право, както е в момента, на еднакви детски", обясниха експерти от социалното министерство. Промяната може да влезе в сила до края на мандата на ГЕРБ, ако получи обществено одобрение.


Чуждите инвеститори ще плащат 1 милион лева, за да получат статут на постоянно пребиваващи у нас. Това предложение ще направят депутати от ГЕРБ при гледането на президентското вето върху Закона за насърчаване на инвестициите, пише "Труд". В първоначалния вариант на проекта бе записано, че чужденците трябва да вложат у нас 4 милиона лева. Поправката означава, че ще се намали и общата сума за придобиване на българско гражданство. По закон чужд инвеститор със статут на постоянно пребиваващ трябваше да вложи още 1 милион лева в българската икономика, преди да вземе наш паспорт, т.е. общата му инвестиция трябваше да е 5 млн. лв. След като ГЕРБ ще се съобрази с ветото на Плевнелиев, милионът за паспорт се запазва, но общата сума пада на 2 млн. лв.

"Държавата ще разваля всички сделки с имоти в защитени територии", е водещото заглавие на "24 часа". "Ще се направи опит да се върнат продадените имоти от горския фонд след 2003 г., които се намират в защитени територии. Има доказателства, че земите са незаконни или са с нереално ниски цени. Това ще стане след проверка на парламентарната анкетна комисия, чието създаване ще подкрепи ГЕРБ", съобщи в интервю за "24 часа" министърът на земеделието Мирослав Найденов. Той уточни, че разтрогването е възможно единствено по съдебен път. Със заповед на министъра вече са прекратени и всички заварени от 2009 г. неприключили преписки за продажби на изключени от горския фонд терени.

"Труд" информира за възможността учителите да получат увеличение на заплатите си от 8 до 13 на сто. За това са се договорили социалните партньори на отраслов съвет в образователното ведомство. В интервю пред изданието председателят на Държавната агенция за закрила на детето Калин Каменов споделя тезата си: "Децата - в клас, а не в родилното. Убеден съм, че ако успеем да спрем рисковия процес деца да раждат деца, ще имаме достатъчно средства да помагаме на семействата, които със своя труд развиват икономиката на България. Възпитанието с насилие ражда насилници", обобщава Каменов.

Да има социални помощи и за вода, предложи председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев вчера, информира "Дума". "Там, където е много висока цената на водата и е близка до социалната поносимост, трябва да се предвидят помощи за вода", обясни той и се мотивира с помощите в енергийния сектор. Предстоящите реформи във водния сектор и планираното окрупняване на ВиК-дружествата няма да доведе в никакъв случай до повишаване на цените на водните оператори, прогнозира Семерджиев. "Енергийните новини" вестникът продължава със съобщението, че "EVN България Електроснабдяване" въвежда нова услуга за битовите си абонати - безплатно уведомяване чрез sms и имейл за предстоящо прекъсване на елетроснабдяването поради забавено плащане, съобщиха от дружеството.

"Столичани не искат монумента пред НДК", пише "Преса". "За 40 дена близо 1500 софиянци са изпратили мнението си на сайта на Дирекция "Архитектура и благоустройство" (ДАГ), съобщи главният архитект Петър Диков. Ако и след седмица противниците на "1300 години България" надделяват категорично над защитниците му, арх.Диков ще внесе доклад в градския парламент със становище да се уважи мнението на хората. Последната дума за бъдещето на паметника ще е на СОС.

Източник dnes.bg


Няма коментари:

Публикуване на коментар