неделя, 15 май 2011 г.

Великобритания е на път да приеме нови амбициозни климатични мерки




Министрите в британския кабинет се споразумяха за приемането на мащабен, юридически обвързващ "зелен план", чрез който страната ще се ангажира да съкрати драстично въглеродните си емисии през следващите 20 години, съобщи вестник "Гардиън". Пакетът от мерки ще бъде свързан със значителни промени в бизнеса, транспорта и бита на хората и ще постави страната на челна позиция в борбата срещу климатичните промени.

Споразумението беше постигнато след ожесточени спорове между министрите, които имаха разногласия дали страната може да си позволи амбициозния план за преминаване към повече зелена енергия. Основни страни в спора бяха министърът на енергетиката Крис Хюн, който силно подкрепяше мерките, срещу финансовия министър Джордж Озбърн и министъра на икономиката Винс Кейбъл, които бяха загрижени за цената на трансформацията и ефекта й върху икономиката.

След намесата на премиера Камерън обаче се очаква Хюн да обяви пред парламента, че е постигнато съгласие за поемане на предложените климатични ангажименти до 2027 г. С приемането на плана Обединеното кралство ще стане първата държава в света с обвързващи цели за намаляване на емисиите след 2020 г.

Новите мерки предвиждат намаляване на емисиите до 2050 г. с 80% спрямо нивата им от 1990 г. Според независимата комисия на Великобритания по климатичните промени постигането на тези цели ще изисква съкращаване на емисиите с 60% до 2030 г.

Министрите очакват плана да засили интереса на големите компании за крайбрежни ветроенергийни съоръжения като Вестас, Сименс и Дженерал Електрик да инвестират във Великобритания. Новият пакет от мерки предвижда до 2030 г. 40% от енергията в страната да се произвежда от вятъра, вълните, приливите и отливите, което се очаква да даде силен тласък в развитието на тези технологии.

За постигането на набелязаните цели ще е необходимо и инсталиране на термопомпи в 2,6 милиона британски домакинства до 2025 г. В същия срок ще трябва 14% от общия брой автомобили по пътищата на страната вече да са електрически. Според експерти, за постигането на тези цели ще са нужни инвестиции от 16 милиарда британски лири и част от тези средства ще дойдат от увеличаване на цените на електричеството.
Ако обаче правителството не успее сега да предприеме мерки за изчистване на енергетиката от въглеродни емисии, в бъдеще страната ще трябва да плати още по-висока цена за подмяна на енергийните си мощности, смятат експертите от независимата комисия по климатичните промени.

Източник dnevnik.bg


Няма коментари:

Публикуване на коментар