Това беше част от изказването на главния прокурор Борис Велчев, който откри конференция за представяне резултатите от изследването "Юридически барометър".
"Най-глупавият извод, който мога да направя, че е много трудно да оценявам наказателна политика там, където няма наказателна политика. Едва ли сте изненадани от този факт. Има няколко стратегии, приемани от няколко предишни правителства, включително и последната - включително концепция за наказателна политика, приета през 2010 г. Въпросът е дали сте забелязали това? Дали сте забелязали такава промяна в законодателството, която да е продукт на предварително осмисляне и която да се опитва да постигне т.нар. справедливост", попита Велчев в началото на изказването си.
Според него в обществото има разбиране, че наказателното право е панацея, но никой не си задава въпроса за превенцията.
Искам българската политическа класа да осъзнае, че има тенденции в наказателната политика, които не зависят от политическата украска, добави главният прокурор.
Борис Велчев направи сравнение с изказване, според което трябва да се криминализира продаването на храна с изтекъл срок на годност, с това да бъде наказуем шапът при едрия рогат добитък. "Не бих се гордял с обичаи като тричането на кучета. В
масовото съзнание обаче главният прокурор е компетентен за това", коментира Борис Велчев и поясни, че компетентна по този въпрос е Агенцията по безопасността на храните. Тя е придобила тези правомощия, след като Националната ветеринарномедицинска служба се е вляла в агенцията.
Според главния прокурор "продължаваме да живеем и да работим в неустойчива правна среда. Далеч съм от мисълта да защитавам прокуратурата просто така - тя има много трески за дялане. Но не приемам и е дълбоко негативно да се хвърлят всички неща в прокуратурата, за да се каже, че тя е отговорна", заяви още Велчев. "Ако има нормална държавност, няма да се злоупотребява с институциите."
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар