понеделник, 31 декември 2012 г.

С концерти на открито в страната посрещат новата 2013-та




Много български градове ще посрещнат новата 2013 г. с концерти на открито тази вечер
Много български градове ще посрещнат новата 2013 г. с концерти на открито тази вечер.
В 22.00 часа на площад „Княз Александър I" в София ще започне празничен концерт-спектакъл „Сцена под звездите". В програмата участват Йорданка Христова, Ирина Флорин, Графа, АКАГА, Берковската духова музика, Гуна Иванова, Ангел и Моисей, Богомил, Рафи. Водещи на шоуто ще бъдат Мария Силвестър, Силвестър Силвестров и Александър Сано. Тази година са предвидени награди за хората, облечени в карнавални костюми.


Празничната новогодишна програма в Пловдив започва в 22.00 часа на площад „Стефан Стамболов".

Традиционният новогодишен концерт във Варна ще се проведе в 22.30 часа на площад „Независимост". В него участие ще вземат фолклорен ансамбъл „Магда Пушкарова", народните певци Величка Станева и Георги Германов, варненската поп певица Десислава Добрева. Настъпването на Новата 2013 година варненци ще посрещнат с фолклорен ансамбъл „Девня". Звездата на вечерта ще бъде Джо Лин Търнър (бивш вокалист на Рейнбоу и Дийп Пърпъл). След него ще пее Миро, а от 02.50 часа на сцената ще се качи DJ Тони Рей от Румъния.

От 23.00 часа и на площад „Тройката" в Бургас ще започне новогодишен концерт. В него ще участват група П.И.Ф., Любо от група „Те" и ПФА „Странджа". Водещ на концерта ще бъде Георги Мамалев.

Община Велико Търново също организира посрещане на Новата година под звездите. Тържеството ще се проведе пред сградата на общината. Осигурени са 1 т бира, 10 печени прасета, 1000 баници с късмети, 1000 вафли, 200 л червено вино. Новогодишната програма ще води Наско от „БГ радио" и ще участват фолклорна танцова формация Денислав Кехайов, поп-фолк изпълнителят Константин и група „БТР".

От 23.00 часа на пл. „България"- Амфитеатъра в Смолян ще започне народно веселие „Честита Нова 2013 г."

В 11.00 часа на площад „Свобода" в Добрич ще започне концертът „Сурва, сурва!"

В 23.00 часа на площад „Георги Измирлиев" в Благоевград ще започне празничен концерт-спектакъл на ансамбъл „Пирин". Точно в полунощ заря и пиротехнически ефекти ще осветят небето над областния град, за да отбележат началото на 2013 година.
Водещ на новогодишния концерт ще бъде актьорът Николай Кимчев, а за всички гости на спектакъла ще има по чаша червено вино.

Като част от празненствата, своите песни ще представят Георги Гоцев, Руска Стоименова, Иван Гоцев, Кирил Костов, Стойка Германова, Димана Боянова, Стоян Джельов, Надя Андонова, Павлина Теова, Елена Валеова, Захари Костов, Христо Бачев и Йорданка Гунчева. В 23.15 часа на площада пред община Ямбол ще започне празнична програма по случай настъпването на новата година.

От 23.00 часа на площада във Видин общината организира тържествено посрещане на Нова година.

В 23.00 часа на площад „Севтополис" в Казанлък ще започне празничен концерт.

Жителите и гостите на Русе ще изпратят 2012 година с музика и празнични фойерверки. Програмата, организирана от общината, ще започне около 22.30 ч. на централния площад. В концерта ще участват оркестърът и солистите при Фолклорният танцов театър „Найден Киров", младата русенска банда 5-6 BoyZ и Дивна Станчева. Специален гост тази година е една от най-успелите и популярни български групи Deep Zone Project. В последните минути на 2012-та Новогодишно послание ще произнесе кметът на община Русе Пламен Стоилов.

30 минути преди полунощ започва празникът в Разград. За доброто настроение на жителите и гостите на града ще се грижи Капанският ансамбъл. Тържествата ще са на площад "Независимост" пред Общинския културен център.

Под открито небе ще посрещнат Новата година жителите на Търговище. Традиционният празник ще започне в 23.00 ч. на площад „Свобода". Общинската администрация е подготвила празнични илюминации. За празнуващите ще има безплатно бяло и червено вино. Концертна програма ще изнесе оркестър „Канарите".

Общоградското посрещане на 2013 година в Дулово започва от 23.30 ч. в центъра на града. Точно в олунощ ще прозвучи приветствието на кмета на общината. От местната администрация са подготвили и музикална програма с вино и почерпка.

Изпращането на 2012-та и посрещането на Новата година в Кубрат ще бъде съпроводено с традиционното тържество под надслов „С баница за късмет и с вино за берекет". Началото е от 23.00 ч. на площада.

В 23.30 ч. започват празненствата на открито в Попово. Те ще се проведат на площад "Александър Стамболийски" пред сградата на общината. За жителите и гостите на града е осигурено безплатно вино.

Тържеството за посрещане на Новата година в Силистра започва 45 минути след полунощ на централния площад. Пожелания към жителите на Силистра ще отправи кметът на общината, а в празничната програма ще се включи оркестър „Истър" с ръководител Димитър Русев.

Контролът в новогодишната нощ ще бъде затегнат. На веселията по площадите в цялата страна няма да се допускат хора с пиратки и стъклени бутилки.

От община Пловдив предупредиха, че на открито е позволено само пиенето на шампанско, вино и бира. И в Стара Загора от общината припомнят, че е в сила забрана за употреба на алкохол на открито.

Санкциите за пиратки и бомбички са от 50 до 5000 лева.

От служба "Контрол върху общоопасните средства" съветват хората, които притежават оръжие, да го оставят на определеното място за съхранение. Глобата за неправомерната му употреба, особено в пияно състояние, е до 2 хиляди лева и лишаване до 1 година от правото за носене на оръжие.

Източник news.bg


неделя, 30 декември 2012 г.

Времето днес ще е предимно слънчево и тихо, подходящо за планински туризъм




Времето днес ще е предимно слънчево и тихо, подходящо за планински туризъм
Времето над страната днес ще е предимно слънчево и почти тихо. Максималните температури ще са между 0° и 5°, в крайните югозападни райони до 8°. В София – около 4°, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология – НИМХ към БАН.


Над по-голямата част от крайбрежието на морето ще бъде предимно слънчево По-значителна облачност ще има над южните райони. Вятърът ще е слаб, от север. Максимални температури около 3-5°. Вълнението на морето ще отслабне до 2-3 бала.

Слънчево ще е и над планините. Вятърът по високите части ще е умерен, до обяд от изток, по-късно от югоизток. Дневната температура на височина 1200 метра е около 2°, на 2000 метра - около минус 3°.

От Планинската спасителна служба към Българския червен кръст съобщиха, че условията за туризъм в планините са добри. Хората трябва да следват зимната маркировка, тъй като навсякъде условията са зимни, със сняг. Навсякъде съоръженията работят. През изминалото денонощие няма инциденти.

Всички, които днес ще предприемат пътуване към планината, трябва да бъдат с хубава зимна екипировка, независимо, че времето навсякъде е ясно и слънчево. Трябва да се използват слънчеви очила и слънцезащитни кремове, тъй като слънцето действа много бързо на кожата, съветват от спасителната служба.

Източник dnes.bg


Кремираха групово изнасилената индийка при засилени мерки за сигурност




Кремираха групово изнасилената индийка при засилени мерки за сигурност
Младата индийка, която бе групово изнасилена в автобус, довело до масово недоволство и протести в Индия, бе кремирана в столицата на страната Делхи, съобщава БиБиСи.


Припомняме, на 16 декември 23-годишна студентка по медицина бе жестоко пребита, изнасилена и близо час след това изхвърлена от движещ се автобус. Случаят провокира кървави публични протести в Индия, по време на които бе убит един полицай. Хиляди индийци настояваха за повече защита за жените.

Шестима мъже, арестувани във връзка с изнасилването, вече са обвинени в убийство. Двама полицаи бяха уволнени след инцидента.

23-годишната жена, чието име не се споменава, почина вчера сутринта в болница в Сингапур, където бе настанена за специализирано лечение.

Церемонията се проведе часове, след като самолет на индийското правителство върна тялото в столицата на Индия.

Премиерът на Индия Манмохан Сингх и председателят на Индийския национален конгрес (ИНК) Соня Ганди посрещнаха самолета на летището, който кацна в 04:15 местно време.

Свидетели съобщиха, че конвой с позлатен ковчег и роднини на починалата са се насочили към района Джанакпури в Делхи, където е било проведено опелото при засилени мерки за сигурност.

Източник news.bg


Пътищата са проходими при зимни условия




Републиканските пътища са проходими при зимни условия
Републиканските пътища са проходими при зимни условия, съобщиха от АПИ.

Температурите са в интервала от - 13 С° до + 8 С°. Времето над страната е предимно ясно на места облачно.


Слаб до умерен вятър в области: Варна,Бургас,Ямбол

Пътните настилки: преобладаващо сухи на места мокри, заснежени, заледени, почистени и обработени.

Намалена видимост поради мъгла: няма

Състояние на автомагистралите:

- AМ „Тракия": Пътната настилка суха на места мокра.

- АМ „Хемус": Пътна настилка суха на места мокра. Мъгла м/у 23км и 30км.под 150м.

- АМ „Марица": Пътна настилка суха на места мокра.

- АМ „Люлин": Пътна настилка суха на места мокра.



Състояние на проходите:

- „Златишки" - затворен за всички МПС;

- „Върбишки" - затворен за всички МПС;

- „Троянски" - затворен за всички МПС;


- „Айтоски" - отворен за всички МПС;

- „Ришки" - отворен за всички МПС;

- „Рожен" - отворен за всички МПС;

- „Републиката" - отворен за всички МПС;

- „Котленски" - отворен за всички МПС;

- „Превала", „Пампорово", „Рожен", „Печинско" - отворени за всички МПС;

- „Предела" - отворен за всички МПС;


- „Твърдишки" - забранено движението на товарни МПС над 10т.;

- „Дюлински" - затворен за движение на товарни МПС над 10т..Обходен маршрут: път I-9 Варна-Обзор-Слънчев бряг";

- „Вратник" - забранено е движението на МПС над 10 т.

- „Шипка" - забранено е движението на МПС над 10 т. - срок до 31.03.2013 г.;

- „Петрохан" - забранено е движението на МПС над 10 т.;

Източник dnes.bg


Изработването на нов Наказателен кодекс е главен приоритет за правосъдния министър




министърът на правосъдието Диана Ковачева
Приоритетите на Министерство на правосъдието за 2013 г. са свързани най-вече с изработването на нов Наказателен кодекс, който да бъде подложен на широка обществена дискусия. Това заяви министърът на правосъдието Диана Ковачева, цитирана от БТА.


Проектът ще бъде подложен на дискусия с гражданския сектор. Без да се чуят всички мнения, нов Наказателен кодекс няма да бъде внесен за разглеждане в Министерски съвет и Народното събрание, заяви министърът.

Друг приоритет е започването на обучение на специализирани състави в съдилищата, които да работят по въпросите на детското правосъдие - работата както с малолетни и непълнолетни извършители на престъпления, така и с жертви на подобен род деяния. Предстои да бъдат обучени магистрати, социални работници, психолози и др., които да работят преимуществено с децата, посочи Ковачева.

Тя открои като друг приоритет и мерките за подобряване на условията в местата за лишаване от свобода, както и създаването на условия за подобряване на съдебната практика при спазването на човешките права.

Министерството на правосъдието ще работи и за преместването на Софийския районен съд и на Софийската градска прокуратура в сградата на бившето ГУСВ и в т.нар. Военно НДК. Тези две нови сгради ще подобрят условията за работа на най-натоварените съдилища и прокуратури в страната, ще дадат възможност да бъдат назначени и повече магистрати, които да гледат дела, достъпът на гражданите до правосъдие също ще бъде улеснен, заяви министърът.

По повод избора на нов главен прокурор Диана Ковачева каза, че при процедурата е имало състезателност, честна игра, висока мотивировка от страна и на номинираните, и на ВСС да бъдат чути концепциите и да бъдат взети под внимание всички факти и обстоятелства около всеки от тримата кандидати.

"Вероятно процедурните правила за избор на главен прокурор биха могли да бъдат различни. Изказвания в тази насока направи и премиерът, и аз, като министър на правосъдието. Крайното решение беше на ВСС и нека не забравяме, че този избор беше първото сериозно изпитание пред новия състав на съвета", коментира министърът.

Тя отбеляза, че не би се наела да коментира "преливането" на гласове, тъй като тайната на вота е била спазена. Ковачева обясни, че не е подложила на гласуване останалите две кандидатури, единствено съобразявайки се с правилата, приети от самия ВСС. Нито имам право, нито възможност да ги изменям, отбеляза още министърът на правосъдието.

Източник dnevnik.bg


събота, 29 декември 2012 г.

Светът през 2012 година




Светът през 2012 година
Човекът с костюм като на астронавт получи сигнал, че всичко е готово. Той се изправи в малката капсула и пристъпи напред. В огледалния визьор на шлема му се отрази релефът на Земята.


Той пристъпи напред и скочи... в 39-километровата бездна. Не, това не е научнофантастичен филм - това се случи през тази, 2012 година, а смелчагата е австрийският спортист Феликс Баумгартнер.

В тази така динамична година като че ли подвигът на свободното падане и преминаването на бариерата на звуковата скорост ще остане едно от нещата, които ще помним за дълго. Като подвигът на първия космонавт Юрий Гагарин.

И като че ли нарочно точно тази година в свръхмодерната лаборатория като във филм на Джеймс Бонд в Швейцария учените успяха да си отговорят на въпроса какво става, когато се сблъскат два протона. Малко след това Големият адронен колайдер беше спрян за сериозна доразботка.

Съоръжението ще заработи отново през 2015 година. Тогава, използвайки много по-голяма енергия, колайдерът ще предложи на специалистите възможността да станат свидетели на редки събития – например да видят раждането на божествената частица или т.нар. Хигс бозон.

Силата на мисълта и желанието за прогрес бележат 2012 година. След дългогодишни изследвания и различни програми, струващи милиарди долари, учените от НАСА се сдобиха с радиоуправляем модел... на Марс!

Озовал се на Червената планета, „Любопитко” (от англ. Curiosity), както го кръстиха учените, веднага започна да изпраща ценни фото и видео материали, както и всякакви данни за мистериозната планета.

Въодушевени от резултатите, учените решиха да изпратят и компания на „Любопитко”, но това ще стане едва през 2020 година. С тези три научни пробива като че ли годината изглежда пълна от съдържание за човечеството. Защото в сивия кръговрат на финансите и политиката светът не може да бъде учуден или крайно изненадан.

Дългоочакваните избори за президент в САЩ се състояха без особена изненада. Набиращият популярност Барак Обама срази с лекота противника си Мит Ромни. "Най-доброто за САЩ тепърва предстои", каза в речта си Обама. "Защитихме съюза си и продължаваме напред благодарение на всички вас. Демокрацията в една 300-а милионна държава може да бъде нещо шумно и объркано. Но не забравяйте, че в този момент на хиляди километри оттук има хора, които рискуват живота си само за правото да критикуват тези, с които не са съгласни".

Тами Болдуин от Демократическата партия спечели изборите за сенатор от щата Уисконсин и стана първият в историята на САЩ сенатор с открита хомосексуална ориентация. "Не се кандидатирах, за да направя нещо историческо. Направих го заради разликата в живота на семействата, опитващи се да намерят работа и да си плащат сметките", заяви тя в победната нощ.

По този начин американците отново имат исторически с какво да запомнят вота след миналите избори, когато се сдобиха с чернокож президент.

С нов президент осъмна и Франция. И то социалист за първи път от 1995 година. Французите предпочетоха капитана на кораба, който да ги изведе от кризата, да е социалист, гръмна пресата.

И така на балотажа Франсоа Оланд победи модерния Саркози, който беше освиркан от собствените си привърженици. И понеже французите си падат по пикантериите, първата дама на Елисейския дворец стана Валери Трирвильор, с която Оланд живее на семейни начала.

Не така леко преминават реформите в Северна Африка и Близкия изток. В седемдневните сражения в Ивицата Газа отново загинаха десетки и се стигна до патова ситуация.

Решението на този проблем вече десетки години остава неизвестно. Арабската пролет не даде очакваните плодове. За съжаление не може да се каже, че е постигнат сериозен напредък към европейския демократичен модел нито в Либия, нито в Египет, нито в Тунис.

Поривът за промяна направо удари на камък в авторитарните Саудитска Арабия, Кувейт и Бахрейн. А войната по улиците на Сирия продължава.

Жертвите вече са хиляди, но никой не се осмелява още да нарече конфликта „гражданска война” или дори „религиозна война”. Положението обаче е точно такова, умиротворителната мисия на Съвета за сигурност на ООН начело с Кофи Анан се провали, а Турция не получи поисканата международна помощ, за да се справи с вълната от бежанци от Сирия.

Какъвто и да е изходът от тази криза, със сигурност ще бъде окъпан в още кръв.

Кръвта на невинни беше пролята необяснимо дори в бастиона на демокрацията САЩ. Тази година стрелбата в училища и обществени места отново взе своите жертви. И колкото и необясними да са тези инциденти, те вече стават типични за Съединените щати.

12 души загинаха, след като мъж откри стрелба в претъпкано кино на премиерата на филма за добрия герой Батман "Черният рицар: Възраждането" в предградие на Денвър, Колорадо. Ранените са повече от 30.

Но истински потресен светът осъмна с новината за стрелба в началното училище „Санди Хук” в Кънектикът. Застреляни са 20 деца на 6 и 7 години. 20-годишният нападател е Адам Ланза, а майка му е възпитателка в училището. Загиват и 7 възрастни. Майката на убиеца е сред тях.

И природата взе своите жертви. Източното крайбрежие на Съединените щати беше опустошено от урагана Санди. Жертви на бурята станаха 30 души, а един от най-засегнатите градове е Ню Йорк и кварталите Манханън и Куинс.

Щетите са за милиони, а уникалността на стихията учените обясниха с няколко метеорологични фактора, които рядко съвпадат. Един от тях е невиждано ниското атмосферно налягане от 946 хектопаскала в окото на бурята. Вторият феномен е пълнолунието, предизвикващо големи приливи в района, които увеличиха риска от наводнения. Третият феномен беше, че Санди се "сблъска" със студен фронт, идващ от север. Възстановяването след супербурята продължава.

2012 година ни лиши и от някои изключителни личности. Рей Бредбъри, Уитни Хюстън, Гор Видал, Дона Съмър си отидоха завинаги от този свят.

Роди се обаче нова звезда. Кореецът Псай постави на колене макарена и ламбада с измисления от него танц, имитиращ яздене на кон. Клипът, пуснат в интернет, побърка света и за кратко време хитът, изпълнен на корейски, стана най-гледаното видео в световната мрежа с над 1 милиард гледания.

И въпреки споровете за стойността на изпълнението хората ще запомнят пълничкия Псай с костюм и смешното поклащане на краката.

По този обикновен начин си отива и 2012 година. Годината, която ще се запомни с още нещо. Въпреки сигурните прогнози на маите, светът не свърши на 21 декември. Просто навлизал в нова ера. Дано е по-добра.

Източник dnes.bg


Българинът спря да купува нови електроуреди




Българите са задържали 2,5 милиарда лева в неизвършени покупки.
„Българите са задържали 2,5 милиарда лева в неизвършени покупки.” Това заяви за Dnes.bg икономистът Георги Стоев. Хората са харчили по-малко по Коледа, но ще похарчат повече пари по Нова година.


Изчисленията сочат, че българинът се е лишил от покупките на нови електроуреди, телевизори и климатици. Спестява повече, като влага парите си в банкови депозити. Теглим кредити все по-рядко. От 2008 година досега 430 хиляди души са загубили работата си.

„Тази година видяхме един значителен процент от дохода, който се превърна в депозите, вместо да отиде в покупки, тъй като хората очакват едни несигурни времена, те не са убедени в бъдещето и че ще запазят работното си място”, заяви още Георги Стоев. По думите му хората са започнали да харчат повече, но с много по-бавни темпове от преди четири години.

„По-предпазливите домакинства спестяват повече, влагат в банки и спестяват в джоба, искат да имат пари за черни дни.”, твърди още Стоев.

Сега хората се готвят да посрещнат новите размери на местните данъци. Само в Пловдив различните налози скачат с от 5 до 30%.

„Това означава, че хората ще видят увеличени разходи през пролетта, така много от тях ще прибегнат до свиване на потреблението, за да може да си посрещнат данъчните задължения, защото знаете - това са данъци върху имотите, такса смет и данъци върху автомобилите”, смята Георги Стоев. Българите са на последно място сред европейците в класацията за пазаруване по интернет и използване на кредитни карти, каза още икономистът.

Източник dnes.bg


петък, 28 декември 2012 г.

Липсата на реформи задуши пазара на труда през 2012 г.




равнище на безработицата
Изминаващата 2012 година не донесе нищо добро на пазара на труда, или поне това сочат статистическите данни за равнището на безработицата, за свободните работни места, за броя на наетите и освободените, за нивото на доходите в различни икономически сфери.


И през тази година най-големите страхове на българите бяха свързани с невъзможността да намерят работа и с опасността да бъдат освободени. Темата за ниските доходи, които се топят, заради нарастващите цени на стоки и услуги, също е на дневен ред.

Като цяло 2012-а година ще се запомни с тоталната безпомощност на държавата да проведе активни политики, които да въздействат положително на пазара на труда без традиционните обяснения за отражението на световната криза у нас. Нито европейските средства, които се харчеха за заетост, нито мерките на социалното министерство и субсидираната заетост, оказаха положителен ефект върху задушаващия се трудов пазар през годината.

Общата картина

Фактите са красноречиви – през настоящата 2012 година около 100 хиляди души са загубили работата си. За последните четири години над 400 хиляди работни места са закрити, а през 2013 година се очаква още около 200 хиляди души да изгубят работата си. Опасенията идват от това, че към момента все още работят предприятия, които агонизират и работещите в тях около 200 хиляди души, всеки момент могат да бъдат освободени.

Безработицата продължи да расте

През 2012 година броят на безработните продължи да се увеличава, като за първи път през тази година сезонната заетост не оказа положително влияние за стопяването на безработните. Въпреки мерките само за една година безработните са нараснали с повече от един процент. По данни на Агенция по заетостта през ноември тази година те са били 11,3%, а за същия период на миналата година - 10%.

Реалната безработица в страната (включват се нерегистрираните в бюрата по труда, бел. ред.) през годината вече е около 20%, докато през миналата беше 18%.

Изключително тежък проблем се оказва нарастващата младежка безработица. От Агенция по заетостта отчетоха бум на младежката безработица още в началото на годината. По данни на държавната агенция липсата на заетост сред младите е малко над 20%, докато според Евростат тя надминава 30 на сто. Половината от младите хора на възраст до 29 години нито учат, нито работят.

А повечето свободни работни места в страната са концентрирани в сектори, изискващи ниска квалификация и предлагащи ниско заплащане, което ги прави неатрактивни.

Към края на годината са вакантни около 16 хиляди работни места, към които липсва интерес. Според експерти и представители на бизнеса високата младежка безработица в България не се дължи само на кризата, а произтича от липсата на реформи на пазара на труда. Тежките регулации на трудовия пазар, липсата на проекти и инвестиции, които да поемат безработните като цяло, са в основата на безработицата.

Засилва се и негативната тенденция на увеличаващия се брой обезкуражени, които не търсят работа години наред, отчаяни от неуспешните опити за това, или от условията, които работодателите предлагат.

Битката за работните места се изостри

През изтичащата година заетостта в България продължи да намалява драматично и то не само в частния сектор, но и стотици хора от държавни предприятия загубиха работата сизаради липса на поръчки и фалити на предприятия.

През последните месеци от годината сериозно социално напрежение имаше в няколко големи предприятия, свързани със съкращения и неизплащане на възнаграждения. След ОЦК-Кърджали подобни проблеми възникнаха във ВМЗ-Сопот и завод Арсенал.

България е държавата от ЕС с най-силен спад на заетостта, показаха данните на европейската статистика, която ни постави на първо място в Европейския съюз по спад на заетостта през второто тримесечие.

Доходите – изядени от инфлацията

Дебатът за доходите беше изместен от темата за липсващите работни места, въпреки че ръстът на инфлацията „изяде“ замръзналите възнаграждения. Бизнесът обаче мълчи, защото е добре известно е, че при икономическа криза заплатите на тези, които остават на работа, обикновено се запазват непроменени дълъг период от време, или се понижават.

А иначе доходите, които държавата регулира, като минималната работна заплата, пенсиите и социалните плащания, донесоха ново разочарование. За първи пътпрез тази година обезщетението за майчинството остава под прага на бедност у нас.


Пенсиите бяха символично увеличени, а споровете за повишаването на минималното възнаграждение на 310 лева отново предизвикаха разнопосочни коментари. В крайна сметка и по този показател България остана на опашката в Европейския съюз, ни показа Евростат.

Евросредствата - неуспешен опит за раздвижване на трудовия пазар

През годината бяха разкрити нови схеми по програмата за човешките ресурси, беше засилена рекламната кампания на програмата и сред работодатели, и сред кандидати, но ефектът остана почти незабележим.

Трябват ни постоянни работни места, алармираха работодатели и изразиха опасение, че държавата набляга на европейските програми за заетост и разчита на еврофондовете за разкриването на работни места. А създаването им не се постига само с парите от фондовете. Истината е, че оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” и проектите на социалното министерство осигуряват временни работни места, при това за нискоквалифициран труд. А тези проекти по никакъв начин няма да укрепят пазара на труда.

По европроекти се финансират предимно обучения за шофьори, административен персонал или за придобиване на персонални езикови умения, които няма как да осигурят устойчивото и конкурентоспособно развитие на икономиката. Би следвало да се гледа на евросредствата като на надграждане на това, което държавата прави за развитието на пазара на труда, а не да бъдат основен източник, който да регулира пазара.


Необходима е спешна държавна намеса на пазара на труда и прилагане на активни политики, които да дават реални резултати, а не да се разчита единствено на еврофинансирането, което очевидно и догодина няма да се случи, тъй като заложените средства по националния план за заетостта са точно колкото и през миналата година, а обхванатите от него лица – по-малко.

Заради неефективното трудово законодателство продължават и проблемите при наемането на хора на срочни договори и договори на непълен работен ден, както и ангажирането на хора в специфични ниши на пазара на труда.

И в контекста на трудовите ругулации и опитите за раздвижване чрез европрограмите се откроиха и първите феномени на пазара на труда у нас.

Феномените на пазара на труда

Експертите са категорични, че трябва да се гледа отвъд кризата, когато структурата на трудовия пазар вече ще е съвсем различна заради появата на няколко феномена, които се открояват още отсега. А именно - увеличаването на така наречените „работещи бедни“ и на хората, които не желаят да се трудят за ниски доходи.

Беше регистрирано и увеличение на неактивните лица на трудовия пазар - тези, които не търсят работа и не се регистрират в бюрата по труда.

Беше отчетено и нарастването на огромната пропаст между реалната нужда на бизнеса от работна ръка и кандидатите за работа. Често разминаването идва от несъответствието между търсените критерии и квалификацията на свободната работна ръка.

Тенденцията ще остави цели отрасли без подготвени кадри до няколко години. Повечето от квалификацираните специалисти, които в момента заемат ключови длъжности, са в предпенсионна възраст, а се усеща липсата от качествени кадри, които да ги заменят, показа пъзарът.

Успоредно с това се наблюдава увеличение на неграмотността на младите хора. А ниското образование предполага и липсата на мотивация за висока квалификация и трудова реализация. Очертава се сериозен “глад” за квалифицирани кадри до няколко години, което ще бъде една от най-отчетливите тенденции на пазара на труда през следващото десетилетие.

Без ентусиазъм за 2013 година

Картината на пазара на труда за следващата година не е оптимистична, а и не очертава кардинални промени. Тревожно е, че не само бизнесът, но и управляващите съобщават за възможността още хора да изгубят работните си места. Безработните ще се увеличават, включително и при младежите.

Очаква се и нарастване на обезкуражените, които са продължително безработни и отчаяни да търсят работа. Пазарът на труда у нас ще затъва и заради очакването към безработните да се влеят и много съкратени през 2011 и 2012 година, тези чиито периоди на получаване на обезщетения за безработица изтичат.

И бизнесът, и управляващите са наясно, че страхът от безработицата, който беляза миналата година, се засили през настоящата, а за следващата 2013 година се очертава нова негативна тенденция - почти нулевите очаквания за разкриване на нови работни места, които да компенсират растящия брой на закриваните.

Източник investor.bg


Пирова ли е победата, господин главен прокурор?




След избора на Сотир Цацаров за главен прокурор обаче не чухме поздравления.
След избори винаги има поздравления – лицемерни, с половин уста, рядко искрени, но винаги ги има – просто бон тон. След избора на Сотир Цацаров за главен прокурор обаче не чухме поздравления.


Те бяха изместени от смут, неразбиране, възклицанията на журналистите и въпросите без отговори. Висшият съдебен съвет излъчи своя избор за обвинител номер едно при спорна процедура, която несъмнено хвърли тъмна сянка върху личността на Цацаров. Не че около нея вече нямаше твърде много сенки.

Изслушването на тримата кандидати за главен прокурор – Сотир Цацаров, Галина Тонева и Борислав Сарафов продължи почти 11 часа. Безспорен рекордьор беше Галина Тонева – тя представя концепцията си и отговаря на въпроси почти три часа и половина. Странно стечение на обстоятелствата – за Тонева имаше най-малко постъпили въпроси, срещу нея нямаше сигнали. Всички очаквания бяха, че нейното изслушване ще продължи най-кратко.

Второ странно стечение на обстоятелствата – изслушването на Сотир Цацаров продължи най-кратко, а за него имаше най-много постъпили въпроси, имаше и сигнали. Краткото изслушване на Цацаров обаче беше компенсирано времево от дългите ласкави изказвания на Ясен Тодоров от етичната комисия към ВСС.

Още преди изслушването да започне по същество, Тодоров представи становищата на етичната комисия за тримата кандидати. Силно впечатление направи, че той отдели много повече време на “моралните и етични“ качества на Цацаров, а по адрес на Тонева и Сарафов беше доста по-лаконичен.

Интересно беше и поведението на членовете на ВСС при изслушването на новия обвинител номер едно. Те приемаха крайно уклончивите му отговори, които де факто не даваха обяснение на нито един въпрос по същество.

Сотир Цацаров често започваше изреченията с уточнения, че сега не може да вземе отношение по въпроса, посъветва ни да научим за масонството от книгите и сравни масонските ложи с ловни дружинки.

Най-странно е, че само Калин Калпакчиев не прие това поведение, само той измъкна отговор по същество, и то на доста щекотлив въпрос. Защото Сотир Цацаров призна, че е чел делото на бившата съдийка от Софийски градски съд Мирослава Тодорова, което тя заведе срещу вътрешния министър Цветан Цветанов, въпреки че не е било разпределено в неговия съд. Случаят се гледаше в Районния съд в Пловдив, а Цацаров е шеф на Окръжния.

Той не даде смислено обяснение защо го е направил, само смотолеви, че нямало законово основание да не го прави и допълни, че и друг път бил чел дела, които не са разпредени в неговия съд. Ха, то не било единичен случай, било му практика.

Горчивият вкус, който остави изслушването на кандидатите, беше затвърден по време на “дискусията“ на членовете на ВСС. Тя обаче заприлича по-скоро на съдебно дело от типа “Всички срещу Калин Калпакчиев“, прекъсвано от време на време от речи на тема “всички кандидати са прекрасни“ и странни лирични отклонения за ангелите и учителя Дънов. Безсмислеността на въпросната “дискусия“ беше най-добре прозряна от председателя на ВКС Лазар Груев, който призова ВСС да избере нов главен прокурор преди настъпването на новия ден.

Самият вот обаче оправда най-лошите очаквания. На гласуване беше подложен само Сотир Цацаров, останалите двама кандидати не разбраха колко подкрепа имат. Сотир Цацаров беше избран с 18 гласа “за“, 3 “въздържал се“ и 3 “против“.

Възниква обаче следният въпрос – как правосъдният министър Диана Ковачева реши да прекрати избора, след като Цацаров събра мнозинство. Как тя можеше да знае дали Тонева или Сарафов нямаше да съберат по 21 гласа “за“ например?

В това се състоеше цялото безумие на електронното гласуване – кандидатите се гласуваха един по един и реално членовете на ВСС можеха да гласуват “за“ абсолютно всеки от тях. Все едно на парламентарни избори единият ден да се гласува за една партия, резултатите да се обявяват, на другия ден за друга, а вие да можете да пускате бюлетина за всяка една.

Лазар Груев на няколко пъти предупреждаваше, че това на практика не е вот.

След като ВСС избра Цацаров дойде ред на пресконференцията. Традиционно след вот журналистите започват въпросите си към победителите с “Честито“ - бонтон. Този път никой не го направи. Другите двама кандидатите за поста – Сарафов и Тонева, също пропуснаха да честитят, поне публично, новия пост на Цацаров. Пловдивският съдия също не изглеждаше да се чувства победител.

Победа може да има, когато има състезание, не странна процедура, хвърляща сенки и даваща два пъти повече въпроси, отколкото отговори. Победа има, когато победителят не е ясен месеци по-рано. Всичко друго е пирова победа, която не заслужава аплодисменти, не заслужава дори едно “честито“.

Президентът Росен Плевнелиев пък подписа указа за назначаването му на 21 декември около 18 часа. Победителите не ги назначават след работно време в последния работен ден преди Коледа.

Сотир Цацаров си тръгна с горчив вкус от полето на пировата си победа. А всички, които следяхме избора, си тръгнахме със застинали усмивки от черните шегички, които си разменяхме цял ден. Защото след 11 часа гледане на едно нагласено състезание репликата “Колко още ще чакаме Цацаров да стане главен прокурор?“ вече не е смешна.

Източник dnes.bg


Путин подписа закона "Анти-Магнитски"




Руският президент Владимир Путин
Руският президент Владимир Путин подписа федералния закон "За мерките за въздействие върху лица, замесени в нарушения на основните човешки права и свободи и на правата и свободите на гражданите на Руската федерация“, съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на пресслужбата на Кремъл. Законът е известен още като "Закон "Дима Яковлев" или "Закон "Анти-Магнитски". Законът влиза в сила от 1 януари 2013 г.


Путин подписа и указ "За някои мерки по изпълнение на държавната политика в сферата на защитата на децата сираци и на децата, останали без родителско попечителство". Дима Яковлев е момченце на година и половина, осиновено от американско семейство и загинало заради безотговорното поведение на приемния му баща.

Новият закон бе приет като реакция на приетия в САЩ "Закон Магнитски", с който се въвеждат визови и финансови ограничения за лицата, взели решение да забранят излизането от страната и замразяването на активи на граждани на Русия с аргумента, че са замесени в нарушения на човешки права.

Като допълнителни мерки от руска страна вече бе въведена временна забрана за дейността на неправителствени организации, занимаващи се с политическа дейност със средства, отпуснати от САЩ. Освен това се забранява на граждани на САЩ, извършили престъпления срещу руски граждани или произнесли необосновани и несправедливи присъди спрямо руски граждани, или занимавали се с необосновани юридически действия срещу руски граждани, да влизат на територията на Русия.

От текста на подписания от президента Путин закон се подразбира, че на хората, обявени за "персона нон грата" ще бъдат блокирани средства и активи в Русия и се прекратява дейността на техни юридически лица и представители в управителни съвети на компании.

Списъкът на гражданите на САЩ, на които е забранен достъп до руска територия, ще се поддържа от руското външно министерство.

В допълнение към закона "Дима Яковлев" Съветът на федерацията прие и постановление "За мерките за усъвършенстване на механизма за осиновяване на деца, граждани на Руската федерация", посочва ИТАР-ТАСС.

Постановлението на практика забранява на граждани на САЩ да осиновяват русначета.

Междувременно съдът в московския район Тверской оправда бившия заместник-директор на следствения изолатор "Бутирка" Дмитрий Кратов. Той бе обвинен в престъпна небрежност, довела до смъртта на адвоката Сергей Магнитски, консултант на инвестиционния фонд "Хермитидж кепитъл", предаде ИТАР-ТАСС.

Адвокатът почина през ноември 2009 г., след като лежа месеци зад решетките. Според негови колеги смъртта му е настъпила при полицейски тормоз от хора, които той е обвинил във финансови измами и злоупотреба с 230 милиона долара държавни средства. Руски медии писаха, че Магнитски не е получил адекватно лечение в изолатора на следствието.

Съдът взе решението с оглед позицията на прокуратурата, настоявала по време на процеса Кратов да бъде оправдан, тъй като в деянията му няма състав на престъпление. Представители на роднините на Магнитски пък отправиха молба делото да бъде върнато за доразследване.

Източник dnes.bg


Киро Киров: След отвличането вечно внимавам къде ходя, какво правя




Всички отвлечени са загубили много, заяви бизнесменът Киро Киров, който стана една от жертвите на „Наглите” и впоследствие беше освободен срещу откуп.


Днес е поклонението пред паметта на друга от жертвите на групата Камелия Бончева. Съпругата на бившия президент на "Литекс" Ангел Бончев, който също бе отвлечено от „Наглите“, почина в сряда след тежка борба с рака.

„Ето сега жертва е Камелия, която според мен отключи болестта си от стреса, който преживя. 52 дни докато Ангел Бончев беше държан в плен, след това тя е била 21 дни задържана и това вероятно е отключило тази болест, която не можа да бъде излекувана”, каза Киров пред TV7.

По думите му с течение на времето стресът от преживяното намалява, но никога не може да бъде забравен. Успокоение не е настъпило. Аз вечно внимавам къде ходя, какво правя, с кого се срещам, какво говоря, сподели той.

Камелия Бончева беше отвлечена на 9 юли 2008 г. минути след като предаде откупа за съпруга си от 395 200 евро. За да бъде освободена, Ангел Бончев дари близо 160 000 евро на фондация за борба с рака. Впоследствие семейството заведе гражданско дело за възстановяване на парите, дарени на „Утре за всеки“.

В средата на април Софийският градски съд реши, че фондацията трябва да им върне парите, тъй като лечението на Камелия Бончева в чужбина е глътнало последните им спестявания.

Макар по документи неправителствената организация да подпомага жените с коварното заболяване, вместо за рехабилитационен център дарението на семейство Бончеви е послужило за изграждане на луксозен СПА комплекс.
Киров заяви, че случилото се с Камелия Бончева е невероятен прецедент.

„Някой, който носи откупа, за да го предаде, да бъде самият той отвлечен, освободеният да трябва да събира пари за новоотвлечения. И как е възможно, след като всичкото това се прави уж пред погледа на полицията по онова време, как е действала тази полиция, как е изпуснала, как не е могла да проследи къде карат новоотвлечения”, попита бизнесменът.

Той посочи, че не намира отговор как това е било възможно. "Но ние, като общество, много често протестираме за това, че полицията неадекватно реагира, не намира похитители, грабители, крадци, убийци и т.н. След това, когато полицията хване някого, реакцията на обществото е: Да, ама той беше хванат грубо, къде са правата на човека? Това са неща несъвместими. В края на краищата, тези, които извършват арестите, те са обучени за силово арестуване. Естествено, грубости не трябва да има, но как може без сила да бъде задържан някой", коментира Киро Киров.

По думите му шокиращо е, че малко хора от бандата са получили ефективни присъди предвид мащаба на извършените действия.

През април тази година „Наглите” бяха осъдени на общо 444 години затвор за 12 доказани отвличания, сред които и това на семейство Бончеви. Софийският градски съд призна за виновни Ивайло Евтимов – Йожи, Прокопи Прокопиев – Културиста, Даниел Димитров – Релето и Любомир Димитров – Гребеца. Павел Петков – Прасето, Цветозар Славчев – Църо и братята Радослав и Митко Лебешковски се оказаха невинни по обвиненията.

“Моето вътрешно усещане и мнение е, че това е била една организирана група, която е от повече хора, която действа добре и е много добре обучена. По начина, по който тя отвлича хората, по начина, по който действа - съвсем без да се притеснява от външните фактори, по начина, по който говорят, докато си затворен там, в едно помещение… Внимавай какво ще се случи, като излезеш, тъй като ние имаме връзки навсякъде и ние знаем абсолютно всичко какво се случва и как се случва след това”, разказа той.

Киров уточни, че не се е опитвал да си върне парите, платени за неговия откуп, защото не мисли, че това е възможно.

Източник dnes.bg


четвъртък, 27 декември 2012 г.

Експертен кабинет ще управлява България след изборите, обяви Лютви Местан




Експертен кабинет ще управлява България след изборите, обяви Лютви Местан
След предстоящите парламентарни избори България ще се управлява от експертен кабинет и ДПС ще положи всички усилия, за да участва в това управление. Това заяви заместник- председателят на движението Лютви Местан по време на възпоменателен митинг за жертвите от възродителния процес в село Могиляне, община Кирково, цитиран от БНР.


Местан посочи, че основната политическа задача на ДПС през следващата година е намирането на алтернатива на ГЕРБ и участието в ново управление на страната. През последните четири години основните демократични достижения на страната са дискредитирани и за това е необходим нов формат за участие във властта, управление с нова философия, което да върне България в руслото на демократичното европейско развитие, каза Местан.

В същото време ГЕРБ обвини ДПС че използва възпоменателните митинги за жертвите от възродителния процес за провеждане на предизборна агитация. По време на митинга в село Могиляне група на ГЕРБ, водена от народния представител Цвета Караянчева положиха цветя пред паметника на жертвите. "Този ден е за памет пред загиналите и за това, че събитията от Възродителния процес никога няма да се повторят, а не за водене на агитация", каза Цвета Караянчева.

Лютви Местан отговори, че освен отдаване на почит е необходимо и провеждането на активна политика за защита правата и свободите на гражданите на България и затова към присъстващите са отправени политически послания.

Източник dnes.bg


Пътищата са проходими при зимни условия




Пътищата са проходими при зимни условия
Републиканските пътища са проходими при зимни условия, съобщават от АПИ.

Температурите са в интервала от -7 С° до 11С°.


Времето над страната е предимно ясно,на места с разкъсана облачност.

Слаб вятър духа в областите Варна, района на Владая и Златната рибка, Леденика

Пътните настилки: преобладаващо сухи, на места мокри, заснежени, заледени, почистени и обработени.

Намалена видимост поради мъгла:

- до 50м. - в районите на Средец, района на Северна дъга, Костинброд.

- до 100 м - в районите на: Бургас, Свиленград

- до 150 м - в районите на: Кюстендил, Пловдив, Севлиево

- Състояние на автомагистралите:

- AМ „Тракия": Пътната настилка суха, на места мокра.

- АМ „Хемус": Пътна настилка суха, на места мокра.

- АМ „Марица": Пътна настилка суха, на места мокра.

- АМ „Люлин": Пътна настилка суха, на места мокра.

Състояние на проходите:

- „Златишки" - затворен за всички МПС;

- „Върбишки"- затворен за всички МПС;

- „Троянски" - затворен за всички МПС;

- „Айтоски" - отворен за всички МПС;

- „Ришки" - отворен за всички МПС;

- „Рожен" - отворен за всички МПС;

- „Републиката"- отворен за всички МПС;

- „Котленски"- отворен за всички МПС;

- „Превала", „Пампорово", „Рожен", „Печинско" - отворени за всички МПС;

- „Предела" - отворен за всички МПС;

- „Твърдишки" - забранено движението на товарни МПС над 10т.;

- „Дюлински"-затворен за движение на товарни МПС над 10т..Обходен маршрут: път I-9 Варна-Обзор-Слънчев бряг";

- „Вратник" - забранено е движението на МПС над 3,5 т. а за МПС до 3,5 т. - задължително с вериги;

- „Шипка" - забранено е движението на МПС над 10 т. - срок до 31.03.2013 г.;

- „Петрохан" - забранено е движението на МПС над 10 т.;

Съгласно заповед №РД-11-1616/19.12.2012г. се спира движението на превозни средства с тегло над 10 тона по Републиканската пътна мрежа на територията на цялата страна за:

28.12.2012г. - петък от 16 часа до 22 часа

01.01.2013г. - вторник от 12 часа до 22 часа

Източник news.bg


Топло време за сезона ни очаква днес




Топло време за сезона ни очаква днес
Почти пролетни температури се очакват днес, става ясно от прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН.


Облачността над страната ще бъде променлива и след обяд на отделни места, главно в северозападните райони ще превали слаб дъжд.

Преди обяд в равнините видимостта ще бъде намалена от мъгла, като подобрение ще настъпи около обяд. Вятърът ще се ориентира от запад и в Дунавската равнина временно ще се усили до умерен. Максимални температури между ще са между 7° и 12°, в София - около 8°.

Атмосферното налягане е близко до средното за месеца - слабо ще се понижи.

Над планините ще има променлива облачност. Вятърът ще се ориентира от запад и ще отслабне до умерен. Температурите ще се понижат и максималната на височина 1200 метра ще е около 8°, на 2000 метра - около 2°.

Над Черноморието ще има променлива облачност. Максимални температури ще са 10°-12°. Температурата на морската вода е 6°-8°. Вълнението на морето ще бъде 1-2 бала.

В петък облачността ще е разкъсана до слънчево време, по-късно през деня ще се увеличи. Минималните температури ще са от минус 4° в северозападните райони до 5-6 в югоизточните; максималните също ще са в широк интервал - от 2 до 12°. През нощта от североизток с усилване на вятъра ще започне да нахлува студен въздух.

На места ще превали слабо дъжд и сняг. В събота ще превалява сняг, в южните равнинни райони и по Черноморието - дъжд и сняг, но от север преваляванията ще спират, а облачността ще се разкъсва. Ще духа умерен, в Източна България - силен вятър от североизток, който още през нощта ще отслабне и ще стихне. Температурите ще се понижат, по-чувствително дневните.

В неделя и понеделник ще е предимно слънчево, но сравнително студено. В новогодишната нощ ще преобладава ясно и тихо време, температурите около полунощ ще са между минус 5 и 0°.

Много слънчеви часове ще има и през първите дни на Новата година.

Източник news.bg


сряда, 26 декември 2012 г.

Борисов – по-неуверен, по-нерешителен, по-плашлив




личността на премиера
Дни преди края на 2012-та год. социолози коментираха в сутрешния блок на Нова Телевизия изминалата политическа година, като се съсредоточиха най-вече върху личността на премиера.


Социолозите Мира Радева и Андрей Райчев заедно с политолога Евгени Дайнов се обединиха в мнението си, че Бойко Борисов е изгубил сериозна част от своята увереност и категоричност.

„Според мен Борисов загуби увереност, по-рано при всеки завой даваше ясна позиция", посочи Андрей Райчев. Подобно поведение той видя и в цялата партия ГЕРБ. Особено „дразнещо" според него е колебливото и променящо се отношение на управляващите по въпроси като строежа на АЕЦ „Белене" или забраната за тютюнопушене у нас.

Подобна несигурна позиция Евгени Дайнов обясни със стремежа на ГЕРБ и по-конкретно на премиера Борисов да се хареса на всички. „Борисов и управляващите отчаяно искат да се харесат на всички, което ще им струва изборите", убеден бе политологът. „Опитът да се харесаш на всички води до бездействие, до неуправление", отбеляза още той, определяйки Борисов за „по-плашлив и неуверен от средното за страната".

Далеч по-мека, но също „загрижена" за изгубената решителност на премиера беше и социоложката Мира Радева. Според нея доскоро огромното предимство на Борисов са били неговите искреност и спонтанност, които по думите й са били присъщи и за характера на Стефан Софиянски. „Стефан Софиянски, който сега няма шанс в политически живот, можеше да бъде преизбиран, ако не се беше сам отказал", изтъкна Радева.

Коментирайки още настоящия премиер, тя го посъветва да се опита да намери вярната линия за себе си и да си върне онази категоричност и решителност, която е излъчвал в началото на мандата си.

Що се отнася до предстоящите парламентарни избори, Мира Радева прогнозира, че те ще се решат от т. нар. „плаващ електорат" и електорална периферия, която все още не е взела решение за кого да даде гласа си. „Виждаме изключителна изтощеност от политическия спектър", посочи тя, давайки за пример класическата десница.

По думите й ни очаква много напрегната и нервна година, а самият вот ще изненада, но на този етап не се ангажира с прогноза какво точно ще е тя.

„Нито БСП, нито ГЕРБ ще вземат достатъчно много, за да управляват страната", каза от своя страна Андрей Райчев, прогнозирайки бъдеща коалиция след парламентарните избори.

Източник news.bg


От днес ни информират за референдума на 25 януари 2013




От днес ни информират за референдума на 25 януари 2013
Днес се открива информационната кампания за националния референдум с въпрос: "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?". Кампанията ще завърши в 24.00 часа на 25 януари 2013-а.


Кампанията се организира от Инициативния комитет и от 76-те народни представители, поискали провеждането на референдума, както и от инициативните комитети, регистрирани в Централната избирателна комисия като застъпници на алтернативната позиция.

По време на кампанията участниците в нея могат да бъдат подпомагани и от други гласоподаватели, който не са членове на инициативните комитети, които да участват в организираните прояви и в различните форми на агитация.

Забранява се поставянето на агитационни материали на 27 януари 2013 г. и до края на гласуването в изборните помещения, както и на разстояние, по-малко от 50 метра от входа на сградата, в която е изборното помещение.

Гласуването на 27 януари 2013 г. ще се осъществява на територията на България, включително в дипломатическите и консулските представителства на страната, както и на плавателните съдове, плаващи под българско знаме.

Българските граждани в чужбина ще участват в референдума за развитие на ядрената енергетика в България, гласувайки в посолствата и в консулствата /без почетните консулства/.

От 1878 година до днес управляващите в България единайсет пъти са обмисляли да питат народа по държавни и общински въпроси, но реално произведените национални допитвания са само три, сочи справка на редакцията "Справочна информация" в БТА.

Първото предложение за референдум е направено през 1878 г. от Драган Цанков - лидер на Либералната партия - за формата на управление. Референдумът не се е състоял, защото въпросът е бил решен с Берлинския договор /1 юли 1878/ и с приемането на Търновската конституция /16 април 1879/.

Следващото искане за референдум е от 1908 г. - дали България да стане княжество, васално на Турция. Допитването не се е състояло, тъй като с обявяването на Независимостта /1908 г./ въпросът е автоматично решен.

През 1909 г. Народното събрание приема "Закон за допитване до народа по общински работи". Според закона някои решения на общинските съвети, преди да бъдат изпълнени, трябва да се подлагат на одобрение от народа.
Референдуми по общинските работи са произвеждани от 1909 г. до 1934 г., когато законът е отменен.

През 1914 г. е направено предложение за референдум дали България да участва в Европейската война и на чия страна. Допитването не се е състояло, защото са се противопоставили Александър Стамболийски, Драган Цанков и някои други лидери на партии.

На 19 ноември 1922 г. се произвежда референдум по Закона за допитване до народа за виновността на министрите от кабинетите на Иван Евстратиев Гешов /16 март 1911 г. - 1 юни 1913 г./, на д-р Стоян Данев /1 юни - 4 юли 1913 г./ и на Александър Малинов /21 юни - 18 октомври 1918 г./ за обявените и водени войни и за последвалите ги национални катастрофи през 1913 г. и 1918 година. Допитването се извършва чрез гласуване с два вида бюлетини - черни, с които ще се гласува за "невиновен", и бели - за "виновен". Ако резултатът от гласуването е мнозинство за "виновни", министрите от трите кабинета се съдят от Държавен съд. Бялата бюлетина съдържа имената на 22-ма бивши министри. Законът за референдума утвърждава Постановление на Министерския съвет от 24 септември 1922 г. за арестуване на министрите от кабинетите на Стоян Данев и на Александър Малинов и за налагане на възбрана върху имуществото им. Така още на 26 септември 1922 г. министрите от кабинетите, управлявали България през 1912-1913г. и 1918 г., са арестувани, преди да бъдат обвинени.

Допитването за виновността им е направено на 19 ноември 1922 г. И мнозинството ги обявява за виновни. На 13 февруари 1923 г. е обнародван Закон за съдене на министрите от правителствата на на Иван Евстр. Гешов, на д-р Стоян Данев и на Александър Малинов. През март 1923 г. на основание на допитването те са предадени на Държавен съд. След преврата, организиран на 9 юни 1923 г. от Народния сговор и Военния съюз, с който е свалено правителството на Александър Стамболийски, министрите са пуснати на свобода, преди да им бъде връчен обвинителен акт.

През 1941 г. е имало предложение за референдум, насочен против настъплението на германския фашизъм и за неутралитет на България, който не се е състоял, тъй като срещу инициаторите му са организирани процеси и мнозина са изпратени в затворите.

След 9 септември 1944 г. възможност за местни референдуми съществува в Закона за намаляване на броя на кръчмите и ограничаване на пиянството. Според негови текстове допитване до жителите на общината за затваряне на кръчмите се извършва, когато Общинският съвет реши, или когато една трета от избирателите подпише предложение до областния директор. То може да се произведе за всички селища в общината или само на отделни населени места и се извършва по реда на закона за избиране на народни представители за обикновено Народно събрание. Ако 60 на сто от подадените гласове са за затваряне на кръчмите, счита се,че населението е решило тяхното затваряне. В този случай областният директор разпорежда по административен ред да бъдат закрити всички кръчми в общината.

На 8 септември 1946 г. се произвежда референдум въз основа на гласувания от 26-ото Народно събрание Закон за допитване до народа за премахване на монархията и провъзгласяването на Народна Република България и за свикване на VI Велико народно събрание". Проектозаконът е внесен от Министерския съвет на 25 юли 1946 г. и е приет на следващия ден единодушно на първо четене с поименно гласуване от 244 народни представители.
Референдумът за премахване на монархията е произведен на 8 септември 1946 г, като от 4 509 354 гласоподаватели в него участват 4 132 007 /91,63 на сто/. 92,72 процента от гласувалите са за република, а 4,37 на сто - за монархия. На 16 септември 1946 г. България е обявена за Народна република.

С мотив, че с референдум не може да се променя формата на държавно управление, на 22 декември 1998 г. бившият главен прокурор Иван Татарчев внася Искане до Конституционния съд за установяване на противоконституционност на закона от 1946 г., но Конституционният съд отказва да направи това.

През март 1968 г. Петото Народно събрание избира комисия за изработване на проект за Конституция на Народна република България в състав от 78 депутати под председателството на Тодор Живков. Специален пленум на ЦК на БКП одобрява основните положения в текста и излиза с предложение проектът да бъде публикуван за всенародно обсъждане.

В периода на обсъждането са направени повече от 14 000 предложения за промени в текста на конституцията. Новата редакция е одобрена от парламента на 8 май 1971 г., и е взето решение конституцията да бъде приета чрез референдум. Приет е и специален закон за произвеждане на референдума за приемане на новата конституция. В допитването участват 99,7 на сто от 6 174 635 гласоподаватели като 99,66 на сто от тях са "за" приемането на конституцията. Резултатите са обявени на 18 май 1971 г. на тържествено заседание на последната сесия на Народното събрание.

На 28 май 1991 г. Седмото Велико народно събрание /ВНС/ приема решение да се извърши на 6 юли 1991 г. народно допитване за формата на държавното управление - република или монархия. На 5 юни 1991 г. обаче ВНС се отказва от произвеждане на референдума.

Източник dnes.bg


Преглед на пресата за деня




Стандартно между 5 и 11 години децата биват експлоатирани в просия и в джебчийство
"Стандартно между 5 и 11 години децата биват експлоатирани в просия и в джебчийство", коментира пред "Новинар" Антоанета Василева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. След като навършат 11-12 години, момичетата биват експлоатирани и сексуално. "Най-тъжното е, че това са деца, които не знаят друг живот. И когато ние им помагаме, първата реакция от тяхна страна е абсолютно агресивна и негативна", обясни тя.


Под голяма снимка на първа страница "Дума" информира за шествието на бащите, облечени в костюми на Дядо Коледа, което се проведе в София вчера, навръх Деня на бащата. Организаторите обявиха, че целта им е да се привлече вниманието на обществото към проблема на много деца, които искат, но няма да могат да бъдат с бащите си по празниците, защото "режимът на лични отношения" след раздялата на родителите най-често не предвижда бащите и децата им да бъдат заедно по време на най-светлите семейни празници.

Темата за децата е продължена от "Новинар". Децата в риск, чиито родителите трайно не полагат грижи за тяхното развитие, най-често стават жертва на трафик. Това показва справка на вестника, поискана от Държавната агенция за закрила на детето. В повечето случаи става въпрос предимно за момичета от малцинствата, които биват извеждани в Западна Европа и в Гърция.

"168 часа" призовава: "Пусни SMS за деца в беда, вместо дежурни пожелания за ЧНГ". Само за Коледа българите са разменили помежду си над 15 милиона есемеса. Ако приемем, че те струват 1 лев, това прави 15 милиона лева - със сигурност достатъчно за лечението на всички деца, които ще изпаднат в беда в следващите 12 месеца, а вероятно ще остане и за купуване на животоспасяваща апаратура за детски клиники. За първи път тази година мобилните оператори не вземат ДДС и такса от есемесите, изпращани за кампанията Българската Коледа. Това е абсолютно прозрачна благотворителна инициатива - организира се вече почти 10 години - и е събрала до момента близо 20 милиона лева - реално раздадени на хиляди деца в нужда. Затова, ако си пропуснал на Коледа, пусни есемес за Нова година. Номер 1117 - вместо дежурните пожелания.

И следващата 2013 г. няма да бъде по-различна от 2012 г., защото това отново ще е година на стагнацията, цитира думите на Камен Колев, зам.-председател на Българска стопанска камара (БСК), "Дума". Причина за това ще са по-високи разходи за труд, в резултат на по-високите минимални заплати, както и по-високите осигурителни прагове и максималният осигурителен доход.

"Кабинетът иска ВСС да си покаже харчовете", пише "Труд". Така както изпълнителната власт публично обявява своите разходи, така да постъпят съдебната и законодателната власти.

Основният проблем ще си остава безработицата, която ще продължава да расте. Високата междуфирмена задлъжнялост е другият показател, който ще дърпа икономиката назад. Всеки 4-ти фирмен кредит има проблеми в разплащането си - и това е третият сериозен фактор, който утежнява прогнозата за 2013 г. Изсветляването на икономиката е една от основните предпоставки за подобряване на качеството на живота. Към момента сивата икономика в страната ни надхвърля 30%. Най-висок е този процент по отношение на пазара на труда.

"Млади мъже среднисти са най-търсени за работа", информира на първа страница "24 часа". Големите инвеститори с фабрики у нас трудно намират квалифицирани кадри. Тази нова тенденция разкрива за всекидневника икономическият анализатор от "Индъстри уоч" Лъчезар Богданов. Вестникът допълва икономическите си новини с информацията за удължаване на конкурса за продажба на "БДЖ-Товарни превози" с около 20 дена.

Над 299 млн. лв. са изхарчени незаконно по енергийния проект "Цанков камък" в последните 10 години, съобщава "Труд". Изграждането на хидровъзела е стартирало през 2003 г. и е трябвало да приключи преди три години, но в крайна сметка "Цанков камък" вероятно ще заработи в началото на 2013 г. НЕК не е поискала обезщетение от строителя заради забавянето, налице са и стряскащо много нередности, свързани с подписването на допълнителни споразумения към договора както за удължаване на срока за строителство, така и за възлагане на допълнителни дейности, сочи докладът на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ).

"Половин България - с нови данъци", известява "Стандарт". От 1 януари в половината градове ще се плащат почти двойни налози. Става дума за данък "сгради", таксите за автомобил и събиране на боклук. Най-голямо ще е увеличението в Пловдив, Плевен, Ямбол, Добрич и в още над 100 града.

"Монитор" съобщава, че всеки втори автосервиз в България е фантом. Секторът, занимаващ се с ремонт, продажба и поддръжка на автомобили в страната - укрива милиони от хазната. Сервизите нямат касов апарат и не плащат налози.

"Дума" предупреждава за: "Здравеопазване в мозъчна смърт". Симптомите са отвличане на внимание, скандали, провали и несъстояли се реформи. През юни бе забранено тютюнопушенето на закрито, а през декември управляващите взеха да се отмятат. Още при дебатите за бюджет 2012 на НЗОК преди повече от година стана ясно, че България ще продължи да е в дъното на Европа по пари, отделяни за здравни грижи, а бюджетът на касата е наистина бюджет на статуквото при потъване. Стана ясно, че големите обещания за реформа в системата очевидно няма да се случат и през 2012 г.

През юни най-сетне се осъществи така чаканото увеличение с 18% на заплатите в спешната помощ, но много скоро стана ясно, че въпреки това 27% от работещите планират да напуснат и едва 37% са мотивирани да продължат работа там. С няколко превъплъщения през месеците и умело поддържане на огъня, скандалът с неколкократно увеличените за година цени на лекарствата се очертава като скандал на годината в сектора. От стенограма на кабинета от края на октомври стана ясно, че реформата в спешнатапомощ остава за след 2014 г., когато започва следващият програмен период на финансиране от Еврокомисията.През 2012 г. кризата е "стопила" броя на бебетата у нас - 5 000 по-малко са новородените в сравнение с миналата година, цитира данни на Института за изследване на населението и човека към БАН "Монитор".

В интервю за "Труд" Елеонора Николова, и. д. директор на БОРКОР, заявява: "Електронни търгове борят корупцията. Така ще може онлайн да се проследи моментът, в който се взема решението за провеждане на поръчката и търга за нея. Ще може да се види договорът с всичките му параметри, включително и цената. Да се
проследи какво се случва след сключването на договора - там също има много безобразия, например доплащане по различни наглед законни причини. Да се види накрая какъв продукт е получен в резултат на обществената поръчка. Така ще е ясно дали възложителят би купил например определена стока или услуга за себе си, с пари от своя, а не от държавния бюджет. Ако отговорът е "да", значи корупция няма", разяснява г-жа Николова.

"ДПС вещае експертен кабинет", обявява "Преса". "2013 г. ще е най-важната от политическа гледна точка от 1989 г. насам. През последните четири години са дискредитирани всички демократични постижения и затова страната се нуждае от ново управление с нова философия", заяви Лютви Местан, зам.-председател на ДПС, на възпоменателен митинг за жертвите от възродителния процес в кирковското село Могиляне. Най-важната политическа задача на движението е намирането на алтернатива на ГЕРБ, а това може да стане само с ново правителство и с нов формат на властта, подчерта Местан.

Пред "Стандарт" Красимир Велчев, председател на ПГ на ГЕРБ, споделя тезата си, че в политиката грам лоялност е равен на килограм интелект. "За ГЕРБ изборите не са ленински съботник. В годината на вота е късно да се търси дебат с опозицията. За нещастие доволните у нас си мълчат. В спора за цигарите съм на страната на малкия и средния бизнес".


Източник dnes.bg


Стефанов ден е!




Стефанов ден е!
Българската православна църква почита днес паметта на Св. Стефан.

Той е първият християнски мъченик и архидякон в устройващата се Йерусалимска община-църква, в която влизали хора от всички среди и дарявали имотите си.


Юдеите завидели на добре уредената община, затова настроили народа срещу архидякона, като го оклеветили, че хули Бога и Моисеевия закон. Разярената тълпа го изкарала извън града и започнала да го бие с камъни.

Светецът коленичил и преди да издъхне, се обърнал към небето: "Господи, не им зачитай този грях!". Тялото му е оставено на зверовете и птиците.

Според поверието Богородица наблюдавала мъченическата му смърт и се молела за него.

През V век част от мощите му са открити чрез видение и поставени в Сионския храм в Йерусалим. Според народните традиции, Стефановден е третият ден на Коледа и последният празник за годината.

За него хората разказват, че "затваря кръга" на старата година. Семейството се събира около обща трапеза с месни ястия.

Стефановден е третият ден на Коледа и последният празник за годината.

Един от основните обичаи, свързани с 27 декември, носи името ладуване. Момите се събират и гадаят заедно за женитба. Всички неомъжени жени топят китки, привързани с пръстен или друг личен предмет, в ново менче пълно с вода. На другата сутрин една от момите, облечена като булка, вади китките от менчетата и нарича за женитба и щастлив семеен живот.

Момите слагат ечемик под възглавниците си и се надяват да сънуват бъдещите си съпрузи през нощта. Ладуването е популярен обичай в Средна и Северна България.

На Стефановден се спазват обичаите за Мръсните дни. През този период хората се пазят от зли сили. Не се ходи навън през нощта, а жените следват редица обичаи, за да предпазят домовете си от злото.

На Стефановден младите семейства ходят на гости на кумовете си или на по-възрастни роднини.

На този ден имен ден празнуват всички с имена Стефан, Стефана, Стефка, Стоян, Стоянка, Станка, Стойчо, Стоимен, Стоичко, Цоньо, Запрян, Цонка.


Поздравите Ваши близки, познати и приятели по случай празника, с пожеланията за имен ден.


Източник news.bg


За изминалите 12 месеца накратко




За изминалите 12 месеца накратко
2012 не беше скучна година. На моменти дори беше твърде интересна, не винаги в добрия смисъл на думата. Dnes.bg ви представя обзора на най-важните събития от изминалите 12 месеца.

Природните катаклизми – наводнението в Бисер и трусът в Перник
Наводнението в село Бисер и земетресението в Пернишко белязаха живота ни месеци напред. На 6 февруари 2012 година триметрова приливна вълна заля харманлийското село Бисер. Единадесет души загинаха, а десетки къщи бяха разрушени. Повечето жители на Бисер останаха без дом и собственост и препитание.
Природните катаклизми – наводнението в Бисер и трусът в Перник
Трагедията демонстрира колко е неподготвена държавата, спасителните служби и обществото като цяло  – след проверка се оказа, че повечето наши язовири са в плачевно състояние.
Покрай наводнението в Бисер се заформиха и скандали около ”Напоителни системи”, опозиция и управляващи, а няколко министри се вдигнаха позападналите рейтинги. След месеци вече никой не си спомняше за природното бедствие, което даде човешки жертви. Не се чу нищо и за широкоанонсираните мерки за обезопасяване на водоемите. Да се надяваме да не преживеем друг 6 февруари.
На 22 май София, Перник, Радомир и регионът се събудиха около 03.00 часа, когато земетресение с магнитуд 5.8 по скалата на Рихтер разтресе земята. За щастие жертви нямаше, големи материални щети – също. Повече от половин година по-късно обаче все още има хора, които нямат дом и карат зимата в полеви условия.
След труса всички политици се втурнаха към Перник и областта да успокояват хората как държавата ще отпусне средства за ремонти дейности. Месеци по-късно се появиха спорове между правителството и местната власт за това каква сума е дадена и къде всъщност са парите, защото ремонтите не са извършени.
Премиерът Бойко Борисов дори командирова министъра по еврофондовете Томислав Дончев като бивш кмет да помогне в кризата. Хора без дом там все още има, а междуинституционалната криза също не е решена. Да се надяваме напрежението в района да не разлюлее като 5.8 по скалата на Рихтер.

Икономически рокади - точката на АЕЦ ”Белене” или по-скоро многоточието и подписването на договора за “Южен поток“

На 28 март правителството официално обяви, че страната ни спира строителството на АЕЦ ”Белене”. Новината беше съобщена не от министър-председателя или министъра на икономиката, енергетиката и туризма.
Икономически рокади - точката на АЕЦ ”Белене” или по-скоро многоточието и подписването на договора за “Южен поток“
Решението на кабинета бе обявено от зам.-министъра на финансите Владислав Горанов. Той бе единственият, който пожела да коментира въпроса цели два дни след като премиерът Бойко Борисов разговаря с руския си колега Владимир Путин по въпроса и му съобщи решението си. След това обаче нетипично за себе си Борисов потъна в мълчание.
Спирането на проекта обаче предизвика вълна от събития. За първи път депутати оттеглиха подписите си от искане за вот на недоверие. ”Атака” се отказа от искането на вот, след като то обедини националистите за сефте и най-вероятно за последен път с БСП. Левицата обаче не се отказа от любимия си проект, организира подписка и се стигна до свикване на референдум за бъдещето на ”Белене”.
Впоследствие обаче мнозинството махна "Белене" от въпроса и така той остана само ”Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена централа”. Така на практика референдумът за ”Белене” остана без ”Белене”. Междувременно около споровете на управляващи и опозиция за бъдещето на проекта периодично се появяваха частни инвеститори, после изчезваха, а бъдещето на започната площадка се променяше с часове.
Затова не можем да кажем, че при обявяването на замразяването на 28 март кабинетът сложи точка на ”Белене”, а по-скоро постави дълго многоточие.
Екопротестите на Орлов мост и президентското вето На фона на предстоящия референдум правителството подписа договора с “Газпром“ за газовите доставки за страната от Русия и окончателното инвестиционно споразумение за строителството на газопровода „Южен поток“. Цената на газа от 1 януари ще бъде намалена с 20 на сто. За крайния потребител реално намалението ще е 9.8%, а на парното – между 3 и 7 на сто. Много от параметрите по договора за “Южен поток“ обаче все още остават неясни.

Екопротестите на Орлов мост и президентското вето

Рожденият ден на премиера тази година не беше най-важното събитие на 13 юни. Тогава парламентът прие на второ четене спорните промени в Закона за горите, които предизвикаха дни наред протести на Орлов мост. На 13 юни на езерото Ариана се събраха стотици еколози, които се обявиха срещу разширяването на ски зоната на Витоша и улесняването на строителството на писти. След три дни блокади на възловото кръстовище президентът Росен Плевнелиев наложи второто си президентско вето само в рамките на дни. Така Законът за горите бе върнат, а правителството започна консултации с еколозите. Те бяха тежки, дълги, а на моменти дори се говореше за референдум. В крайна сметка ”неразбраният” министър на земеделието Мирослав Найденов отстъпи. Законът бе гласуван на второ четене в парламента. Ски сезонът на Витоша обаче не беше открит, въпреки уверенията на столичния кмет Йорданка Фандъкова и Найденов. Ще тръгнат ли тази година лифтовете още не е ясно.

Атентатът на летище Сарафово


На 18 юли най-важните събития на деня се очертаваха официалното оповестяване на мониторинговия доклад на ЕК за България и коментара на правителството по темата. В 17.30 обаче се случи нещо, което измести фокуса и несъмнено се превърна в събитието на годината, макар и с негативен знак. Терористи взривиха автобус с израелски туристи, които туко-що бяха кацнали в България.
Атентатът на летище Сарафово Осем души загинаха при терористичната атака. Сред загиналите беше и българинът Мустафа Кьосов – шофьорът на автобуса.
Вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов веднага тръгна към мястото, натам вече се бяха отправили и представители на службите на САЩ и Израел. Бяха дадени десетки изявления от представители на различни институции и политици. Чуха се стотици обещания, че извършителите ще бъдат разкрити в най-кратки срокове.
Президентът Росен Плевнелиев дори даде срок на службите. Той не бе спазен. Разследването на атентата все още не е приключило, извършителите не са ясни, въпреки че властите разполагат с техни снимки, ДНК и пръстови отпечатъци. В думите на Борисов в последно време се прокрадват тънки критики, но те са по-скоро към чуждите служби. Обществото все още не е наясно кой стой зад трагедията, а всеки заслужава да знае кой вся паника в онзи юлски ден.
Смърт в синьо
Не, не става дума за смърт от измръзване, а за събитието, което мнозина определиха като финала на дългопродължаващата агония на СДС. Напрежението на ”Раковски 134” нарастваше постоянно след избирането на Емил Кабаиванов за председател на партията. Той категорично отхвърляше възможността за коалиция с ДСБ и Иван Костов на парламентарните избори. Надежда Нейнски, Ваньо Шарков и Мартин Димитров направиха опит да го убедят да помисли за обединение, като създадоха съюз ”Единство”. Кабаиванов обаче попари надеждите им.
Смърт в синьо
Напрежението достигна точка на кипене, когато премиерът Борисов даде картбланш на сините да номинират член за КС. Председателят на партията извади името на президента Петър Стоянов. Сините депутати обаче отказаха да внесат номинацията му. Последва ”моралната присъда” на ръководството – Шарков, Димитров и Димо Гяуров бяха изключени от СДС, а Надежда Нейнски хвърли оставка. Кабаиванов обвини за случващото се в синята партия Иван Костов и приближените му. Чуха се много остри думи.
Драмите на ”Раковски 134” обаче не са от вчера или от днес. Синьото делене започна още след тежката загуба на изборите през 2001 година.
Сега ”Единство”, което е на път от вътрешнопартийно движение да прерасне в партия, и ДСБ водят преговори за съвместно явяване на изборите. А социолозите остават всички партии от т.нар. традиционна десница под четирипроцентовата бариера. Ще видим ли сините зад банките в следващия парламент? Едва ли.
Драма в червено – издигането на Станишев и залезът на Първанов
От края на мандата на държавния глава Георги Първанов се заговори за вътрешнопартийна криза в столетницата. Положението обаче се изостри с наближаването на 48-ия конгрес на партията.
Първанов месеци наред мълчеше ще се кандидатира ли за председател на БСП, Сергей Станишев отказваше да говори директно за проблема, а ледените тръпки в отношенията между съпартийците се усещаха от километри.
Драма в червено – издигането на Станишев и залезът на Първанов
След първоначалната тиха война започнаха явните нападки. Експремиерът и експрезидентът си размениха тежки думи, отправиха един към друг сериозни обвинения, а партията се раздели на две. Първанов и Станишев дори не се появяваха заедно на едни и същи места. Всички камери бяха насочени, за да заснемат срещата им.
На 48-ия конгрес големият победител се оказа Станишев, а Първанов се оттегли часове преди делегатите да гласуват за председател. Поражението му обаче беше ясно много преди самоотвода му.
Веднага след конгреса на всички им се струваше, че столетницата отново се е обединила. И внезапно пак беше открит вътрешнопартиен огън. Словесната стрелба беше открита след изказването на Антон Кутев, че и СПИН, и БСП се предават по полов път и по наследство. Румен Петков и Корнелия Нинова веднага поискаха извинение, а Станишев защити другаря си и ги обвини, че се връщат в едно време, когато хората са се наказвали за разказване на вицове. Кутев пък многозначно заяви, че ”за някои хора конгресът явно не е приключил”.
Приятелският огън в столетницата обаче затихна, както започна – от раз. Дали ще се разрази нова буря, ще стане ясно след обявяването на резултатите на парламентарните избори.
Скандалите в съдебната система – изборът на нов ВСС, казусът Венета Марковска, въпросителните около избора на нов главен прокурор
Дни преди Коледа кадровиците в съдебната ни система не сътвориха чудо. Не успяха да ни накарат да повярваме в промяната и независимостта им. Най-лошото е, че предрешеността на избора за главен прокурор дори не ни учуди.
Очаквано председателят на окръжния съд в Пловдив беше излъчен като предложение на Висшия съдебен съвет за обвинител №1 в следващите седем години. Съдията беше сочен за абсолютен фаворит на изпълнителната власт, а правителството на съдебната власт като че ли направи всичко възможно, за да затвърди позициите му.
Скандалите в съдебната система – изборът на нов ВСС, казусът Венета Марковска, въпросителните около избора на нов главен прокурор
Правилата за начина на гласуване бяха променени и ВСС трябваше да избере главния прокурор по електронен път по реда на постъпване на кандидатурите в деловодството на ВСС. Часове след приемането на тези правила седем от членовете на съвета внесоха кандидатурата на Цацаров. Още тогава се появиха съмненията. На 20 декември всички те се оправдаха. На гласуване беше подложен само Цацаров. Галина Тонева и Борислав Сарафов не разбраха колко подкрепа са успели да спечелят. Подобни опасения бяха изказвани много пъти, след като ВСС прие новите правила за гласуване.
Президентът Роден Плевнелиев пък реши, че назначаването на нов главен прокурор трябва да стане в петък, около 18.00 часа, на 21.12. Дали подписването на указа от държавния глава след работно време, в последния работен ден преди дългата почивка около Коледа не целеше да избегне бурята от реакции на НПО-та и гражданското общество? Тонева и Сарафов могат да обжалват избора пред Конституционния съд.
А дали всъщност е така? КС не функционира вече месеци, защото един от столовете е празен – един член на КС липсва. Държавният глава спря клетвата на избраната от парламентарната квота Венета Марковска заради съмнения около репутацията й и писмо от прокуратурата, в което се говори за досъдебно производство за търговия с влияние, в което е намесено името на Марковска.
След неуспеха със съдийката мнозинството в парламента даде картбланш на СДС да посочат кандидат. Те се провалиха два пъти. Експрезидентът Петър Стоянов отказа номинацията, след като сините депутати бойкотираха кандидатурата му.
Ръководството на “Раковски 134“ прибягна до трима независими народни представители, които внесоха от тяхно име кандидатурата на Галя Гугушева. Около нейното име обаче също се появиха съмнения – този път за имотното й състояние. Гугушева се оттегли, след като стана ясно, че ГЕРБ няма да я подкрепи. Двата скандала стават на фона на постоянните аларми на Европейската комисия за случващото се в съдебната ни система. На фона на малко горчивия вкус, който остава и след избора на ВСС.
“Прозрачната процедура“ беше белязана от спрени въпроси, незададени питания на неправителствените организации и съмнения за партийни квоти. Ще продължили кризата в съдебната система и през 2013 година? Може ли две ключови институции – КС и Прокуратурата, да бъдат блокирани?
Кончината на патриарх Максим
На 6 ноември през нощта на 98 година почина патриарх Максим. Той беше начело на Българската православна църква от 1971 година. Главата на БПЦ беше погребан в Троянския манастир, а поклонението му събра хиляди вярващи и политици. След години забрава изведнъж всичките ни държавници се присетиха за патриарха.
Кончината на патриарх Максим Смъртта му обаче не беше последвана от всемирна тъга в лоното на църквата. Варненският митрополит Кирил беше избран за наместник-председател.  На заседанието на висшите духовници присъстваха 12 митрополити, от които седем избраха с тайно гласуване митрополит Кирил. Пловдивският митрополит Николай оспори избора и обяви, че е трябвало наместник-председателят да бъде избран с мнозинство, което съставлява повече от половината на всички членове на синода.
Част от другите висши духовници го подкрепиха и обявиха, че няма да присъстват на заседанията на Светия синод.
На този фон плъзна информация, че алтернативният синод на Инокентий отново е подал документи за регистрация в съда. По-късно самият Инокентий се покая и поиска да се върне в лоното на църквата. Митрополитите го приеха и така не се стигна до втори разкол.
На 24 февруари на Патриаршеския избирателен събор  ще бъде избран новият патриарх. Изборът се извършва между трима митрополити, които трябва да получат гласовете на най-малко две трети от членовете на Светия синод на заседание, проведено не по-малко от 7 дни преди насрочения ден на събора.

Източник dnes.bg