Три месеца след като североизточна Япония пострада от земетресение с магнитуд 8,9, последвано от мощно цунами, над 90 000 души продължават да живеят във временни подслони, предаде ДПА.
Построени са около 28 000 временни къщи за евакуираните, което е малко над половината от планираните от правителството 52 000.
Много от евакуираните обаче са отказали да се преместят във временните жилища, защото се безпокоят от недостатъчните помощни услуги в сравнение с тези от убежищата. А и някои от жилищните комплекси се намират в отдалечени райони.
Една от причините за твърде бавното възстановяване в страната е огромното количество отломки, които трябва да се разчистят в засегнатите райони.
От 2 400 тона руини, до момента са разчистени само 22%, съобщи министерството на околната среда. Бедствието от 11 март лиши от работата им близо 120 000 души в префектурите Мияги, Ивате и Фукушима.
Потвърдените смъртни случаи след бедствието в страната са 15 405. Други 8 095 души са в неизвестност, сочат данни на японската полиция.
Десетки хиляди души ще излязат днес в цяла Япония, за да изразят недоволството от енергийната политика на японското правителство.
Демонстрантите искат страната да скъса с ядрената енергия след природното бедствие от 11 март, което предизвика и катастрофа в ядрената централа във Фукушима. Оттам и днес, три месеца след бедствието продължават да изтичат радиоактивни материали.Източник dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар