Великобритания отказва убежище на хомосексуалната Киана Фируз
Жулиет Бинош се разплака, след като прочете писмото за освобождаването на иранския режисьор Джафар Панахи на пресконференция в Кан. Снимка: БГНЕС
Младата иранска актриса Киана Фируз ще присъства на лондонската премиера на филм, в който играе лесбийка, търсеща политическо убежище във Великобритания, защото иранските власти я преследват. Великобритания отхвърля искането й и я връща обратно в ислямската република, където хомосексуалността се наказва със смърт.
За съжаление филмът не е измислена история, пише Times. Лентата разказва живота на Киана Фируз. Британското вътрешно министерство й е отказало политическо убежище и сега перспективата пред нея е депортиране в Иран, където следва бой с пръчки, екзекуция или и двете.
„Със сигурност ще бъде убита“, казва Рамин Гударзи Неджад, режисьор на „Cul-de-sac“ (Задънена улица).
„Тя ще бъде арестувана... ще бъде изтезавана. Очаква я екзекуция не просто за това, че е лесбийка, а за това, че е изложила режима“, обяснява Пол Канинг, редактор на страницата LGBT Asylum News.
„Ще бъде в огромна опасност не само защото е ясно, че е хомосексуална, но и защото филмът не представя иранските власти в добра светлина. Те най-вероятно ще се опитат да я използват за назидание“, разказва един от адвокатите й.
Джафар Панахи, един от водещите режисьори в Иран, в момента е затворен в известния с нечовешките си условия затвор Евеин в Техеран заради това, че бил направил филм, критичен към режима.
Преди ден интернет страница на реформаторите в Иран публикува информация, че режисьорът е в гладна стачка от неделя. Светът разбра за положението на Панахи на филмовия фестивал в Кан. На пресконференция френската актриса Жулиет Бинош прочете писмо от иранския режисьор Аббас Киаростами, в което се иска освобождаването на Пахани.
В реч в университета Колумбия през 2007 година президентът Махмуд Ахмадинеджад настояваше, че в Иран няма хомосексуалисти. Макар това да е очевиден нонсенс, режимът определено се опитва да го постигне.
При иранската ултраконсервативна интерпретация на ислямския закон лесбийките се наказват със 100 удара с пръчка, а ако бъдат заловени четвърти път – със смърт. Мъжете хомосексуалисти също се наказват с екзекуция.
Заради хомосексуализъм от Ислямската революция през 1979 година са обесени десетки, а стотици са изтезавани.
Преди две години 27-годишната Фируз отива във Великобритания като студентка, но докато тя е на Острова, иранските тайни служби откриват нейни видеозаписи от правен тайно документален филм за хомосексуалистите в Иран.
Британското вътрешно министерство й отказва политическо убежище с аргумента, че тя може да крие своята хомосексуалност, когато се прибере в страната си, и това решение е потвърдено от още две инстанции.
„Моето искане беше отхвърлено от вътрешното министерство, въпреки сериозната заплаха за живота ми, ако бъда депортирана в Иран“, казва актрисата пред радио Свободна Европа. „Аз съм разбита и опустошена - те се отнесоха към моето искане толкова безотговорно“.
Фируз е внесла една последна молба за получаване на политическо убежище, аргументирайки се, че с разкриването си в „Cul-de-sac“ нейната хомосексуалност вече е всеизвестна. Новото искане обаче не й гарантира, че няма да приключи като героинята си – на самолета за Техеран.
„Британските служби депортират лица само когато те и независимите съдилища са убедени, че не се нуждаят от защита“, коментира британското вътрешно министерство.
Във Великобритания вече има прецедент по случай, подобен на този на Фируз. През 2006 година хомосексуалният студент Мехди Хаземи иска политическо убежище във Великобритания, след като партньорът му е екзекутиран в Иран. Искането му е отхвърлено и той бяга в Холандия, където отново получава отказ, защото политическо убежище може да се иска само в една държава от ЕС.
Каземи се връща във Великобритания, където под натиска на обществото властите му разрешават да остане.
Източник dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар