Одобрен е и другият доклад - за сухопътните ни граници, в който има забележки за охраната на границата ни с Турция, и се съдържа констатация, че България трябва да положи още усилия, за да покрие шенгенските критерии.
От Министерство на външните работи потвърдиха информацията. От там съобщиха и за пристигането на заключителна експертна мисия през втората половина на март. В съкратени срокове тя ще подготви нов доклад за финализиране на техническата оценка на охраната на българо-турската сухопътна граница.
Докладите за готовността на Румъния бяха приети още в края на януари. В същото време българските бяха отложени заради новата информация, която България представи за свършеното до края на миналия месец и за това, което остава да се направи.
Одобряването на докладите отваря пътя им към европейските институции, където се решава членството на България и Румъния в Шенген. Основен е вотът в Европейския съвет, където държавите-членки единодушно трябва да дадат съгласието си, за да може България и Румъния да се присъединят към шенгенското пространство.
През последните месеци обаче няколко държави членки изразиха несъгласието си да допуснат България и Румъния в Шенген на този етап.
През декември 2010 г. Франция и Германия изпратиха писмо до Европейската комисия, че ще блокират членството на двете балкански държави в "пространството без граници". Те обясниха постъпката си с това, че двете страни все още не са готови, като неформално обвързаха техническите критерии за шенгенското пространство с механизма за сътрудничество и проверка.
Холандия, Финландия и Словения също изразиха своите опасения, че България и Румъния все още нямат готовността да бъдат част от Шенген.
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар