Искането за това дойде от Съюза на съдите, след като през миналата година изказванията на Цветанов срещу съда и коментарите му за решенията по конкретни дела взеха връх. Международната асоциация на съдиите се срещна и с Цветанов при проверката си в България.
Според световното обединение на съдиите изказванията на Цветанов идват на фона на ниско качество на полицейското разследване. А самият той не позволява критики към подчинените му разследващи, въпреки че масовото мнение на юристите, с които експертите на МАС са разговаряли, е че работата им е под приемливите стандарти.
Изказванията на Цветанов, с които създава определени очаквания за присъди, създават голямо напрежение върху отделния съдия, констатират авторите на анализа. Те цитират едно от последните изявления на министъра, че "очаква съдът да накаже заподозрените и че усилията на полицията не трябва да отидат напразно заради провал от страна на съда".
Според Международната асоциация на съдиите тази линия на поведение на министъра увеличава без причина и без това високото ниво на недоверие, което обществеността има към съдебната система. "Въпреки че Цветанов говори за подкупи на съдии, до момента министерството не е подавало оплаквания пред Висшия съден съвет (ВСС), който има правомощията да предприема дисциплинарни мерки срещу тях", е противоречие между думите и делата на министъра, което са установили експертите.
"Настоящето правителство на малцинството, подкрепяно от националистичестка партия, превърна в основен приоритет борбата срещу организираната престъпност и корупцията и в това отношение бяха предприети редица мерки", се отчита в доклада. В него се посочва, че са били извършени много арести, на които е дадена широка публичност, и при всеки от тях Цветанов е заявявал, че "организираната престъпност е понесла тежки удари и че заподозрените трябва да получат дългогодишни присъди". Освобождаването на някои от задържаните е последвано от разгневени коментари на министъра. Повечето юристи, с които са разговаряли от МАС, обаче подкрепят решенията на съда заради ниското ниво на доказателствата да не потвърждава арестите.
В доклада се коментира, че системата за назначение и повишение на съдиите и административните ръководители е непрозрачна и според някои от интервюираните е обект на непотизъм. За пореден път международна организация подчертава, че не може следователи и прокурори да участват в решенията за кариерата на съдиите, както е в българския ВСС. Констатира се още, че членовете на съдебния съвет са в предпенсионна възраст и са продукт на друга система и нямат "правилна идея относно това каква трябва да бъде тяхната роля".
Законността в България през погледа на чуждите съдии По отношение върховенството на закона традицията в България е все още доста млада и много представители на управлението и обществеността като цяло не разбират в пълнота или не приемат тази концепция. По време на стария режим прокуратурата беше виждана като пазител на държавата, а съдът почти не беше разглеждан като релевантен. Въпреки промените в правната система промените в манталитета са много по-малко. Полицията е много силна и много малко зачита закона. Прокуратурата има пропуски по доста дела и понякога е поставена под голямо напрежение от страна на правителството. От време на време адвокати имат склонност да затрудняват чрез неправомерни действия работата по наказателни дела. Въпреки че в медиите съдебната система е широко критикувана поради липса на разбиране за ролята на съда, много малко оплаквания за корумпирани съдии са били подадени. Качеството на медиите е ниско и съществуват само няколко независими вестника. |
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар