Въпросните 130 млн. лв. вземания са натрупани преди датата на откриване на производство по несъстоятелност - 8 август 2008 година. Това са пари, които държавните монополисти са имали да взимат от комбината, но не са го направили. Голяма част от тези вземания дори са били разсрочени с решения на мениджмънта, но в тяхна полза комбинатът не е залагал активи като обезпечение.
За това днес вземанията на държавните компании са класирани на 8-ми ред, за които по думите на синдика на този етап "няма достатъчно средства за удовлетворяване".
В същото време фирмите с обезпечени вземания са класирани на първи ред и получават 100% от средствата, които осигурява продажбата на заложените активи. От обезпечените кредитори най-големият губещ са собствениците на кремиковски облигации, които бяха емитирани през 2006 година и търгувани на Лондонската фондова борса. Оказа се, че продажбата на коксохима, доменните пещи, линията за непрекъсната разливка и агломерационния е осигурила 80.52 млн. лв., с което се покриват само 8.68% от облигационното вземане.
Повече е получила Първа инвестиционна банка, която купи вземането на "Арселор Митал" в размер на 47.97 млн. лв. Днес частичната сметка отрежда на ПИБ 41.79 млн. лв., или 87.1% от номинала на вземането, което бе обезпечено със залог на завода за студено валцуване.
Загубите на държавните предприятия обаче са още по-значителни, като се вземат предвид и натрупаните суми след откриване на процедурата по несъстоятелност. Те са класирани на 7-ми ред, но и за тях средствата не са достатъчни, а по приблизителни оценки това са още 120 млн. лв., или трите държавни монополиста имат общо да събират от комбината около 250 млн. лв. и за тяхното удовлетворяване средствата не са достатъчни.
Възможност за частично покритие на загубите държавните фирми имат, ако синдикът спечели съдебните дела за разтрогване на продажбата на активи като почивната станция в "Китен" и други имоти в София.
Сделките са сключвани, когато Александър Томов бе изпълнителен директор на дружеството, но и по-рано. Преди Валентин Захариев да продаде комбината на Прамод Митал, именно със сделка за продажба, запази в своя фирма станцията в Китен.
Общата оценка на активите, за които се водят съдебни спорове е в пъти по-малка от вземанията на монополистите.
Металурзите, чиито заплати пословично се изплащаха на части, или със закъснение, получават 100% от вземанията си. В списъка със сметката те са класирани на 3-ти и 4-ти ред, които са вземания по трудови правоотношения съответно след и преди датата за откриване на производството.
В сметката са записани 6273 вземания на работници и служители, които те ще получат в пълен размер, като за тях са отделени 50.72 млн. лв.
Публичните държавни вземания също ще бъдат удовлетворени напълно, като за претенции на НАП (включително и по несъбрани вземания на НОИ), Държавна агенция "Резерв и военновременни запаси" и Община Своге са заделени общо 111 млн. лв.
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар