ГЕРБ искат да се харесат на пенсионерите преди изборите, но това ще стане за сметка на лекарите Хасан Адемов, депутат |
Неотдавна министърът на труда Тотю Младенов предложи таксата за преглед да остане 2.40 лв., за да не бъдат ощетени най-бедните. Срещу идеята възрази министърът на здравеопазването Стефан Константинов, а сдружението на общопрактикуващите лекари излезе с отрицателно становище. Мотивът на докторите е, че функцията на потребителската такса е да регулира ползването на медицински услуги и да съфинансира доболничните практики и болниците.
Каква услуга получава пациентът срещу тези пари? Лекарите ги вземат само за "Добър ден" Ася Гонева, КНСБ |
Потребителската такса и тази за престой в болница засягат негативно най-много хора като ефект от ръста на минималната заплата. След съпротивата на работодателите срещу увеличението на заплащането сега управляващите се опитват да тушират недоволството и на гражданите. Затова Тотю Младенов предложи плащането за преглед да остане без промяна.
"Аргументът на министъра на труда, че най-бедните ще бъдат засегнати от повишението на таксата, е неоснователен, защото те са освободени от нея. Не знам някой да предлага пенсионерите да не си плащат киселото мляко и хляба, въпреки че много от тях трудно могат да си позволяват да ги купуват", коментира пред "Дневник" Делфина Нуниес, общопрактикуващ лекар от София.
В момента за преглед не плащат децата, инвалидите, социално слабите, онкоболните, военните ветерани, сираците и други.
"Това е популистки ход, с който докторите и болниците ще поемат социалната роля на държавата", каза и д-р Динчо Генев, председател на асоциацията на лекарите от болничната помощ. На същото мнение е и главният секретар на лекарския съюз Димитър Ленков. Той добави, че разходите за консумативи, ток, оборудване, абонамент за неотложна помощ остават за сметка на лекарите и болниците.
Депутатът от ДПС Хасан Адемов също разкритикува намерението на управляващите.
"Никой не е правил сметка колко пари влизат в болниците от потребителската такса. Със сигурност това е сериозен дял от приходите им", каза той. "Идеята е необмислена. ГЕРБ искат да се харесат на пенсионерите преди изборите, но това ще стане за сметка на лекарите и ще нанесе пореден удар върху здравеопазването", добави Адемов. Той обясни, че целта на обвързването на минималната заплата с редица такси и обезщетения е била да се избегнат десетки промени в специализираните закони при повишаване на доходите.
Според Евгени Душков от синдиката "Подкрепа" зависимостта между най-ниското възнаграждение и таксата за преглед трябва да остане. "Тя има психологическо значение - да не се правят безсмислени и излишни прегледи. Другият вариант е да се фиксира твърда сума, но тя трябва е приемлива за лекарите и да не ощетява пациентите", смята Душков. Колежката му от КНСБ Ася Гонева обаче е на мнение, че таксата не трябва да се повишава заедно с минималната заплата. "Каква услуга получава пациентът срещу тези пари? Лекарите ги вземат само за "Добър ден", смята тя.До окончателното решение остават три месеца, а то ще бъде взето около изборите.
Източник dnevnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар