неделя, 27 февруари 2011 г.

"Отворено общество": Хората са с все по-негативни оценки за управлението на ГЕРБ




Хората са с все по-негативни оценки за управлението на ГЕРБ, като повече от половината смятат, че то действа хаотично, няма ясна визия и се лута между различни мерки. За първи път негативните оценки за развитието на страната при управлението на Бойко Борисов надвишават позитивните, като от октомври 2009 г. досега "драматично" са се увеличили хората (от 16 % на 41 %), за които управлението на Борисов води страната към по-лошо. Това са част от данните от национално-представително проучване на институт "Отворено общество", проведено сред 1200 души в края на януари.

В края на миналата година, "Отворено общество" представи изследване, данните от което показаха лек оптимизъм на хората за излизане от кризата. Тогава причина за това беше лятото и увеличаването на сезонната заетост.

За 58 % от българите положението е непоносимо и според тях икономическата ситуация в страната се е влошила през последната година. Това са главно симпатизанти на опозиционните партии и тези, които са заявили, че няма да гласуват. Все пак има увеличаване на хората, които виждат подобрение на ситуацията (от 6% на 13 % за последната година), като нарастват и позитивните очаквания за икономическото състояние на страната. Опасенията от увеличаване на безработицата са намалели повече от два пъти и са достигнали нива от преди кризата. Въпреки това всеки втори заявява, че е засегнат от кризата, като най-голям е делът на хората на средна възраст.

За последната година подкрепата за ГЕРБ е намаляла с 5 %, като това не води до увеличаване на подкрепата за други партии.  "Причината за отлива не е в икономическата криза, по-скоро става въпрос за традиционната умора от управлението, която се забелязва и при други правителства след две години на власт. Спадът вероятно се дължи и защото хората не харесват стила на управление на правителството на Бойко Борисов". Това заяви директора на "Отворено общество" Георги Стойчев.

Доверието в президентската институция продължава да пада, като през февруари 2008 г. то е било 61 %, а сега е - 23 %. Хората все повече вярват в правителството като институция, а доверието в парламента остава на традиционно ниски нива. "Скандалите от последните два месеца с подслушванията и флашките не са се отразили върху отношението на хората към полицията, като доверието им остава високо", заяви още Стойчев.

Източник dnevnik.bg


Няма коментари:

Публикуване на коментар