четвъртък, 30 юни 2011 г.

ДПС с амбиции да разшири местната си власт




Да разшири влиянието си в общините, като вкара съветници в големите областни градове, и да постигне мнозинство в смесени райони (като Шумен) или да вземе кметското място в Разград. Тази цел си е поставило ръководството на ДПС за предстоящите наесен избори. Докато беше управляваща партия, движението успя да стане първа сила в 61 от 264 общини.

Сега, когато е в опозиция на правителството, укрепването в местната власт е още по-важно. Един от ходовете за решаване на тази задача е в кметската надпревара да бъдат пуснати народни представители, за да могат да "дърпат" общинската листа.

Идеята се обсъжда от около месец, през който депутатите са имали време и да променят за всеки случай временната си регистрация, за да отговорят на изискването за 4 месеца уседналост, разказаха пред "Дневник" членове на партийното ръководство.

Говорителят на партията Камен Костадинов, който дни преди да изтече крайният срок за промяна на временния адрес, се е регистрирал във Велико Търново, не отрече вероятността да се кандидатира за кмет на града, но със сигурност щял да гласува там.

Временния си адрес са променили още депутатите Йордан Цонев, който се регистрирал във Варна, Алиосман Имамов - в Благоевград, Четин Казак и Георги Колев - в Шумен, Янко Янков - в Сливен, Юнал Лютфи - в Хасково, Хасан Адемов - в Разград.

Все още нищо не е решено, това е един от вариантите, но целта е наистина да вкараме повече общински съветници, заради което е нужен и стабилен кандидат-кмет, който да дърпа листите, казаха депутати от движението.

ДПС отново ще се опита да вкара и поне един общински съветник в София и затова се очаква да играе със зам.-председателя на парламента Христо Бисеров, който отказа коментар по темата.

Първият опит на партия на Доган да влезе в Столичния общински съвет беше през 2003 г., когато издигна тогавашния областен управител на София-град Росен Владимиров, който с получените 4385 гласа не успя да премине общинската квота и да спечели място в съвета. Безуспешен остана и опитът през 2007 г., когато тогавашният лидер в София Стоян Стоянов оглави листата.

Амбицията на ДПС е да спечели и кметското място в Разград, където традиционно се налага кандидатът на левицата. Затова и Хасан Адемов още преди приемането на изборния кодекс записал временния си адрес там. От партията се борят и за мнозинство в общинския съвет в Шумен, затова се очаква там също да издигнат за кмет депутат - или Четин Казак, или мажоритарно избраният Георги Колев.

Янко Янков вероятно ще бъде пуснат да се състезава за Сливен, който е управлявал в периода 1995-1999 г. Очаква се ДПС да играе и за кметското място в Ямбол с местния си лидер Николай Ганев.

Според привърженици на отцепилите се от ДПС Касим Дал и Корман Исмаилов с включването на депутати в кметската кампания - било пряко, било като отговорници по места и шефове на предизборни щабове, те ще трябва да заслужат пред Доган следващия си мандат в парламента.

Опонентите на лидера на ДПС говорят за отлив от партията и предричат 20-процентен спад на гласовете им на кметските избори. С този проблем свързват и отминалата скоро обиколка на Доган в Кърджалийския регион. Подготвя се и нов тур, но все още не е решено дали в Лудогорието или в Благоевградско, каза член на ръководството на ДПС.

По думите му Доган им е дал срок до 20 август да са се срещнали по места с хората, да са подготовили листите и да са набелязали кандидатите за кметове. Дотогава нищо няма да е сигурно, свиват рамене членове на партийното ръководство.

Хората на Дал пък са амбицирани още до края на юли да са готови със сценария си за участие в местните избори - къде ще издигат кметове, ще участват ли с общински съветници, ще използват ли по-малки десни партии за регистрация в ЦИК и кои.
Планират в средата на юли да проведат нова национална среща в София. Според тях разочарованието в ДПС след изборите ще е огромно, защото сега се обещавал един пост на трима-четирима души.

Източник dnevnik.bg


Путин очаква "мръсна" предизборна кампания




Руският премиер Владимир Путин предупреди в четвъртък, че очаква кампанията за президентските избори да бъде мръсна, но отново се въздържа да каже дали лично той ще участва в нея.

Най-влиятелният лидер в Русия обаче и не изключи да се кандидатира: "Нито аз, нито Дмитрий Анатолиевич Медведев не изключваме, че всеки един от нас може да отиде на избори".

На среща с привърженици на неговата партия "Единна Русия" той бе запитан какво ще прави след изборите през март 2012г.

"Ще отида да се измия. И в хигиеничен, и в политически смисъл. След всички кампании, които ни предстои да проведем, мисля, че може би ще трябва да се заема с хигиена. За съжаление, това е неизбежен процес", каза премиерът.

Думите му прозвучаха като оценка, че предстоящите през декември парламентарни избори и президентският вот три месеца по-късно ще бъдат тежко състезание, противно на критиците, които твърдят, че при толкова силен контрол на властта върху всички равнища на управлението, резултатите са предизвестени.

Путин сякаш отправи предупреждение и към опонентите на "Единна Русия" да се готвят за безкомпромисна битка, коментира "Ройтерс".
След това пред аудиторията в уралския град Екатеринбург премиерът философски цитира думите на Уинстън Чърчил, че демокрацията е най-лошата форма на управление, но просто не е измислена по-добра от нея.

Източник dnevnik.bg


Европарите удвоиха обществените поръчки




Държавата и общините са сключили обществени поръчки за двойно повече пари през първите шест месеца на годината. За периода са подписани 7993 договора за 2.3 млрд. лева при 6382 за 1.4 млрд. лева година по-рано, показват данните на Агенцията за обществени поръчки. Причина за повишението е активизиране на европроектите.

Те пък са позволили на общините да насочват повече средства от бюджетите си за разходи, които заради кризата бяха ограничени през последните години. Например, ако преди кметовете са харчили общински средства за ремонт и поддръжка на пътища, то сега ги правят основно с европари, а освободеният ресурс отива за повече доставки на консумативи за детски градини и социални домове.

Най-голямо е увеличението именно при договорите за строителство и при поръчките за доставка. Малък спад има при услугите.

"Повечето сключени обществени поръчки не могат да се считат за знак на съживяване на икономиката, а се дължат единствено на европроектите", коментира Евгений Иванов, изпълнителен директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Той допълни, че все пак влетите пари ще се окажат "живителна глътка" за бизнеса.

Въпреки повечето поръчки проблем остава разплащането по тях, което в много случаи продължава да се бави, макар вече да е за не повече от три, четири месеца при шест-седем през миналата година. "Трудно е заради намалените ни бюджети, но се стремим да ускорим процеса по разплащане.
Намалили сме почти наполовина сроковете", обясни пред "Дневник" Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините. Тя също заяви, че основна причина за по-добрите резултати са европейските проекти.

Източник dnevnik.bg


Посланик Байърли в Wikileaks: В българската банкова система има и гнили ябълки




В българската банкова система има гнили ябълки. Това пише в края на 2006г. в доклад до Държавния департамент бившият посланик на САЩ в България Джон Байърли. Грамата, изтекла от Wikileaks беше разпространена днес от сайта bivol.bg. 

Тя е озаглавена "Българските банки са в добро състояние, но остават няколко гнили ябълки" (Bulgarian banks generally healthy, but a few bad apples remain). В доклада Байърли обяснява, че банковият сектор е на най-силни позиции след кризата през 1996г., но поставя под съмнение чистотата на капиталите и дейността на няколко банки (той казва "седем-осем"), позовавайки се на сведения от информатор на посолството в България, който обаче остава неназован. 

Тогавашният посланик на САЩ в София отбелязва, че доброто състояние на банковия пазар се дължи най-вече на стриктното законодателство, банковия надзор и управление, както и на навлизането на големи и стабилни чужди финансови институции. Като проблем той посочва "прането на пари от български и чужди престъпници и свързаното с него отпускане на заеми при някои банки".

Другата грама на Байърли, разпространена днес е от края на октомври 2005г. и е за убийството на банкера Емил Кюлев.

Информацията от грамите и докладите можете да намерите тук

Коментарите под тази статия са заключени, защото медиата е уязвима по Закона за кредитните институции - чл. 152 ал. 2 и 3: 

(2) Който разпространява невярна информация или обстоятелства за банка, с което се уронват доброто име на банката и доверието към нея, ако деянието не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 2000 до 5000 лв., а при повторно нарушение – от 3000 до 10 000 лв.
(3) Ако нарушението по ал. 2 е извършено чрез средство за масово осведомяване, глобата е от 5000 до 10 000 лв., а при повторно нарушение – от 8000 до 20 000 лв.

Източник dnevnik.bg


Избори 2011: Апатия и умора!




Общественото настроение преди изборите е настроение на апатия и умора, обществената незаинтересованост расте всеки ден, единодушни са политологът доц. Антоний Тодоров и социологът Живко Георгиев.
Те участваха днес в дебат в Националния пресклуб на БТА за политическата ситуация в страната преди изборите. Организатори са Фондация "Фридрих Еберт" и Институтът за политически и правни изследвания.
Според Тодоров са очевидни слабостта на политическите партии и конфликтът на техните местни организации помежду им, и с партийните им централи.
Партиите имат проблем с мобилизирането на собствените си привърженици, посочи Тодоров и добави, че симпатизантите стават все по-нелоялни. Ако има ефект от съживяването на икономиката, то той няма да съвпадне с тези избори, което не е в интерес на кандидатите за местна власт, отбеляза Тодоров.
Според него нелоялността на кметовете към партиите, които са ги излъчили, се засилва и е свързана с икономическата криза. По думите на Живко Георгиев масовото усещане на несигурност и задълбочаващата се икономическа криза се задълбочава, поради което обществените оценки към правителството клонят към "среден 3".
Сред хората битува масовото усещане, че ГЕРБ не се справя с управлението, но не се знае това неудовлетворение как ще се реализира на изборите - като протестен или като наказателен вот, коментира социологът.
Никога досега не е имало такава криза на партиите и неспособност да излъчат адекватни кандидатури за държавен глава, изтъкна проф. Георги Карасимеонов от Института за политически и правни изследвания.
Според експертите Меглена Кунева като кандидат президент има шанс да привлече част от интелектуалният елит на страната. Карасимеонов посочи, че на тези избори пред ГЕРБ стои дилемата да намери кандидат за президент, който от една страна да спечели изборите, а от друга да е послушен на изпълнителната власт.
Намирането на това съчетание не е лесна задача, коментира политологът. Според него стилът на забавяне на цялостния процес по обявяване на кандидатурите за изборите от страна на ГЕРБ не са от полза за демокрацията. Това говори за неуважение към демократичния процес и към парламентаризма.
По думите на Карасимеонов ако на президентските избори спечели ГЕРБ, е важен въпросът ще съумее ли президентът да осъществи ролята на гарант на националното единство и ще се преодолее ли конфликтният модел на отношенията между президент и премиер като е сега.

Източник actualno.com


Доминик Строс-Кан се изправя пред съда




Бившият шеф на Международния валутен фон Доминик Строс-Кан, който е обвинен в сексуално посегателство, застава пред съда в Ню Йорк на 1 юли, предадоха информационните агенции.
Първоначалните предположения бяха, че той ще бъде изправен пред съдебния състав не по-рано от 18 юли.
Според „Асошиейтед прес", Строс-Кан може да постигнесмекчаване на условията за освобождаването си под гаранция.
Припомняме, бившият шеф на МВФ беше задържан на 14 май, след като беше обвинен от чернокожа камериерка в хотел Sofitel, че е упражнил върху нея сексуална принуда.
На 17 май Строс-Кан подаде оставка, но до момента отрича да е имало сексуално насилие. Той твърди, че станалото между него и камериерката е било по взаимно съгласие.

Източник news.bg


Белгия въведе пълна забрана за пушене в заведенията




От полунощ на 1 юли във всички заведения, казина и нощни клубове в Белгия е в сила пълна забрана за пушене, съобщи Би Би Си.
През март тази година Върховният съд на страната одобри допълнение към закона от 2009 г., с който беше забранено тютюнопушенето в ресторантите и баровете, в които се сервира храна. Изключение се допускаше за заведенията, където се предлагат само дребни лакомства.
Първоначалното намерение беше тоталната забрана да влезе в сила между 2012 и 2014 г., но Фламандската лига за борба с рака настоя приемането й да бъде ускорено. .
Междувременно Федерацията на белгийските ресторантьори заяви, че ще иска отмяна на забраната по съдебен път. Според ресторантьорите по-строгите мерки срещу пушенето ще доведат до намаляване на доходите в бранша наполовина.
В Белгия са регистрирани около 12 000 кафенета, част от които вече са закрити заради загуба на клиенти след въвеждане на забраната за пушене.

Източник news.bg


Граждани: Защо за евтин ток плащаме все по-скъпо?




Държавната комисия за енергийно и водно регулиране определя нови цени към потребителите на електроенергия, без да е налична задължителната яснота около факторите, образуващи цената и ежегодното повишение.
Това се казва в позиция на гражданско сдружение „СИЛА", разпространена до медиите.
„Защо във фактурите за електроенергия са включени следните позиции:
Зелена енергия - предварително внесена като такса, при невъведени в експлоатация някои възобновяеми източници, посочени като причина за изискваната надбавка.
Пренос през и достъп до електроразпределителната мрежа веднъж като услуга и веднъж като тарифа.
Високоефективно комбинирано производство - липсва точна дефиниция на въпросната такса и ясна обосновка за включването й във фактурите.
Къде точно отиват парите ни по отделните пера?" - питат от сдружението.
В текста се казва още, че е  логично разходите на дадено дружество по извършваната услуга да бъдат покривани от печалбата, която то реализира. Същото важи и за технологичните подобрения, които се въвеждат с цел по-доброто усвояване на предложения продукт - електроенергия.
„Таксуването на потребителите по тези две пера автоматично вдига печалбата на електроразпределителните дружества, както и на дружествата-производители и за нас остава неясна причината за ежегодното увеличение на цената, както и за високата й моментна стойност." - коментират от гражданската организация.
Подчертава се, че освен липсата на прозрачност и информираност относно фактурите,  няма  прозрачност и за това как от продажната цена на електрическата енергия от АЕЦ - 0,048лв. за кВтч, се достига ценово ниво за краен клиент от 0,167лв. за кВтч, което прави над 240% повече.
„За нас е недопустимо цял един народ да носи риска от съществуващата и действаща атомна електроцентрала „Козлодуй", а печалбата /която вече споменахме е увеличена, посредством облекчаването на разходите на дружествата, за сметка на тези на обикновения потребител/  буквално бива източвана извън държавата, чрез фирми посредници. Питаме защо?" - заявяват от „СИЛА".
За да илюстрират позицията си, от сдружението правят сравнение с нивата на доходите и цените на тока в други европейски страни:
„Средната работна заплата в България е приблизително 690 лв. на месец или €353 /според последните официални данни за 2010г./ Битовият абонат плаща 0,167лв./кВтч. За сравнение първенците по най-висока цена на електроенергия - Дания, имат средна заплата €5548 на месец. Цената на 1 кВтч за тях е €0,2588 или 0,5601 лв.
Германия - средна заплата €3386 и цена за 1 кВтч - €0,2588 или 0,5061 лв.
Непосредствено над нас по цени се нарежда Естония със средна месечна заплата €849, с които гражданинът на страната би могъл да плати за 1кВтч €0,1062 или 0,2077 лв."

Източник news.bg


Полша поема председателството на Европейския съюз




От днес Полша поема председателството на Европейския съюз от Унгария, която изпълняваше тази функция през изминалите шест месеца, предадоха информационните агенции.
Полша планира да разшири влиянието на общността в източните си съседки Беларус и Украйна, предава кореспондент на Би Би Си.
Полша ще трябва да води сложни преговори по приемането набюджета на ЕС на фона на кризата в няколко от страните членки на общността.
Официално Полша ще поеме председателството на среща между премиерите на Полша - Доналд Туск, и на Унгария - Виктор Орбан.

Източник news.bg


Джулай!




Почитателите на рока и свободата отново се събраха на Камен бряг, за да посрещнат слънцето с „July Morning"
Прочутият хит на „Юрая Хийп" беше изпълнен от вокалиста на групата Джон Лоутън.  Като беквокалист го подкрепяше Наско от БТР.      
Докато звучеше песента, превърнала се в химн на надеждата и свободния дух, слънцето се появи над хоризонта, приветствано от Лоутън и хиляди фенове.
Традицията да се празнува в нощта срещу 1 юли и да се посреща изгревът на слънцето  под звуцизе на July Morning възниква в началото на 90-ти години, но корените й са в годините на тоталитаризма.
Сред почитателите на рок музиката у нас се заражда протест срещу комунистическата власт, а July Morning , се превръща в символ на свободата. Изгревът като символ на началото олицетворява и надеждата за бъдеще без диктатура.
С течение на времето Джулай морнинг добива все по-широка популярност сред младите хора, като местата, на които се чества, вече се разпростират не само по българското черноморско крайбрежие, но и в повечето големи населени места на страната. Особено популярни са бреговете на реки и всякакви водни басейни, хълмисти местности с възможно най-широка видимост на терена, както и всяко възвишение около големите градове. /Уикипедия/
Световният хит July Morning прозвучава за първи път през 1971 г.

Източник news.bg


Руски звезди ще съдят наш черноморски комплекс




Небивал скандал се разгаря около елитния жилищен комплекс „Емералд“, построен на брега на Черно море край Бургас, пише „Комсомолская правда“.

Комплексът е интересен с това, че много звезди на руския шоубизнес са си купили апартаменти в него, пише изданието и изброява Филип Киркоров, Лолита Милявская, Борис Моисеев, Надежда Бабкина, Аркадий Укупник. Сега те са тръгнали на война срещу строителната и управляващата компания на комплекса, пише вестникът под заглавие „Излъгаха ни и ни окрадоха! Отиваме на съд!“. 

„Отказвам се да плащам тези космически сметки за обслужване на апартамента! Къде се е видяло 7 000 евро? За какво? За това, че на територията на комплекса мирише на канализация, а децата се разболяват от чревни инфекции?“, негодува Лолита. 

„Купих апартаменти на първата линия с изглед към морето! А сега под носа ми са започнали строеж! А наблизо са построили свинеферма! Какво е това изобщо! А какво е обслужването там?! 79-годишният ми баща тръгнал да си вземе душ и се оказало, че кранчето не работи!“, подкрепи колегата си Филип Киркоров. 

„Когато апартаментите ни бяха празни, те са пускали, без да ни питат, квартиранти!“, разказва синът на Надежда Бабкина Даниил Заседателев. „Дори не са почистили хладилника. Отиваме ние в българския си апартамент, гледаме в хладилника, развалени продукти, навсякъде мръсотия! Знам, че по подобен начин тихомълком са давали под наем и апартаментите на Киркоров, Лолита и на други знаменити собственици“, каза той. 

Разярените звезди ще съдят компанията собственик на „Емералд“. 

В отговор българските собственици на комплекса само вдигат рамене и говорят нещо за „четирите етапа на строителството“. 

През 2007 г. Филип Киркоров „повлече крак“, купувайки собственост в комплекса. Звездите бяха привлечени от евтините апартаменти и превъзходните характеристики на жилищния комплекс, пише руският вестник. 

Басейни на няколко нива, красив плаж, спа салони, огромна територия, за която се полагат грижи. Като цяло – райско място! В началото всички били доволни и щастливи. Но по-късно наоколо започнало строителство. Певицата Лолита разказва, че откъм морето се носела ужасна смрад – оказало се, че на метри от сградите били построени пречиствателни съоръжения. 

„Ако знаех, че пред апартамента ми с изглед към морето след няколко години ще започне строеж и ще трябва да се събуждам от грухтенето на свинете, десет пъти щях да размисля дали да купувам такъв апартамент. Приличам ли ви на психопат?“, казва Киркоров. 

Лолита Милявская и Филип Киркоров говориха за проблемите си в предаване на телевизия „Россия“, където бяха поканени и представители на строителната компания, построила „Емералд“. Според тях при покупката на апартаментите никой не бил обърнал внимание на архитектурния план, пише вестникът.

Източник dnes.bg


Отлагат старта на спецсъда за след Нова година




Парламентарната група на ГЕРБ внесе законови промени, предвиждащи специализираният съд са започне работа от 1 януари 2012 година.

Според действащите разпоредби специализираните наказателни съд и прокуратура трябва да стартират на 12 август тази година.

Заради технологични и практически спънки обаче това не може да се случи и е по-добре стартът на дейността на спецсъдилищата да бъде отложен, каза пред БТА депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов.
По думите му отлагането не е заради липса на средства.
Депутатът изтъкна като причини, че все още не са избрани редовите съдии, прокурори и следователи, които ще работят в специализираната магистратура, и че тепърва предстои те да минат през обучения.
По-рано днес главният прокурор Борис Велчев заяви, че е необходимо да бъде отложен стартът на специализираната прокуратура, изтъквайки именно необходимостта от обучение за магистратите.
"За съжаление кандидатите за първоинстанционните прокуратури са преди всичко от районните прокуратури. Районните прокуратури нямат компетентност да се занимават с дела за организирана престъпност. Практически опит по тази сложна материя колегите няма откъде да имат", обоснова се обвинител №1 след днешното заседание на ВСС.
Красимир Ципов поясни, че промените в Наказателно-процесуалния кодекс, предвиждащи отлагането на спецсъда, трябва да бъдат приети от парламента до края на юли.

Източник dnes.bg


Бъсеску към руското МВнР: СССР вече не съществува!




Румънският президент Траян Бъсеску заяви в отговор на реакцията на руското външно министерство по повод негово изявление, че Съветският съюз вече не съществува и че Румъния има отношения в момента с Руската федерация, предаде Аджерпрес.

"Изглежда, че някои стават много чувствителни, когато се говори за история. Аз не съм историк, но мисля, че отговорът ми беше в пълно съответствие с позицията на Румъния, която чрез своя парламент осъди Пакта Рибентроп-Молотов", заяви Бъсеску, като добави, че Държавната дума също е осъдила това споразумение и следователно няма причини за спорове.

"Ние имаме отношения с Руската федерация, а когато говорим за Съветския съюз, говорим за нещо, което е било в миналото", каза още Бъсеску.

Руското външно министерство изрази възмущението си от твърденията на румънския президент, според които той би изпратил през 1941 г. войници, които да участват в нападението срещу Съветския съюз, съобщава БТА.

В телевизионна емисия на 22 юни Бъсеску заяви, че се навършват 70 години от "прочутата" заповед "Румънски войници, заповядвам ви да преминете Прут!" и допълни, че ако в този исторически момент е бил на мястото на профашисткия диктатор маршал Антонеску, е щял да даде същата заповед. 

"Очевидно е, че подобно безсрамно предизвикателство, което оправдава нацистката агресия и опетнява паметта на милионите жертви на нацизма, е неприемливо", заяви в съобщение руското външно министерство. 

"Подобно изявление не може да бъде оправдано нито от настоящите политически обстоятелства, нито като реакция на провокиращи въпроси на журналистите", се посочва още в съобщението.

Източник dnes.bg


Брюкселски чиновници готвят стачка за заплати




Европейските чиновници обявиха стачна готовност, след като осем правителства поискаха и те да усетят жилото на кризата, като бъдат намалени доходите и привилегиите им.
Синдикатите на служителите в Европейския парламент обявиха днес стачна готовност, а вчера предупредително събрание направиха и профсъюзите на работещите в Европейската комисия.
Причината е писмо на осем премиери (на Германия, Франция, Великобритания, Холандия, Швеция, Дания, Финландия и Австрия), в което се казва, че разходите за издръжката на европейската администрация трябва да се съобразят с "огромните усилия на страните членки да намалят собствените си административни разходи, включително заплати, пенсии и привилегии".
По-специално осемте искат да се увеличи пенсионната възраст, която сега е 65 г., заплатите да не се индексират всяка година, да се намалят финансовите добавки за работа в чужбина и да се въведе специална антикризисна удръжка върху доходите.
Писмото, депозирано вчера в Съвета на ЕС, настоява още за пенсионна реформа, тъй като разходите за изплащане на възнаграждения на пенсионирани служители скоро ще превишат тези за работещите.
В момента доходите на еврочиновниците се коригират ежегодно според цената на живота в Брюксел и заплатите на държавните служители в осем западноевропейски държави. Към заплатите си те получават 16% за това, че не работят в родината си.
Късно снощи Европейската комисия внесе свой вариант за административна реформа, който прилича на призива на осемте. Той предвижда съкращаване на 5% от персонала до 2015 г., увеличаване на пенсионната възраст и на работното време. Планира се и антикризисна удръжка върху заплатите от 5,5%.
Комисарят за администрацията Марош Шефчович заяви, че чиновници няма да бъдат уволнявани, но се замразява назначаването на нови хора на мястото на пенсионирани или напуснали.
Комисията не предлага намаляване на заплатите, тъй като през последната година еврократите са обеднели с 1,9%. Предвидените мерки ще засегнат 55 000 души, които работят в европейските институции, но Брюксел може да си позволи това, тъй като напливът на кандидати е огромен.
На последния конкурс за администратори на агенцията за персонала се явиха повече от 54 000 души за около 300 работни места. 

Източник dnes.bg


80% от българите ще прекарат отпуска си в страната




Четирима от петима българи ще прекарат своя лятен отпуск в курортите в страната, показват данни от изследване на Visa в България, проведено по телефона сред 300 жители на възраст между 18 и 55 години в девет големи града.

Само 15% планират да пътуват в чужбина за лятото, като Гърция и Турция са най-предпочитаните дестинации за 32% и съответно 22% от хората.

Изследването показва, че основните причини за избора на България са, че тук почивките са по-достъпни (41%) и е по-лесно да се стигне до желаната дестинация (28%). От друга страна хората, които ще прекарат отпуска си извън страната са посочили като основен аргумент, че това е по-вълнуващо и интересно (54%) спрямо местните курорти.

Най-много средства това лято ще изхарчат хората на възраст между 35-44 години, като средно те планират да отделят 1288 лева, следвани от хората между 25-34 години с 1272 лева.
Най-младите участници в проучване на възраст между 18-24 години ще са с най-малък бюджет за лятото - средно по 746 лева. По отношение на нагласите по региони, жителите на София ще похарчат най-много за летните си отпуски, средно по 1337 лева, следвани от жителите от Плевен с 1280 лева. Средната сума за всички участници в проучването е 1144 лева.

Повече от една трета (36%) са заявили, че ще изхарчат повече средства през своята отпуска тази година в сравнение с миналата, а малко под половината (47%) ще разполагат със същите средства. Само 17% са отговорили, че планират да изхарчат по-малко в сравнение с 2010 година.
Изследването показва, че има силна тенденция за предпочитането на картовите разплащания както по време на резервациите, така и по време на самата почивка. Почти половината от всички анкетирани (44%) ще организират своята ваканция сами, без да ползват услугите на тур оператор.

Източник dnes.bg


Токът и парното ни по-скъпи от днес




От днес влизат в сила новите цени на електроенергията, природния газ и парното.
След одобрените промени цената на електроенергията за бита поскъпва с малко под два процента.
За Е.ОН цената на дневната електроенергия се увеличава с 1,92 процента, а нощната - с 1,91 процента.
За ЕВН дневната електроенергия поскъпва с 1,90 процента, а нощната - с 1,95 процента, а за ЧЕЗ дневната тарифа на тока се увеличава с 1,89 процента.
Средното увеличение на тока общо за бита и за индустрията е с около три на сто. По някои от тарифите за малките и средни предприятия, които също купуват ток на регулирания пазар, увеличението на цената на електроенергията ще е с около 5 процента.
Цената на природния газ от 1 юли се увеличава с 4,71 процента до 557,22 лв. за 1000 куб. метра, но заедно с увеличението от 1  април поскъпването на синьото гориво става 9,39 процента.
На база на това поскъпване се преизчисляват и цените на парното.
За София парното ще поскъпне с 4,55 на сто. Във Варна цената на топлоенергията скача с 8,84 на сто, в Пловдив - с 6,76 процента, в Бургас - с 5,54 процента.
Увеличението на цената на парното в Сливен ще е с 0,75 процента, в Габрово - с 0,94 процента, във Враца - с 0,53, в Перник - с 1,44 процента, в Русе - с 5,06 процента, а в Плевен - с 6,58 на сто.
Единствено във Велико Търново цената на парното ще бъде намалена с 2,52 процента.
Повишаването на минималната работна заплата на 270 лева няма да може да компенсира скока в цените на енергоресурсите - електроенергия, топлоенергия и природен газ, сочат сметките на икономически анализатори.
За малкия и среден бизнес повишението на цените на електроенергията ще бъде допълнителен разход на фона на стагниращото вътрешно потребление, коментира пред БТА Лъчезар Богданов, управляващ съдружник в "Индъстри Уоч". 

Източник dnes.bg


Усвояваме 85-90% от европарите през 2013 г., закани се Борисов




Проектобюджетът на ЕС за 2014–2020 година е изключително благоприятен за България според премиера Бойко Борисов. В него са заложени близо 70 процента повече средства за земеделските ни производители, около 15 процента повече по кохезионните фондове, включено е и финансирането на строежа на магистрала "Хемус".
Усвояването на парите от еврофондовете ще стигне до 85-90 процента в края на 2013 година, подчерта Бойко Борисов, цитиран от БТА. Това било важно, когато се залага новият бюджет на ЕС.
Ако продължавахме да работим като при правителството на Сергей Станишев, когато усвояването на еврофондовете беше 0,7 процента, нямаше да можем да искаме повече пари, обясни Борисов. Нашите евродепутати и аз самият, ще подкрепим проектобюджета на Европейската комисия, каза премиерът.
Министър-председателят участва в Черна гора в на високо равнище на страните от Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ).

Там стана ясно, че Черна гора прокарва подводен кабел за електроенергия за високо напрежение до Южна Италия. По него може да се изнася енергия от всички страни от региона, обясни министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков преди началото на срещата в черногорския курорт Свети Стефан.

Сега изнасяме електроенергия на цена 30 евро за мегаватчас, а с този кабел можем да я продаваме в Италия по 92 евро за мегават час според премиера Бойко Борисов. С този кабел парите за електроенергията няма да остават в посредниците, смята той.
Министър Трайков съобщи още, че са обсъждани и доставките на електроенергия за комбинат за производство на алуминий в Черна гора, който и сега е голям наш потребител.

Източник dnes.bg


"Витошка" става улица на забавленията




Булевард „Витоша” ще стане първата истинска пешеходна зона в София. Това каза пред журналисти главният архитект на София Петър Диков. Днес бяха представени идеи за развитието на обществените пространства в столицата.

За превръщането на „Витошка” в изцяло пешеходна зона, без трамваи, ще се работи, след като метрото в следващите два месеца мине под булеварда. 

В момента общината работи за изграждането на визията за „Витошка”. Цялостният проект ще влезе в плановете за следващата година.

Според Диков „Витошка” от улица на луксозните магазини ще стане улица на забавленията – с кафенета и ресторанти, защото моловете са отнели голяма част от клиентите на магазините там. 

Главният архитект смята, че София има нужда и от арт улица, каквато може да стане „Цар Иван Шишман” или дори „Витошка”. 

Петър Диков посочи още, че в малко по-далечна перспектива е възложено разработването на проект за преустройство т.нар. канал на София, по който тече Перловската река. 

Опит може да се почерпи от някои испански градове, Валенсия например, където има речни корита през града. Водата може да се свали на по-ниско ниво под земята и самото корито на канала може да стане място за велосипедна алея, за места за отдих, с пейки, място за разходка на хората. 

Дебатът за паметника на Съветската армия изобщо не е актуален и не е проблемът, който трябва да вълнува софиянци, е мнението на главния архитект.

Източник dnes.bg


Роумингът в ЕС свършва през 2015 г.




Цените на телефонните разговори в роуминг ще се изравнят с тези по вътрешните тарифи до 2015 г. Такова предложение ще внесе идната седмица Европейската комисия.
Новият телекомуникационен регламент има за цел да насърчи конкуренцията между мобилните оператори, които сега не предлагат изгодни оферти на клиентите си, пътуващи в рамките на ЕС.
Операторите се придържат към ценовите тавани, определяни за разговорите в роуминг от Европейската комисия, и няма конкуренция помежду им, обясни говорител на комисията.
Предложението ще обхваща както GSM разговорите, така и SMS-ите и мобилния интернет.
От утре Брюксел въвежда ново поевтиняване на разговорите с 4 цента на минута, но не смята, че това е трайно решение.
Новите максимални тарифи са 35 евроцента за изходящите и 11 евроцента за входящите разговори, без ДДС. Те ще са валидни до 30 юни 2012 г.
По-чувствително е намалението на цените за мобилен интернет в роуминг: от 80 на 50 евроцента за мегабайт информация.
Остава автоматичният ограничителен лимит от 50 евро на месец за пренос на данни в роуминг, освен ако потребителят изрично не се откаже от него, съобщи Еврокомисията.
Брюксел се захвана с регулация на цените на роуминга през 2007 г. и досега ги е смъкнал с повече от 60%.

Източник dnes.bg


Почти всяко пето българче до 14 години е с дислексия




Почти всяко пето българче до 14-годишна възраст е с дислексия, смята проф. д-р Ваня Матанова, председател на Българската асоциация по клинична и консултативна психология.

Единственото проучване по този въпрос у нас е правено в периода 1985–1989 година, затова тя мисли, че сега вероятно повече от 20% от децата под 14-годишна възраст страдат от подобен проблем. 

Педиатрите не разпознават аутизма и дислексията, защото учат твърде малко за тях, казва проф. Матанова пред БТА. Здравноосигурителната каса пък не заплаща терапиите за деца с подобна психопатология.

Дислексията се изразява в трудност в придобиването на основни училищни умения като четене, смятане и писане. 

Това разстройство може да се "улови" от родителите още когато детето е на 3-годишна възраст, тъй като малките не могат да се обличат и събличат сами, да връзват връзки на обувки, да се хранят сами.

Ако този момент е пропуснат, след време дислексията се проявява в училищна възраст – първокласникът вижда буквите, но не може да ги слее в цяла дума или вижда първата буква на дадена дума, но си измисля друга. 

Зрението и говорът на детето по никакъв начин не са нарушени, а и интелектът му е напълно съхранен. Информацията стига до мозъка, но той не я обработва и възпроизвежда. 

Когато се наложи детето да пише, се оказва, че не различава букви, близки по начин на изписване или близки по звучене. 

При смятането децата с децата с дислексия не разбират как се изписват многоцифрени числа, нямат пространствена ориентация за геометрични задачи, не разбират словесни задачи, защото не могат да ги прочетат, не научават таблицата за умножение. 

Невинаги неуменията в четене, смятане и писане се развиват с еднаква тежест. 

Родителите трудно възприемат, че дете, което говори и се държи нормално, има такива проблеми, затова често го смятат за инатливо, глупаво или мързеливо. 

За да се образова обаче, е необходимо да се използват по-специални методи за обучение. 

Дислексията се овладява трудно, ако се диагностицира в късна възраст, каквито са повечето случаи, и това води до емоционални, социални и поведенчески проблеми у детето.

Източник dnes.bg


Военните сами ще си купуват униформи




Има вероятност още през следващата година военните сами да си купуват камуфлажното облекло. Това ще стане възможно ако пилотният проект се окаже ефективен, обяви във Варна министърът на отбраната Аню Ангелов.
Той уточни, че вече са поканили фирмите, които шият облекла да сключат лицензионен договор, като неговото ведомство ще да контролира дизайна на униформите и качеството им.
По повод цените на облеклото министър Ангелов уточни, че те не са унифицирани.
Министърът на отбраната отбеляза още, че до края на годината подводницата „Слава“ще бъде изведена от експлоатация и ще се превърне в музей.
През септември пък във военноморската авиобаза във Варна ще пристигне първият вертолет „Пантер”, от общо трите, които ще получи Военноморските сили.
В морския град той подписа разрешение за въвеждане в експлоатация на „Трифазен преобразувател 380 V 50 Hz / 440 V 60 Hz”, предназначен за минния ловец „Цибър” от състава на Военноморската база.
Преобразователят осигурява непрекъснато захранване и безаварийна работа на електрониката на кораби в базови условия.

Източник dnes.bg