"В последните дни чух какви ли не интерпретации и измислици, реших малко нетрадиционно първо да запознаем депутатите с доклада на ЕК", коментира на влизане в парламента премиерът Бойко Борисов.
След това се запъти към зала "Изток" на НС, където го очакваха 117-те депутати от ГЕРб и настана... Голямото четене на евродоклада от Брюксел.
"Ще изчета целия доклад, защото има медии, които си позволяват, преди да е излязъл официално, да пускат обявления, които не отговарят на истината. Ще чета бавно, за да чуете какво пише", обърна се той към депутатите.
Решението си да чете на глас Борисов обясни с манипулациите, които могат да се задействат около оценките в него.
"Отчетността на съдебната власт продължава да буди сериозно безпокойство", прочете премиерът и обяви, че се надява и председателят на ВКС проф. Лазар Груев, и главният прокурор Борис Велчев да го изчетат внимателно.
"След последния годишен доклад на Комисията българските власти последваха препоръките на Комисията и изготвиха планове за засилване на отнемането на имущество. Съвместно със Съвета на Европа бе изготвен нов законодателен акт, който обаче бе отхвърлен от парламента.
В предложението се предвижда имуществото да се отнема независимо от наличието на наказателна присъда. В него се предвижда също така извършването на ex-officio проверка на имуществото на високопоставени служители и политици.
Необходимо е България спешно да продължи работата по приемането на това законодателство за отнемане на имущество въпреки неотдавнашните пречки в парламента.
Необходимо е България спешно да продължи работата по приемането на това законодателство за отнемане на имущество въпреки неотдавнашните пречки в парламента.
Все още са налице други слабости при отнемането на имущество, които трябва да бъдат отстранени. Имуществото трябва да бъде описано и обезопасено в ранните етапи от разследването, преди да може да бъде скрито или преместено. За тази цел трябва да има ефективно сътрудничество между комисията за отнемане на имущество, финансовите институции, административните органи и прокуратурата, включително съвместните екипи", зачете Бойко Борисов.
Той съобщи на депутатите, че след три месеца ще бъдат направени някои промени по отношение на закона за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, който бе отхвърлен в парламента.
"Ще очаквам от ПГ на ГЕРБ много мощно да го подкрепи. Подготвени са и изменения в Закона за обществените поръчки и вече има видим ефект от осъществения от ВСС мониторинг по високите етажи на властта", заяви премиерът.
"Като цяло това е поздравление за мен, ЕК е на мнение, че българското правителство демонстрира трайна политическа воля да продължи стратегията си за провеждане на реформи. Надявам се, че със следващите закони тази оценка ще се потвърди. Благодарен съм, че е отчетена политическата воля на правителството, и то не кампанийна, а трайна", зарадва се Борисов и увери, че поне ГЕРБ ще се постарае да изпълни всички препоръки.
Радвам се, че има инструмент като този доклад, защото, представете си да трябваше сами да си дадем оценка за дейността на парламента и правителството, за съдебната система", допълни той.Източник dnes.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар