Окончателният проект за нов изборен кодекс на БСП, който заместник-председателят на Народното събрание Мая Манолова трябва да внесе в парламента до края на седмицата, предвижда списъците на хора с право на глас да бъдат редактирани, но чак след изборите следващата година.
По този повод "Труд" коментира: Истинската причина за безсмъртието на мъртвите души е, че са от полза за всички партии. А това са близо милион българи, които трайно са се заселили в чужбина и от десетилетия не гласуват в България. Имената им обаче фигурират в избирателните списъци и са благодат за далавери и манипулации.
"Помашкият кьорфишек", коментира "Стандарт". Като наближат избори, традиционно се прави поредната помашка партия. Досега нито един от проектите не се е оказал жизнеспособен, което не пречи експериментите да продължат.
Поредното начинание е новата партия "Помак". Без съмнение това е поредната провокация, зад която стоят неясни външни и вътрешни сили. Друг е въпросът, че големите партии у нас рядко стъпват в родопските села. За да се пресекат всякакви опити за очуждаване на населението там и потенциалните рискове за откъсване на територии, е необходимо българската държава да разработи специална стратегия за развитието на Родопите.
"Обществото вече контролира партиите", казва в интервю за "Стандарт" проф. Гарабед Минасян от Икономическия институт на БАН. Според него хубавото на протестите е съзнаването, че икономическите трудности не са просто сами за себе си, а причината за тях е някъде по върховете и най-вече в парламента.
В парламента се вземат решения, които след това се отразяват по катастрофален начин на икономиката. Тези, които ще направят промяната не са студентите, нито постоянно протестиращите, а тези в партийните централи.
Те трябва да разберат, че действайки по досегашния начин, ще срещнат единствено съпротивата на хората.
Партийните централи все още не са успели да се преустроят, да осмислят ставащото и какво трябва да направят. Този процес не става бързо. Но единствената гаранция, че той е необратим, е фактът, че обществото вече е поело контрола над него.
***
"Да оберем национал-популистките плевели", коментира в "Труд" Арман Бабикян, експерт по политически маркетинг и PR.
Той посочва, че у нас национал-популистите дават прости и неизпълними обещания на сложни и неразбираеми за мнозинството задачи. Това ги прави популярни и лесни за преглъщане. В това отношение у нас почвата е добре наторена, за да никнат фашизоидни плевели.
Глад, мизерия, лошо здравеопазване, ниска раждаемост, висока смъртност, корупция. Хората си задават въпроси, а традиционните партии не дават отговор на българина. Смелост, чест, доблест, ред, все неща, които съвременният български пейзаж не успява да осигури. И ето че дефицитът на пазара е бързо запълнен. Затова сега по улиците се разхождат чернодрешковци. Доброто лечение изисква, наред с осмиването на тези групи от нереализирани юнаци, да се насочим към традиционните партии и да бъдат принудени те да работят качествено, за да не оставят свободни територии за национал-екстремисти, коментира Бабикян.
Надига ли се националистическа вълна в България? "Монитор" представя три позиции. Проф. Божидар Димитров, директор на НИМ: В България няма надигаща се националистическа вълна. Периметърът на национализма в Европа е между 18 и 28 процента. При нас е някъде по средата. Има умерени националистически партии, изповядващи конструктивизъм. Националистическите партии нямат шанс да влязат в следващия парламент, но се опитват.
Юрий Асланов, социолог: Има вълна от така наречените националистически партии, но те са много разпръснати. Не се фокусират в лицето на един от всичките субекти. Като цяло има ръст на симпатии към националистическите формации. Много фактори влияят върху това, не само бежанската криза.
Илия Илиев, председател на ДРОМ: Лансирането на т.нар. железен юмрук като агресия, няма място в правова държава. Ние сме най-бедната държавица в Европейския съюз и най-малките ни проблеми са циганите. Ние имаме проблеми с икономиката, със социалната политика, с производството. Ксенофобията трябва да се наказва.
ИКОНОМИКА
"Ще преговаряме с Русия за по-евтин газ", обявява в интервю за "Труд" министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
Той смята, че цената, по каято България купува в момента природен газ, е висока. Освен че тя ще намалее по технологични причини, когато бъде изграден "Южен поток", може да бъде намалена още преди това. Възможно е преговорите да се случат следващата година, възможно е още през декември да има среща на енергийни комисии, които да подготвят междуправителственото заседание догодина.
dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар