Изследването е осъществено през периода 3-8 май 2011 г. Интервюирани са в домовете им 1010 пълнолетни български граждани от столицата, областните центрове, малките градове и селата. Изводите са представителни за мнението на населението на страната с избирателни права, уточнява екипът на агенцията.
На противното мнение – че по-скоро или категорично не трябва да се довършва АЕЦ "Белене" – са 26% от анкетираните.
Според данните общественото настроение се е променило в резултат на аварията във Фукушима. 43% от анкетираните съобщават, че случилото се в Япония не е повлияло на мнението им по въпроса, 37% са разколебани, 11% съобщават, че са затвърдили предишното си мнение.
72% от пълнолетните българи подкрепят идеята за референдум относно строителството на АЕЦ "Белене". На другия полюс са близо 15 на сто, а 13% нямат мнение по въпроса. Половината от всички респонденти (50%) заявяват, че със сигурност биха участвали в допитване на тази тема, ако такова се състои. Други 21% твърдят, че по-скоро биха се включили в референдума. 15% са тези, които по-скоро не биха участвали, а 7 на сто са категорични, че не биха взели участие в такова допитване. Други 7 на сто не са изказали своето мнение.
Две трети от деклариращите участие в референдум от този тип (или 66%) биха гласували "За" построяване на централата в "Белене", ако се организира референдум по този въпрос. "Против" биха били 24 на сто, или всеки четвърти.
Сред симпатизантите на Синята коалиция тези, които са "за" проекта, са повече от онези, които са против него, като съотношението е 45% спрямо 33%. Нещо повече - 50% от синия електорат би гласувал при евентуален референдум "за" Белене, а само 35% – "против".
Мнението на ориентираните към управляващата ГЕРБ е близко до това в обществото като цяло: 69% са "за", а 24% – "против". Най-голям скепсис се наблюдава сред привържениците на "Атака" (46% "против"), но и там преобладават съгласните (56%).
41% от всички запитани смятат, че народът е този, който трябва да взема окончателните решения, които касаят ключовите проекти на България в сферата на енергетиката. 22 на сто биха делегирали това право на правителството на страната. За други 9% тези решения трябва да се вземат от Народното събрание, а се срещат и 2%, според които това трябва да е правомощие на президента. 23% пък са на мнение, че този тип решения трябва да е консенсусно за всички институции.
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар